Cumartesi , Aralık 3 2022

“Ağaçlarımızı Kestirmeyeceğiz”

Fethiye’nin Koruköy Mahallesi’nde endüstriyel plantasyon adı altı altında 30-35 yıllık yüzlerce ağacın kesileceğini duyan köylüler bir araya gelerek; “Ağaçlarımıza kıymayın. Bunlar çok genç” diyerek alkışlı eylem gerçekleştirdi. Kesilecek ağaçlara “Beni kesme”, “Ben kuşa evim”, “Beni yaşat, yaşa”, “Ben daha gencim kıymayın” şeklinde onlarca yazıların asıldığı genç çam ağaçlarına sarılan köylü kadınlar, “Ağaçlarımızı kestirmeyeceğiz” diye haykırdılar.

Koruköy Mahallesi yolu üzerinde yapılan eylemde konuşan Koruköy Mahalle Muhtarı Nurettin Göztepe, “Bu ağaçlar genç, daha kabadayı. Çocuk bunlar. Lütfen gençlere kıymayın, kesmeyin” diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Koruköy Mahallesi’nde endüstriyel plantasyon adı altında 30-35 yıllık ağaçların kesileceğini duyan mahalle sakinleri kesim yerinde toplanıp, alkışlı eylem yaptı. 3 bin metreküp ağaç kesileceğini iddia eden köylüler, ağaçların çok genç olduğunu belirtip; yapılacak düz kesime karşı çıktıklarını bildirdiler. Kesilecek ağaçlara Beni kesme”, “Ben kuşa evim”, “Beni yaşat, yaşa”, “Ben daha gencim kıymayın”, “Beni yaşat, beni yok edecekler”, “Güzelim, kesmeyin” şeklinde yazıların asıldığı ağaçlara sarılan köylü kadınları, buradan ayrılmayıp nöbet tutacaklarını belirttiler. Ayı kıyafetli eylemcilerin de yer aldığı eyleme çevredeki mahalle muhtarları ile yörede yaşayan İngiliz uyruklu yerleşik yabancılar da katıldı. Eyleme ayrıca CHP Fethiye İlçe Başkan Adayı Ahmet Selim Yücel de katılırken, yıllar önce aynı bölgede çıkan yangını söndürmeye çalışan vatandaşlar ile o dönemde fidanları diken köylüler de yer aldı.

Koruköy Mahalle Muhtarı Nurettin Göztepe ağaçların kesileceği alanda alkışlar arasında yaptığı konuşmada zaman zaman gözyaşlarını tutamadı. Göztepe, “Endüstriyel plantasyon adı altında buradaki genç ormanlarımızı kesme kararı almışlar. Ben de bir ormancı olarak, bu teşkilatın ekmeğini yiyen bir kişi olarak lütfen ağaçlarımıza kıymayın. Buraya girmeyin. 30 yıl sonra ancak kesilirse bugünkü halini alabilir. Kesilmek için 3 bin metreküp ağaç tespit edilmiş. 2 bin metreküpünü kesip götürseler, 10-15 yıl sonra 2 katını alacaklar. Oysa düz kesim yapacaklar. Burayı yok edecekler. En güzel yerden kesiyorlar. Bu ağaçlar bizim evladımız. Gelin beni de götürün, beni de kesin; yeter… Bu ormanın, meşeliğin kesilip götürülmesini istemezdim. Burada 1979 yılında orman yoktu. Buraya biz köylüler ağaçları diktik. Burası köylünün bahçesidir. Lütfen duyun sesimizi. 1982 yılında dikildiğinde bugün 30-32 yaşında bu ağaçlar. Şöyle bakın bu ağaçlar daha genç kabadayı. Çocuk daha bunlar. Biz ülkemiz için buradayız. Sesimizi duymak istemeyenler kulaklarınızı açın, bizi dinleyin. Kesmeyin ormanlarımızı. Ne olur ekmeğini yediğim orman teşkilatı burada kesim yaptırmayın. Bugün kesilirse 30 yıl sonra böyle olabilir mi? İhtimal vermiyorum” dedi.

Kızılbel Mahalle Muhtarı Ferhat Gavcar da “Üretime karşı değiliz. Kesim için hayır diyoruz. Burada işçilik, sürütme ve nakliye çok kolay olduğu için kesecekler. Ama biz köylüler kestirmeyeceğiz” dedi.

İncirköy Mahallesi Azası Ersoy Özdemir de “Ormanlarımıza sahip çıkıyoruz. Ormanlarımızı kestirmeyeceğiz” diye konuştu. Mimar Ebru Aksoy da “Endüstriyel plantasyon adı altında kaliteli orman yetişecek diyorlar. Bugün sıfır kesim yapıyorlar. Bu hiç doğru değil” ifadelerini kullandı.

Yıllar önce aynı bölgede çıkan orman yangınını söndürmeye çalıştığını söyleyen Ahmet Tüfekçi de “Biz kesime izin vermeyeceğiz. Burada çıkan yangını güçlükle söndürdük. Daha sonra dikim yaptık. Şimdi de kesmek istiyorlar. Üzülüyorum” dedi.

Koruköy Mahallesi kadınları, “Ormanımızı kestirmeyeceğiz. Burada nöbet tutacağız. Gitsinler sarp dağlardaki çok yaşlı ormanları yenilemek şartıyla kesinler” şeklinde konuştular.

About egegazetesi

Check Also

BANU AVAR “YENİ DÜNYA DÜZENİNİ” ANLATTI Fethiye Yerel Tohumlar Derneği, Fethiye Ziraat Odası ve Fethiye …