Pazar , Haziran 16 2024

Saklıkent macera tutkunu turisti ağırlıyor

Muğla’nın Seydikemer İlçesinde gün ışığının giremeyeceği kadar dar koridorlarıyla her yıl binlerce macera tutkunu turisti ağırlayan Saklıkent Kanyonu, serinlemek isteyenlerin vazgeçilmez adresi.

Kayadibi Mahallesi’ndeki Saklıkent Milli Parkı’na gelen turistler, dik yamaçlara, demir çubuklarla tutturulan 200 metrelik köprüyle 18 kilometrelik Saklıkent Kanyonu’nun girişine ulaşıyor. Kanyonun eşsiz güzellikteki doğasına can veren sudan halat yardımıyla geçen turistler, küçüklü büyüklü şelaleler ve dik yamaçlardan oluşan doğal parkurda yolculuğa çıkıyor. Çeşitli sportif aktivitelere de olanak tanıyan Saklıkent Kanyonu, doğal yapısı, akıntılarla şekillenmiş kayalarıyla dikkati çekiyor. Yaz aylarında dahi suyunun sıcaklığı 5 derece civarında olan 18 kilometrelik kanyon serinlemek isteyenlerin vazgeçilmez adresi oluyor.

Yerli ve yabacı maceraperest turistler, gün ışığının giremeyeceği kadar dar ve yüksek kayalıklar arasında ilerleyerek bazı noktalarda bellerine kadar ulaşan sudan geçiyor. Bazı noktalarda da iki yamaç arasında sıkışmış kayaların altından geçiyorlar. Saklıkent Kanyonu, akıntılarla şekillenmiş kayalarıyla ziyaretçilerinde hayranlık uyandırıyor. Zorlu parkuru tamamlayan turistler dönüş yolunda kanyonda doğal olarak oluşan çamur banyolarında keyifli dakikalar geçiriyor.

İstanbul’dan tatil için Kaş’a gelen Esin Ekinci, ilk kez Saklıkent Kanyonu’nu ziyaret ettiğini söyledi.

Kanyonun müthiş bir güzelliği olduğunu ve çok etkilendiklerini anlatan Ekinci, “Kayaların arasından minicik deliklerden gökyüzünü görebiliyor olmak muhteşem. Yazın dayanılmaz sıcaklığında suyun serinliği de çok güzel. Burası bir doğa harikası. Bazı noktalardan geçmekte güçlük çektik. Fakat buradaki insanlar bize el uzattı. Yardımlaşarak kanyonun sonuna kadar gelebildik.” dedi.

Hollanda’dan tatil için gelen Faruk Kaya ise 20 yıl önce evlendiği zaman ziyaret ettiği kanyona bu yıl ailesi ve arkadaşlarıyla tekrar geldiğini anlattı.

Saklıkent Kanyonu’nun çok doğal bir yer olduğunu ifade eden Kaya, “Macera dolu bir geziydi. Bu gibi güzel yerleri Hollanda’da bulamıyoruz. Buraya geldik ve anın tadını çıkarıyoruz. Dünyanın birçok ülkesini gezdim. Türkiye iklim ve tabiat bakımından muhteşem bir ülke. Ülkemizi ve doğal güzelliklerimizi temiz tutup kıymetini bilmeliyiz.” diye konuştu.

Kanyonu ziyaret eden Zeliha Konuk da kanyonun macera dolu bir parkuru olduğunu, bazı noktalarda kayma tehlikesi geçirdiklerini dile getirdi. Kanyonda sıkışmış kayaların insanın üzerine düşecek gibi geldiğini belirten Konuk, kanyon yolculuklarının zevkli ve heyecanlı geçtiğini kaydetti.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …