Perşembe , Temmuz 25 2024

Başhekim Okulu’dan “Antibiyotik İlaç” Açıklaması

User Rating: Be the first one !

Başhekim Okulu’dan “Antibiyotik İlaç” Açıklaması

Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Yavuz Okulu artık eczanelerde antibiyotik ilaçların doktor tavsiyesi dışında reçetesiz alınamayacağını belirterek, Hastanın antibiyotik kullanıp kullanamayacağı konusunda laboratuar testinin yapılacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığının başlatmış olduğu akılcı antibiyotik ilaç kullanımından dolayı antibiyotiklerin reçetesiz satılması yasaklanması sonrası Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Yavuz Okulu vatandaşları bilgilendirmek adına basın açıklaması yaparak akıllardaki soru işaretlerini cevapladı. Artık herkesin elini kolunu sallaya sallaya eczanelerden antibiyotik ilaç alamayacağını söyleyen Başhekim Uzm. Dr. Yavuz Okulu, “Akılcı ilaç kullanımı ile alakalı bir çalışma başlatılmıştır buna hastanemizde dâhil olmuştur. Buradan hızlı antijel testi dediğimiz testler birtakım hastalıkların yönetilmesi açısından çok daha verimi olması için kullanılmaktadır. Hızlı antijel testi acil servisizimizde, çocuk hastalıkları polikliniğinde, göğüs hastalıkları ve KBB polikliniklerinde doktorlarımızın bu tetkiklikleri gerekli gördüğü durumlarda hastalardan boğaz kültür yöntemiyle almış olduğumuz bademciklerin üst kısmından sürüntü şeklinde alınan bir yöntemle sürüntü alıp, bunu laboratuar da incelenmesi sonucu hastaya antibiyotik başlatılmaya veya başlatılmaması konusundan fikir vermesi açısından yapılan bir tahlildir. Burada önemli olan durum, insanlarda hastalık yapan mikroplar sadece bakteriler değildir. Virüsler, parazitler ve bu mantarlar gibi mikro organizmalarda hastalık yapmaktadır. Bu mikro organizmaların hepsinde antibiyotik kullanmak gerekmektedir. Sadece bakterilerde antibiyotik kullanmak gerekmektedir. Boğaz enfeksiyonu yapan en önemli etkenler virüslerdir. Yani yüzde 70-80 boğaz enfeksiyonu virüslerden kaynaklanmaktadır. Böyle durumlarda biz eğer bu testi yapmadığımız zaman hastaya direk antibiyotik başlayarak antibiyotik direncine sebep olmaktayız. Hiç antibiyotik kullanmamış olsa bile başkasının kullanmış olduğu antibiyotiklerle bakterilerde meydana gelen bir gen değişimi söz konusu oluyor bundan dolayıda hiç antibiyotik kullanmayan bir kişi bile antibiyotik kullandığı zaman bakteriye etkili olamamaktadır. Bundan dolayı da antijel testinin yapılması ve bakanlığımızın çalışması gerçekten verimli bir çalışma olacaktır. Ayrıca antibiyotik kullanılmasının bakterilerde gen değişikliğinden ziyade maddi olarak da bir külfettir. Gerekli olmadığı için hem madden hem de vücudumuza zara vermektedir. Antibiyotikler böbrekler, karaciğerler tabi bilemediğimiz farklı etkilerin de bulunmaktadır. Bunun açısından antibiyotiği gerçekçi kullanmak lazım.Yani halkımızın dikkat etmesi gereken durumlarda; doktorun önerdiği antibiyotiği uygun süre ve dozda kullanması gerekmektedir. Doktora antibiyotik reçeteletmek için baskı yapmaması gerekmektedir. Yine vatandaşlarımızın nezle grip gibi hastalıklar da antibiyotik kullanmamak gerekir. Ateşli durumlarda yine ateş düşürücü olaraktan antibiyotik kullanılmaz. Enfeksiyon ve virüslerden en kolay yapabilecek olduğumuz işlem sık sık ellerimizi yıkamalıyız.

About egegazetesi

Check Also

Airbnb cezaları gelmeye başladı! Ev sahipleri 100 bin lira ödeyecek

Yıl başında yürürlüğe turistik amaçlarla konut kiralama uygulamasını ihlal eden ev sahiplerine cezalar gelmeye başladı. …