Cuma , Aralık 9 2022

257 Metre Derinlikte İlk Kez Görüntülendi

 

65 yıl önce Roma’dan havalanan ve motorlarında meydana gelen arıza yüzünden Fethiye’nin Kızılada açıklarında denize iniş yapmak zorunda kalan ve bu kazada 34 yolcudan 4’ü hayatını kaybederken 8 mürettebatında kurtulduğu uçağın 257 metre derinlikteki görüntüsü ilk kez görüntülendi. İz TV’nin ardından TRT tarafından belgeseli çekilen uçakla ilgili haber büyük ilgi ile izlenirken, uçağın deniz dibindeki ilk görüntüleri de büyük ilgi çekti.

Türk hava sahası içindeki en ilginç ve bilinmeyen kazalardan biri, 1953 yılında yaşanan Air France HavaYolları’na ait F-BAZS tescilli Constellation tipi uçağın Fethiye açıklarında denize inmesidir. Roma’dan havalanan 152 sefer sayılı uçak, motorlarında meydana gelen arıza sonrasında denize mecburi iniş yapmıştı. Kazada uçakta bulunan 34 yolcudan 4’ü hayatını kaybetti. 8 mürettebat da kurtuldu.Yıllar sonra TRT için çekilen ‘Mavi Tutku’ Belgesi’nde, Fethiye açıklarında Akdeniz’in derinliklerinde 257 metrede yatan uçağın enkazına Türk Deniz Kuvvetleri’nin özel araştırması ile ulaşıldı. 65 yıl sonra konuyla ilgili bir belgesel hazırlanmaya başladı.

TCG IŞIN GEMİSİ BULDU

Tarihler 3 Ağustos 1953’ü gösteriyordu. Paris’ten kalkan dört motorlu Lockheed L-749A Constellation tipi uçak, Roma aktarmalı olarak Beyrut’a, oradan da Tahran’a uçacaktı. Pervaneli, piston motorlu uçağın rotası, Roma-Beyrut arasında Türkiye’nin güneyinden geçiyordu.

2 Ağustos’ta uçak yerel saatle 18.38’de Paris’ten havalandı. İlk durak olan Roma’ya iniş ise 21.25’teydi. Buradan yolcular alındıktan sonra yakıt ikmali yapıldı. Uçakta 34 yolcu ile bir bebek yer alıyordu.Rotaya göre uçak Atina’dan sonra Rhodos sonrasında Lefkoşe üzerinden gelecek, ardından doğuya devam ederek Beyrut’a ulaşacaktı. Roma-Beyrut arasındaki toplam uçuş süresi 4 saat 52 dakika olarak hesaplanmıştı.
Konu yıllar sonra önce İz TV’de Savaş Karakaş’ın hazırladığı belgesel ile ekranlara geldi. Uçağın enkazını ise yıllar sonra Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait TCG Işın Gemisi buldu.

ENKAZA KISA SÜREDE ULAŞILDI

TRT’nin iç yapımı olan Mavi Tutku belgesel ekibi, batık araştırmacısı Selçuk Kolay’ın yardımı ile Fethiye Körfezi’nde çalışmalara başladı. Programın Yapımcısı ve Yönetmeni Hakan Aslan çalışmaları Kokpit.aero’ya şöyle anlattı:”Mavi Tutku Belgeseli, 9 yıldır TRT ekranlarında ülkemizin su altı güzelliklerini, tarihini anlatıyor. Air France uçağıyla ilgili bilgiler üzerine bu uçağı bulmak üzere yola çıktık. Kültür Bakanlığımızın ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin sağladığı destekle çalışmalara başladık. TCG Işın Gemisi’nin sistemleri test edildiği bir dönemde yaptığımız çalışma ile enkaz kısa sürede bulundu. Çekimler sırasında uçağın bütünlüğünün bozulmamış olması çok ilgimizi çekti. Derinlik nedeniyle uçak üzerinde fazla yosun oluşmamıştı. Air France yazısı bile çok rahatlıkla okunabiliyordu”

MİLLİ TEKNOLOJİ İLE İMAL EDİLDİ

Batığın tespiti için TCG Işın Gemisi bölgeye geldi. Milli teknoloji ile imal edilen ve geçen yıl Deniz Kuvvetleri’ne katılan gemi, su altı arama-kurtarma operasyonlarında kullanılıyor. Bu gemideki sistemler ile 3 bin metre derinliği kadar dalış yapılabiliyor.

TCG Işın, kısa sürede uçağın enkazını belirledi. Daha sonra enkaz üzerinde su altı dalışı için özel kamera sistemlerine sahip robot indirildi. 257 metre derinlikteki uçak yıllar sonra kameralar tarafından tespit edildi. Bu arada gemi adını 1943 yılında yaşanan Refah Faciasında şehit olan Deniz Yüzbaşı Zeki Işın’dan aldığını belirtmekte fayda var. TCG Işın, aynı adı taşıyan ikinci gemi. İlki ABD’de 1944 yılında kurtarma gemisi olarak inşa edilmiş, 1979 yılında da Türk Deniz Kuvvetleri’ne verilmişti. Bu gemi geçen yıla kadar kullanıldı ve emekli oldu. Adını milli teknoloji ile yapılan yenisine verdi.
Uçağın 65 yıl sonra 257 metrede çekilen görüntüsü… Bu görüntüler Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait TCG Işın Gemisi’nin özel su altı robot kameraları tarafından çekildi. Bu görüntüler, TRT tarafından hazırlanan belgeselde yayınlanacak.

Neredeyse tek parça su altında yatan uçağın kokpitinin sağ tarafı suya iniş sırasında hasarlanmış şekilde gözlenirken, kopan 3 numaralı motorun bağlantı noktaları yıllar sonra bile seçilebiliyor. Kuyruk bölümü de kopan uçağın sol tarafındaki 1 ve 2 numaralı motorlarının pervaneleri ise suya iniş nedeniyle yamulmuş. Acil çıkış kapıları yerinde olmayan uçak bugün karideslerin yuvası olmuş durumda görüntülendi. Hazırlanmakta olan belgeselin TRT’de yayınlanacağı öğrenilirken, bu belgeselin hazırlanma görüntüleri TRT’nin haber bültenlerinde ilgiyle izlendi.

About egegazetesi

Check Also

SEYDİKEMER BELEDİYESİ ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Seydikemer Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Seydikemer …