Pazar , Şubat 5 2023

Uzunoğlu’dan Cengiz Çay’a Sert Eleştiri

 

 

Kerimoğlu Yörük Çadırları işletmecisi ve Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu, MHP Fethiye İlçe Başkanı Cengiz Çay’ın açıklamalarını sert dille eleştirdi.

Kerimoğlu Yörük Çadırları işletmecisi ve Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu, MHP Fethiye İlçe Başkanı Cengiz Çay’ın bir televizyon programında söylediği; “Benim ecdadımın 21-23 yaşında evlatları albaylarla generallerle savaş verirken bazı insanlar bazı merkezlerde özellikle Yörük Çadırlarında fütursuzca eğleniyorlar. Biz bunu eğlendirmeyiz. İlerde de hesabını sorarız” sözlerine çok sert şekilde cevap verdi.

Fethiye MHP İlçe Başkanı Cengiz Çay’ın Fethiye’nin yerel kanalında söylediği sözleri mesnetsiz ve talihsiz bir açıklama olarak gördüğünü söyleyen Kerimoğlu Yörük Çadırları işletmecisi ve Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu, “Cengiz Çay’ın konuşmasında aynen şu geçmektedir: ‘Türk milleti gerektiğinde eğlenmesini gerektiğinde de ağlamasını bilen bir millettir. Ama benim ecdadımın 21-23 yaşında evlatları albaylarla generallerle savaş verirken bazı insanlar bazı merkezlerde özellikle Yörük Çadırlarında fütursuzca eğleniyorlar.’ Konuşmasında özellikle Yörük çadırları diyerek hedef belirtmiştir. Açıklamasında biz bunları yaptırtmayız, hesap sorarız gibi sözler konuşmuştur. Ben Kerimoğlu İsmail Uzunoğluyum. Her iki dedem Yörük efesi, Yörük beyidir. Güğülü Mehmet Efe Dedem Yunan düşmanı, bu ülkeyi işgal ettiği zaman Yörük Ali Efe ile beraber Malgaç baskınını düzenleyip düşmanın en büyük cephanesini uçuran birisidir.

Ben 30 yıllık esnafım. Şuanda kış gününde yanımda 30 kişi çalışıyor ve buraya aylık 16 bin lira kira ödüyorum. Türkiye’nin ilk Yörük çadırını kuran insanım. Türk’ün örfünü, adetini, kültürünü, türküsünü ve oyununu yaşatan insanım. Türk’ün türküsü ve oyunu her zaman söylenir, oynanır. Elbette hiç kimse bu memlekette şehit haberi olmasını istemez. Afrin’e ilk hareket başladığında biz Yörük Türkmen Dernekleri olarak Seydikemer ilçemizde toplanarak oradaki askerlerimize destek vermek amacıyla toplanarak yürüyüş yaptık. Bizim ozanlarımız şuanda oraya giderek türküler söyleyerek moral veriyorlar. Bizde burada yani Yörük Çadırlarımızda her zaman kahramanlık türküleri söylüyoruz. Burası tüm halkımızın çoluğu ve çocuğuyla gelip vakit geçirdiği bir yerdir. Buraya gelen insanlar ayıplanacak insanlar değildir. Buraya gelen insanlar benim köydeki Ayşe, Fatma teyzem ve Ali, Osman amcamdır. Hepimizin annesi, babası ve bacıları geliyor buraya. Dolayısıyla siyasi bir parti başkanının bu şekilde açıklama yapması hiç hoş değil.” Diye konuştu.

Uzunoğlu, “Beni Türkiye genelindeki tüm ülkücü camia çok iyi bilir. Özde bir ülkücüye bu tür sözler asla yakışmaz. Ben burada bu sözlerle sayın ilçe başkanının bunadığı kanısına varıyorum. Bu sözlere en güzel cevabı benim ülkücü kardeşlerim verecektir. Ve de Fethiye halkından, Yörük Cadırları çalışanlarından ve şahsımdan en kısa zamanda özür dilemesini bekliyorum. Açıklamasında tehditvari konuşuyor ve adres belirtiyor. Ben burada bar veya pavyon çalıştırmıyorum. Burada türkü söyleyen kişiler Fethiye’nin çocukları Adem Kazan, Ali Tunç ve Ahmet Karagöz’dür. Bu üç sanatçımız da halkımız tarafından çok sevilen ve sanatları  ile de  kendilerini kanıtlamış insanlardır.” Dedi.

