Pazar , Haziran 16 2024

Genç Kız Mucitler İcatlarını Sergiledi

Tübitak’ın Desteklediği İle Fethiye Şehit Sümer Deniz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerinin İcat Ettikleri Çeşitli İcatlar Bugün Okul Bahçesinde Sergilendi.

Fuar, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı, Açılış Konuşması, Folklor Gösterisi ve Dua ile Başladı. Tübitak 4006 Bilim Fuarı Kapsamında gerçekleşen Fuarda İmam Hatip’li Kız Öğrencilerinin yaptığı çalışma ve buluşlar görenleri hayrete düşürdü. Açılış konuşmasının ardından Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk KAYA tarafından kurdela kesildi. Ardından Fuarı gezen Kaya, Öğrencilerin çalışmalarını birbir yerinde inceledi ve öğrencileri tek tek tebrik etti. Öğrencilerin birbirinden değerli projeleri Fuarı gezen herkes tarafından büyük beğeni topladı. Güneş Enerjisi, Hava, Su, Bitki, Tarihi ve Doğal Güzellikler dalında çalışılan projelerde öğrencilerin hem ufuklarının açılması hem de bilime katkı sağlanması amaçlanıyor. İlerideki safhada Uluslararası projeler gerçekleştirerek bu sayede Ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesini yükseltmek hedefleniyor. 135 kişilik bir Öğrenci grubu 23 değişik projeyi 14 danışman Öğretmen’le birlikte uzun ve özverili bir çalışma neticesinde ortaya koydular.

Açılış Konuşması yapan Okul Müdürü Ramazan UÇAR, Geleceğimizin teminatı olan yavrularımız bugün burada bu kısıtlı şartlar altında böylesi projelere imza atabiliyorlarsa ben ümit ediyorum ki ileride daha büyük projelerle Ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmakta büyük rol oynayacaklar. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Çocuklarımı sevgiyle kucaklıyor, Öğretmenlerime başarılarının devamını diliyorum. Buradan emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Dedi.

Bu tür çalışmalarda hayal gücü ile yaratıcılığın birleşmesi neticesinde ortaya yeni fikirler atılıp bunların projelendirilip hayata geçirilmesi hedeflenirken bilim ve teknikte yeni kapıların aralanması temenni ediliyor. Öğrenci ve Eğitimcilerimizin önümüzdeki yıllarda bu tür çalışmalara hız vereceği kaçınılmaz gözüküyor.

Gerçekleşen Fuar’da öğle yemeğinde öğrenci ve öğretmenlere okul yönetimi tarafından yemek ve tatlı ikram edildi.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …