Çarşamba , Haziran 19 2024

Liman Güvenliği Komisyonu Toplandı

 

Fethiye  Liman Güvenliği Komisyonu Kaymakam  Muzaffer  Şahiner  başkanlığında Göcek Mahallesinde Belediye hizmet binası toplantı salonunda  toplandı. Toplantıda  Göcek Mahallesine  yeni bir hudut kapısının açılacağı öğrenilirken, Kaymakam Şahiner Marina işletmecilerinden ve yat kaptanlarından güvenlik konusunda  güvenlik ve kolluk kuvvetlerine yardımcı olmalarını istedi.

Fethiye Deniz Limanı Mülki İdari Amirliği Liman Güvenlik  Komisyon Toplantısı Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner başkanlığında yapıldı. Göcek Mahallesindeki Fethiye Belediyesi Ek Hizmet Binası Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Fethiye Deniz Limanları Müdürü Ömer Sezen, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan, Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, Göcek Liman Başkanı Altuğ Kurban, Marina işletmecileri, tekne sahipleri ve kaptanlar katıldı.

DENİZCİLERDEN YARDIM TALEBİ

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner toplantıda, marina işletmecileri, tekne sahipleri ve kaptanlardan güvenlik ve kolluk görevlilerine yardımcı olmalarını isterken, “Çok kısa süre önce Seydikemer İlçemizde terör örgütü üyeleri yakalandı. Allah korusun eğer ola ki yakalanmasalardı belki de çok büyük acı çektireceklerdi. Bölgemize Suriye’den deniz yolu ile geldikleri tespit edildi. Ne yazık ki geldikleri gemiye cemır sistemi yani sinyal bozucu sistem kurdukları için bu gemi fark edilememiş. Sadece terör örgütü konusunda değil, kaçakçılar da deniz yolunu kullanarak mal veya insan kaçakçılığı yapıyorlar. Bu konuda emniyetimiz ve Sahil Güvenlik Ekiplerimiz çok bilinçli ve gayretli bir çalışma içerisindeler. Siz marina yöneticileri, tekne sahipleri ve deniz işletmecilerinden isteğimiz denizde herhangi şüphelendiğiniz bir durum olursa hemen emniyet yetkililerine bildiriniz. Marina işletmecileri de aynı şekilde marinalarında misafir ettikleri yerli ve yabancı turistlerin kimlik bilgilerini bildirin”  ifadelerini kullandı.

GÖCEK’E YENİ HUDUT KAPISI

Göcek’in yat turizmi açısından Dünya üzerinde çok büyük bir önemi olduğunu söyleyen Fethiye Deniz Limanları Müdürü Ömer Sezen ise, “Fethiye ve Göcek’te  2000’li yıllara dayanan bir hudut kapısı sorunu var. Geriye dönük araştırdığımızda derhal bu konuyu çözmek istedik. Türkiye genelinde bulunan sınırlarda toplam 183 hudut kapısı var. Bu hudut kapılarının amacı herhangi bir maddi beklenti değil. Hudut kapısının kurulum amacı güvenli giriş ve çıkışların sağlanmasını gerçekleştirmektir.  Bu güvenli giriş ve çıkışların sağlanabilmesi adına devletimizin el atması gerekiyordu. Ve şuanda hudut kapısının yapılacağı yerin tespiti yapıldı. Projeleri hazırlandı ve onayları bekliyoruz. Biz bu hudut kapısını açacağımız iskelede gerekli giriş ve çıkış işlemlerini yaptıktan sonra siz marina işletmecileri misafirlerinizi ağırlayabileceksiniz. Buradaki tek amaç güvenlik. Böylelikle Göcek’te güvenlik en üst düzeyde olacak. ” diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …