Çarşamba , Mayıs 29 2024

CHP’li Alban: Siz Muğla halkıyla dalga mı geçiyorsunuz?

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Göcek Tüneli’ni ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Yatağan yolunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam eden bütçe görüşmelerinde gündeme taşıdı.

MUĞLA HALKIYLA DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?

Türkiye’de parayla geçilen tek tünel Göcek Tüneli. Ülkedeki diğer bütün tünellerden geçiş ücretsiz. Muğla halkı bu tünele “Deli Dumrul” tüneli diyor. Kamulaştırılacak diye söz verildi. Bırakın kamulaştırmayı, üzerine zam yaptılar. Dalga geçiyorlar.

Alban, “Yıllar öncesinden bu tünelin kamulaştırılacağı sözü verildi, hala buradan geçişte ücret alınıyor. Siz Muğla halkıyla dalga mı geçiyorsunuz” derken, Yatağan yoluyla ilgili olarak, “Bu yol Yatağan’ın içinden geçen bir bulvar olmasına rağmen, bu yolun planı halktan gizlenmektedir” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Komisyonda bakanlığın bütçesi ile ilgili konuşma yapan CHP’li Alban, Göcek Tüneli’nin AKP’li hükümetler döneminde geçen zamanda sürekli gündeme getirildiğini, birçok defalar seçim öncesinde bu tünelin kamulaştırılacağı sözü verilmesine rağmen kamulaştırılmadığını belirtti.

TÜRKİYE’NİN TEK PARALI TÜNELİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun hazır bulunduğu komisyon toplasında Türkiye’de 242 tane tünel olduğunu, bu tünellerin 241 tanesinin ücretsiz, 1 tanesinin ücretli olduğunu ifade eden CHP’li Alban, “Bu da bizim ilimizde, Göcek Tüneli… Burada normal bir otomobil 9 liraya, bir minibüs 15 liraya, kamyon, otobüs 20 liraya, tır 30 liraya geçiyor. Dönemin, sizin başbakanınız o zaman söz vermişti, ‘Göcek Tüneli ücretsiz olacak’ demişti. Ama devletin kendi imkanlarıyla yaptırdığı tüneli dahi o işletmeciye verdiniz. Devletin yaptığı tünelden dahi şu an deli dumrul misali gelip geçenden para alınıyor” dedi.

“Bu tünel ne zaman kamulaştırılacak?” sorusunu Bakan Karaismailoğlu’na yönelten Alban, “242’nci tünele bu bir tünel de eklenecek mi? Siz Muğla halkıyla dalga mı geçiyorsunuz yoksa Muğla halkını aldatıyor musunuz? Bu soruyu size sormak istiyorum” diye konuştu.

BENZİKLİKLERE GÖRE YOL YAPILIYOR

Yatağan’da yapımı devam eden yolla ilgili olarak da konuşan Alban, yolun yapım planının halktan gizlendiğini öne sürdü. Alban, “Yatağan ilçesinde şu an Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan bir yol var. Bu yol orada Yatağan içinde geçen bir bulvar ve bu bulvar orada şekillenirken planı halktan, vatandaştan saklanıyor. Siyasilerin arsalarına, benzinliklerine, iş yerlerine göre yollar yapılıyor” dedi. Alban, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu yolun planını kamuoyunun ve halkın bilgisine sunmasını istedi.

BAKAN VE ALBAN ARASINDA İLGİNÇ DİYALOG

Yatağan yoluyla yaptığı konuşma sırasında “Ben oraya gittim” diyerek Alban’ın sözünü kesen Bakan Karaismailoğlu, “milletin istediği yol orası” dedi. Bakanın çıkışına CHP’li Alban, “Millet ister ama o yol kazaya neden olacak Sayın Bakanım. O yol çok kötü bir yol, o yoldan vazgeçilmesi gerekiyor. Tekrar bir inceletin” diyerek yanıt verdi

About egegazetesi

Check Also

Seydikemer “Bi Dünya Çocuk” İle Şenlenecek

İlçemiz Seydikemer Esnaflarından Murat YAYA’nın kardeşinin açmış olduğu “ Özel Seydikemer Bi Dünya Çocuk Kreş …