Pazar , Haziran 16 2024

Minik Öğrencilerine 112 Anlatıldı

Fethiye ilçesinde Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Haftası dolayısıyla özel bir okulun ana sınıfı öğrencilerine, 112 Acil Servisi tanıtıldı.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte 112 Acil servis ekiplerinden Soner Gürkan Akkoç, Mehmet Tufan Aydın, Bahar Doğan öğrencilere acil bir durumla karşılaşıldığında nasıl ambulans çağıracaklarını anlatıldı.

112 acil servis ekibi tarafından daha sonra okula gelen ambulans ve 112 acil servis motoru tanıtıldı. Çocuklara ambulansın içinde bulunan ekipmanlar ve ne işe yaradıkları gösterildi.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği İl Temsilcisi Faruk Tayfun Çalışkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 22-28 Mart Acil Tıp Teknisyenliği ve Teknikerliği (Paramedik) Haftası sebebiyle her yıl farklı etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çocuklara ambulans tanıtımı ve ambulansın ne iş yaptığını anlattıklarını belirten Çalışkan, “Çocuklara ambulansı ne gibi durumlarda nasıl çağırmaları gerektiğini anlattık. 112 Acil çağrı Merkezi’ne çok fazla gereksiz çağrı düşüyor. Lahmacun, pizza isteyenler bile oluyor. Başkası ambulansa ihtiyaç duyduğunda bu gibi çağrılar hizmeti geciktiriyor. Bu konuda herkesin bilinçlenmesi lazım.  Biz de dernek olarak küçük çocuklarda bu bilincin oluşmasını istiyoruz” diye konuştu.

Okul Müdür yardımcısı Arif Ünal ise Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği okulumuzda 112’nin ne anlama geldiğini ne işe yaradığı küçük çocuklarımıza anlattı diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …