Perşembe , Mayıs 23 2024

Yaptığı Eserler Hayran Bırakıyor

Seydikemer’deki sanatsal üretimlerin mimarı, yerli ve milli sanatçı Ali Rıza Başarır, yaptığı çalışmalarla Seydikemer’in güzelliğine güzellik katıyor. Çalışmalarıyla çok sayıda resim sergisi açtığını dile getiren Başarır; “Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisinden, Bodrum Müzesi’nden, en büyük yerlerde sergi açtım” dedi.

Ortaokul 2’nci sınıfta öğretmeninin verdiği düşük not sebebiyle resim dersinden sınıfta kaldı, babası okuldan aldı ancak o her şeye rağmen vazgeçmedi. Tabelacı yanında çırak olarak işe başlayan ve burada resim sanatında kendisini geliştiren Ali Rıza Başarır, aynı zamanda Türk ressamlarını araştırıp taklit çizimler yaptı. Küçük yaşlardan itibaren ilgilenmeye başladığı resim sanatında kendisini geliştiren Başarır’ı Ress Şeref Bigalı keşfetti ve Başarır’a eğitimler verdi. Geçirdiği kalp krizi sonrası adeta yeniden doğan Ressam ve Heykeltıraş Başarır daha sonra Seydikemer’e yerleşti. Kendisini iyileştiren Örenli bir doktora verdiği sözün üzerine, resim sanatına dair öğrendiği her şeyi şimdilerde Seydikemer’e aktarıyor.

TABELACILIKTAN RESSAMLIĞA

Resim sanatının kendisinde hırs olarak başladığını ancak zamanla tutkuya dönüştüğünü anlatan Ressam ve Heykeltıraş Başarır; “Ortaokul 2’nci sınıfta resim dersinde sınıfta kaldım. Resim dersinden sınıfta kaldıktan sonra bende bir hırs başladı. Babam beni okuldan aldı, tabelacının çırak verdi.  Orada kendimi geliştirdim. Tabelacılıkta tabela yazarken. Önce kendi Türk ressamlarımızı tanıdım. Büyük ressamların taklitlerini yapmaya başladım Şeref Bigalı diye bir hocamız beni keşfetti. O, bilhassa benimle ilgilendi. Eşim vefat etti. Kendimi bu sefer daha çok sanata verdim” diye konuştu.

BİLGİLERİNİ SEYDİKEMER’E AKTARIYOR

Çalışmalarıyla çok sayıda resim sergisi açtığını dile getiren Başarır; “Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisinden, Bodrum Müzesi’nden, en büyük yerlerde sergi açtım. Seyyar tabela yazmaktan buraya kadar geldim. Kalp krizi geçirdim. Nuri Köse diye bir doktor arkadaşımız Seydikemer Örenli. Ölmüş bir vaziyette gittim ben. Beni canlandırdı. Ben ona bir söz verdim. Ağabey dedim, ben bu can bu tende olduğu müddetçe ben bu bütün bilincimi Seydikemer’e aktaracağım. Sizin yörelerinize aktaracağım. O, söz aldı benden. İlk yaptığım yer Esnaf Odası’nın olduğu yer. Arkasından Sanat Sokağı. Arkasından bu sene Tlos’taki Antik Likya’yı anlatan çalışmalar. Arkasından şehitlerimize ithaf ettiğimiz çalışmalar. Arkasından Seydikemer Belediyesi’nin içerisindeki temple” ifadelerini kullandı.

About egegazetesi

Check Also

“Çok Güzel Bir Proje Yapacağız”

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Değirmenbaşı Konaklamasız Orman Parkı’nın işletme ihalesi gerçekleştirildi ve …