Askere Gidecek Olan Tüm Gençlerimiz Gitmeden Önce Buraya Gelerek Ziyaret Ediyorlar

“Terörün amacı üzerimize bir kara bulu gibi çöküp, senin töreni, örfünü, adetini ve kültürünü yaşatmamaktır. Terörün hedefi budur. Bu geleneklerimizi sürdürmez isek teröre prim vermiş oluruz” diyen Uzunoğlu, “Biz askere giden gençlerimizi davul ve zurnalar eşliğinde yolcu ediyoruz. Bölgede askere gidecek olan tüm gençlerimiz gitmeden önce buraya gelerek ziyaret ediyorlar. Dağlıca şehidimiz Adnan Ergen şehit olamadan iki gün önce benim söylediğim “Kara kız” türküsünü Facebook sayfasında paylaştı. Şehidimizin anne ve babası ara ara gelerek bu türküyü söylememi isterler. Daha geçtiğimiz günlerde şehit ailelerimiz ve gazilerimiz burada Valimiz ve Kaymakamımız ile birlikte gelerek burayı ziyaret ettiler. Bu Yörük Çadırları Fethiye’yi tüm Dünyaya tanıtan bir yer. Burası tüm ulusal kanallarda çıkan bir mekan. Çadırın direği ile kimse dişini karıştırmasın. Bizim buradaki duruşumuz ve safımız belli. Hiç kimse buranın adını kullanarak prim yapmaya çalışmasın. Tez elden ben bir özür bekliyorum. Başarısız insanlar başarılı insanlara daima çamur atarlar. Sayın ilçe başkanına ben sormak istiyorum. Sen şimdiye kadar hangi işi başardın? Kendin de bir iş yeri açtın, işlemedin ve kapattın. Siyasette zaten her şey ortada. O görevi bırak da,  yapabilecek kişiler gelsin. Halka laf atma. Burası halkın yeri.” İfadelerini kullandı.

Fethiye’nin bir televizyon programında konuk olan MHP Fethiye İlçe Başkanı Cengiz Çay, şunları söylemişti; ““Türk milleti gerektiğinde eğlenmesini gerektiğinde de ağlamasını bilen bir millettir. Ama benim ecdadımın 21-23 yaşında evlatları albaylarla generallerle savaş verirken bazı insanlar bazı merkezlerde özellikle Yörük Çadırlarında fütursuzca eğleniyorlar” diyerek “Hatta diğer eğlence merkezlerinde de sabahlara kadar orada savaşan insanları unutarak eğlenen insanlara orada bir savaşın olduğunu hatırlatırız dedik. Başka bir şey demedik. Bizim şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri orada mücadele ederken, Türk anaları yataklarında değil sabah namazlarında yassı namazlarında değil gecenin üçünde kalkıp dua ederken sen orada eğlenemezsin. Biz bunu eğlendirmeyiz. İlerde de hesabını sorarız. Bunu biz sormasak Allah sorar, bu vatandaş sorar. Eğlenmeyin demiyorum ama eğlenmenin de bir adabı var. Askerlerimiz orada genelkurmay başkanını ya da cumhurbaşkanımızı memnun etmek için orada değil, sınır güvenliğimizi korumak amacıyla oradalar.”

About egegazetesi

Check Also

“81 İl 81 Fidan Ormanlar İçin Yürüyorum”

Orman yangınlarına dikkat çekmek için, Manisa’dan ‘81 il 81 Fidan Ormanlar İçin Yürüyorum’ sloganıyla yürüyerek …