Perşembe , Temmuz 25 2024

STK’lardan Barış Kalkanına Destek

Muğla Odaları ve Borsa temsilcileri ile sendika ve Muğla STK temsilcilerinin katılımıyla, TOBB’un öncülüğünde MUTSO ev sahipliğinde, tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, sivil toplum kuruluşları (STK) katılımıyla, 2 Mart Pazartesi günü saat 11.00’de tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak, Barış Kalkanı harekatı basın açıklaması gerçekleştirildi. Muğla’da Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) organizasyonu ve ev sahipliğinde, 50 Oda, Borsa, sendika ve STK’nın desteğiyle düzenlenen basın açıklamasında konuşan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan şunları kaydetti:

Şu an 81 ilde Türkiye’nin önde gelen meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu, hep birlikte bu açıklamayı yapıyoruz.  Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk. Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de, İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun. Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet, eylesin. Yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun. Askerlerimiz İdlib’de, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı. Zira Suriye’de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı. Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi. Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye’yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor. İşte rejim güçleri son olarak da, yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı, asla kabul edilemez.

Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur. Türk devleti ve ordusu, bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. ‘Bahar Kalkanı’ harekâtıyla da bu bedeli ödemeye de başlamışlardır. Şunu da herkes bilsin ki, biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden mesleki ve sivil toplum örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. Cenabı hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın.”

Basın açıklamasına katılan STK’lar:

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası

Muğla Ticaret Borsası,

Bodrum Ticaret Odası

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası

Marmaris Ticaret Odası

Milas Ticaret ve Sanayi Odası

TOBB Muğla Kadın Girişimciler Kurulu

TOBB Muğla Genç Girişimciler Kurulu

Ziraat Odası

Şoförler Odası

Esnaf Odaları Birliği

Eczacılar Odası

Veteriner Hekimler Odası

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği

TMMOB Şehir Plancıları Odası

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

Orman Mühendisleri Odası

Muğla Turist Rehberleri Odası

Esnaf Kefalet Kooperatifi

Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası

HAK-İŞ

MEMUR-SEN

TES-İŞ

KAMU-SEN

TİSK

MADEN-İŞ

BELEDİYE İŞ Sendikası

TEZKOOP İŞ Sendikası

TOLEYİS  Sendikası Marmaris

HARB-İŞ

YOL-İŞ Sendikası

Muğla Gazeteciler Cemiyeti

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneği

Türk Kızılayı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği

Muğla Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu

Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Muhtarlar Federasyonu

Muğla İli Muhtarlar Federasyonu

Muğla Karabağları Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği

TURSAB

Yörük Obaları Derneği

Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası

SS Ata Sanayi Kooperatifi

Muğla Genç İşadamları Derneği

Oto Tamircileri ve Kaportacılar Odası

Marangozlar Odası

Harita Mühendisleri Odası

Muğlaspor Kulübü

About egegazetesi

Check Also

Airbnb cezaları gelmeye başladı! Ev sahipleri 100 bin lira ödeyecek

Yıl başında yürürlüğe turistik amaçlarla konut kiralama uygulamasını ihlal eden ev sahiplerine cezalar gelmeye başladı. …