Cuma , Haziran 21 2024
KURTARILAN ÖĞRENCİLER SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞINA BAĞLI BOTLARLA SAHİLE GETİRİLİYOR (İBRAHİM KILINÇ/AYDIN-İHA)

Su Alan Teknedeki 71 Öğrenci 7 Mürettebat Kurtarıldı

Sabancı Üniversitesinin dalış grubundan 71 öğrenci ve 7 mürettebat kurtarıldı. Fethiye ilçesi Hamam Koyu Mevkiine dalış için gelen İstanbul Sabancı Üniversitesi Dalış Grubundan 71 öğrenci ve teknenin 7 mürettebatı teknenin su alması sonucu ölümden döndü.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde öğle saatlerinde batan teknede Sabancı Üniversitesi Sualtı Sporları ve Araştırmaları Kulübü (SUSS) öğrencisi 71 öğrenciyle teknedeki 7 kişilik mürettebat Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı botlarla Fethiye Limanına getirildi. Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin geleneksel hale getirdikleri etkinlikte genellikle aynı tekneyi kullandıkları öğrenildi.

Sabancı Üniversitesi Sualtı Sporları ve Araştırmaları Kulübü (SUSS) tarafından gezi öncesi yapılan davet paylaşımda, “31 Mart Cumartesi akşamı FMAN otoparktan hareketle, ertesi sabah Fethiye’ye geçerek limanda bizi bekleyen guletlerimize yerleşeceğiz. Guletlerimize yerleştikten sonra gezimizi resmen başlatmış olacağız. 5 gün 4 gece sürecek seyir sürecimizde SUSS liderleri eşliğinde, dalış yapıyor olacağız. Geziye dalış brövesi olmayan arkadaşlarınızı davet edip, daha önce SCUBA deneyimi yaşamadılarsa SUSS eğitmenleri tarafından ilk defa sualtıyla tanışmalarına tanıklık edebilirsiniz. Deneme dalışı, eğitmen eşliğinde 5 metre derinlikte 20 dakika olarak yapılan dalışlardır. Bütün dalıcılarımıza gezi süresi boyunca kendilerine ait olacak ABC, wet-suit, BC, regülatör tarafımızdan sağlanacaktır. Rotamız Fethiye çıkışlı-Gemiler Koyu-Kelebekler Vadisi-Kabak Koyu şeklinde olacak. 5 Nisan Perşembe günü yapılacak olan son dalışımızla gezimiz sonlanacak ve ekipçe karaya çıkıp aynı gün akşamı dönüş yolculuğumuza başlayacağız” ifadelerine yer verildi.

Öğrenciler sabah saatlerinde Fethiye Limanın kayıtlı Mer-May teknesiyle dalış için Hamam Koyuna doğru yola çıktı. Tekne Hamam koyu yakınlarına gelince su almaya başlayan tekne 15 saniye içinde battı. 71 dalış öğrencisi ve 7 mürettebat yüzerek Hamam koyu sırtlarına çıktı. 112 Acil Çağrı Merkezine bilgi verilmesinin ardından olay yerine Sahil Güvenlik Kıyı Emniyet botları, UMKE ekipleri, Sahil Güvenlik helikopteri sevk edildi. Sahil Güvenlik Helikopteriyle yerleri tespit edilen dalgıç grubu ve tekne mürettebatının yeri Sahil Güvenlik Kıyı Emniyet botları tarafından kurtarılarak Fethiye Sahil Güvenlik Komutanlığına getirildi. Sahil Güvenlik komutanlığında önce öğrencilere battaniye ve içecek verilirken, olayın şokunu yaşayan öğrenciler ambulanslara taşındı.

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner yaptığı açıklamada, “Fethiye açıklarında tekne battığı ihbarı üzerine arama çalışmasına başladık. Deniz Kuvvetleri, Kıyı Emniyeti ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleriyle olay yerine intikal etti. Deniz çok dalgalıydı. Zor koşullarda sahil güvenlik helikopterleri de dahil olmak üzere müdahale edildi. Şuanda teknede bulunan 78 kişi kurtarıldı. Herhangi bir yaralımız yok. Ufak tefek sıyrıkları olan var. Hepsi limana intikal ettirildi. Olay yerine ulaştıklarında öğrencilerin batan tekneden ayrılarak kayalıklara çıkmışlar. Ekipler tarafından kurtarılan 7 mürettebat ve 71 öğrencinin güvenli bir şekilde bulundukları yerden alınıp limana getirildi” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, “Üniversiteli arkadaşlarımız sabah saat 09.00 gibi dalış teknesi ile dalmaya gidiyorlar. Ama çok şükür şuana kadar her hangi bir ölü ve yaralımız yok. Ufak tefek yaralılarımız var. Arkadaşlarımızın hepsi burada. Sahil güvenliğimiz getirdi. Şimdi gerekli işlemler yapılıyor. Öğrencilerin ailelerine telefonla aramalarımızı sağladık. Teknenin neden battığı ile ilgili şuanda bizim de bilgimiz yok.

Arkadaşlarımız kayalıklara çıkmışlar. Kayalıklardan sahil güvenliğimiz kendilerini aldı. Bizimde guletlerimiz, botlarımız buradaydı. Burada şunu gördük: Arama Kurtarma gemimiz buraya geldi. Yakın zamanda inşallah devamlı konuşlanacağını bakanlığımız tarafından açıklaması yapılacak. Ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk Ben bütün emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …