Cumartesi , Temmuz 20 2024

OTEL ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPTI 5 AİLE MAĞDUR OLDU

Fethiye’de 4 yıldızlı otele internet ve telefonla rezervasyon yaptıran 5 aile, aynı odanın birden fazla kişiye satılması nedeniyle mağdur oldu. Aynı dakikalarda 2 aydır maaşlarını alamadıklarını öne süren otel çalışanları iş bırakma eylemi yaptı.

Ölüdeniz Mahallesi’ndeki Mahidevran Oteli’ne internet ve telefonla rezervasyon yaptıran 5 aile, bu sabah otomobilleriyle tatile geldi. Konaklama ücretlerinin bir kısmını önceden ödeyen aileler, odalarına yerleşmek için geldikleri otelin girişinde ‘Boş odamız yok’ yanıtı aldı. Mağdur olan tatilciler çocuklarıyla birlikte 40 dereceye yaklaşan sıcakta otelin önünde beklemeye başladı. Bu sırada 15 otel çalışanın 2 aydır maaşlarını alamadıklarını gerekçesiyle otel önüne gelip iş bırakma eylemi yapması, tatilcileri çileden çıkardı. Ölüdeniz Jandarma Karakol Komutanlığı’nı arayan tatilcilerin yardım istemesi üzerine, otel önüne gelen jandarma ekipleri güvenlik önlemi aldı. Jandarma gerginlik yaşayan tatilcilerle otelin güvenlik görevlilerini sakinleştirmeye çalıştı. İş bırakan otel çalışanları ise ücretlerinin ödenmesini istedi.

Bursa’dan eşi ve 2 çocuğuyla otele gelen Gürkan Çekiç, 4 bin 400 lira olan otel ücretinin 500 lirasını rezervasyon sırasında ödediğini söyledi. Otele yerleşmek için geldiklerinde ‘Boş oda yok’ yanıtı aldıklarını anlatan Çekiç, dolandırıldıklarını kaydetti. Otelin çeşitli gerekçelerle kendilerini içeri almadığını anlatan Çekiç, “Bize rezervasyonu nereden yaptırdığımızı sordular. Ben otelin resmi internet sitesi üzerinden rezervasyon yaptırdım. Telefonla gerekli teyitleri de yaptık. Burada organize sistemli bir dolandırıcılık var.” dedi.

Uşak’tan eşi ve 2 çocuğuyla tatile geldiklerini belirten Selçuk Sert, geçen 18 Nisan’da rezervasyon yaptırdığını ve 3 bin liraya yakın ücret ödediğini kaydetti. Geri ödemeye ilişkin bilgi verilmediğini ve otel önünde bekletildiklerini aktaran Sert, “Sıcakta eşim ve çocuğumla birlikte otel önünde bekliyorum. Rezil olduk. Herhangi bir açıklama yapanda yok. Mağdur olduk.” diye konuştu.

2 aydır maaşlarını alamadıklarını öne süren otelin personel aşçısı 40 yaşındaki Mine Sarıhan ise otelin tamamen dolu olduğunu ancak ücretlerinin ödenmediğini anlattı. 20 kat görevlisinin iş bırakarak otele gelmediğini belirten Sarıhan, “Şuan 15 çalışan iş bırakma eylemi yapıyoruz. Emeğimizi alın terimizi boşa harcadık. Hiçbir personel maaşını alamadı. Ancak bazıları çalışmaya devam ediyor. Bize katılmak istemediler. Bizim amacımız otele zarar vermek değil. Ancak otel işletmecileri de bize zarar vermesinler. Maaşlarımızı istiyoruz.” dedi.

Çalışanların yasal haklarını aramak için otele gelen Avukat Hayel Özenç ise şunları söyledi;

“Otelde çok büyük sıkıntılar var. Çalışanların maaşlarının ödenmesi için görüşmeye geldim. Ancak oda satılıp, kapıda bırakılan tatilcilerle karşılaştım. Bir yetkili ile çalışanlar için görüşmeye çalıştım. Ancak ‘Para falan ödenmeyecek’ yanıtını aldık. Yasal tüm başvuruları yapacağız. İşçilerimizi mağdur etmeyeceğiz.”

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …