Pazartesi , Mayıs 20 2024

Kızılay Haftası Kutlanıyor

Türk Kızılay Menteşe Şube Başkanı Kenan Gürbüz, Her yıl 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Türk Kızılay’ının yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğunu ifade etti. Kızılay Menteşe Şube Başkanı Kenan Gürbüz: “Vatandaşlarımızı Menteşe ilçe merkezinde faaliyete geçen Kızılay Kan Alma Birimimiz aracılığı ile kan bağışı yapmaya davet ediyorum. Kızılay TÜRKÖK projesi sayesinde sağlanan eşleşmelerle kemik iliğine gereksinim duyan hastalara şifa oluyor”

Türk Kızılay Menteşe Şube Başkanı Kenan Gürbüz, Her yıl 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Türk Kızılay’ının yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğunu ifade etti.

Kızılay Menteşe Şube Başkanı Kenan Gürbüz, yaptığı yazılı açıklamada,  Savaşta ve barışta, sosyal hayatta,  uluslararası alanda ve afetlerde birçok görev üstlenen Türk Kızılay’ın mensubu olduğu Hareketin 7 temel ilkesinden biri olan gönüllülük esasına göre çalışmalarını yürütttüğüne işaret ederek, şunları söyledi:

“Menteşe ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızı ilçe merkezinde Kurşunlu  meydanında yeni kiralanan bir binada faaliyete geçen Kızılay Kan Alma Birimimiz aracılığı ile kan bağışı yapmaya davet ediyorum Türk Kızılay’ın sonsuz bir özveriyle gerçekleştirdiği çalışmalarda temel gücünü, yardımsever halkımız ve Kızılaycılık ruhu oluşturuyor.

Menteşe Şubesi olarak bu hafta Menteşe Kaymakamlığımızın vatandaş buluşmaları kapsamında Kaymakamımız Caner Yıldız’ın davetiyle Menteşe Kızılay Şubesi olarak Özlüce köyü sakinlerimizle buluştuk.

Türk Kızılayı Menteşe Şubesi olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza kıyafet yardımında bulunduk.

Kızılay gönüllü bir hareket olarak bu yılın sloganını “Sensiz Olmaz” olarak belirledi. Topluma, 151 yıllık iyilik hareketinin onlarsız var olamayacağını hatırlatmak isteyen Kızılay, bu büyük iyilik hareketinin içinde olanlara da minnetini göstermeyi hedefliyor.

Toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi önemli görevler üstlenen ve birçok konuda da öncü olan Türk Kızılay, kan, ilkyardım, afet müdahale, sağlık, sosyal hizmetler, gençlik ve gönüllülük çalışmaları ile eğitim alanlarında da hizmetler sunuyor.

Kuruluşundan bu yana afete hazırlık ve afetlerde halkın gereksinimlerini karşılamaya yönelik çalışmalar yürüten Kızılay, ulusal ve uluslararası planda bütün bu çalışmalarıyla saygınlık kazandı. Kızılay yurdumuzda meydana gelen doğal afetlerde, felaketzedelerin acılarına ortak olup yerleşim sistemleri, battaniye, giyim eşyası, gıda maddesi, sıcak yemek, sağlık yardımı yaparak afetzedelerin acısını hafifletiyor.

TÜRKKÖK PROJESİ

Gürbüz, Türk Kızılay’ın  halk sağlığı ile yakından ilgilenen bir kurum olarak Türkiye’de kan hizmetlerinin kurulup geliştirilmesi görevini de üstlendiğini anımsataraş, şu bilgileri paylaştı:

“ Bölgesel Kan Merkezleri Projesi ile ülkemizin kan sorununu çözmeyi hedefleyen Kızılay, ülkemizin kan gereksiniminin önemli bir bölümünü karşılıyor. TÜRKÖK projesiyle sayesinde sağlanan eşleşmelerle kemik iliğine gereksinim duyan hastalara şifa oluyor. Türk Kızılay ülkemizin birçok bölgesinde hizmet veren tıp merkezleri ile hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza ücretsiz, diğer vatandaşlarımıza da sembolik ücretlerle sağlık hizmeti sunuyor.”

Sosyal hizmet alanında da birçok faaliyet yürüten Türk Kızılay’ın  çalışma gücünü kaybetmiş, yoksul ve korunmaya muhtaç vatandaşlarımıza yiyecek, giyecek ve nakdi yardımlar yaptığına işaret eden Türk Kızılay Menteşe Şube Başkanı Kenan Gürbüz, şunları kaydetti:

“Sosyal güvencesi olmayan kişilere ilaç yardımı ve ücretsiz sağlık yardımı yapan Kızılay, engelli vatandaşlarımıza da yardım elini uzatıyor. Türk Kızılay, ayni ve nakdi yardımlarının yanı sıra yurdumuzun değişik yörelerinde şubeleri tarafından kurulan ve yönetilen aş ocaklarında her gün binlerce yoksul vatandaşımıza sıcak yemek veriyor.”

365 GÜN İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YANINDAYIZ

Türk Kızılay Menteşe Şube Başkanı Kenan Gürbüz, Kızılay’ın  hizmetlerinin kalitesini arttırmak amacıyla personeli, üyesi, gönüllüleri ve işbirliği içinde çalıştığı kurum ve kuruluşların çalışanlarına ve halkın afet bilincini arttırarak afetlerden daha az zarar görmelerini sağlamak amacıyla özellikle çocuklar olmak üzere bütün halkımıza yönelik eğitim programları düzenlediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Çalışmaları zamanla sınırlı olmayan Türk Kızılay, yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerinin yanında oluyor. Bu sebeple Kızılay’a gösterilen ilgi de bir hafta ile sınırlı kalmamalıdır. Unutulmaması gereken Kızılay’ın hepimizin Kızılay’ı olduğu, hepimizin bir gün Kızılay’a ihtiyacı olabileceği gerçeğidir.

Kızılay, yardımseverlerin ve gönüllülerinin desteği ile dünyanın neresinde olursa olsun insan onurunun korunması doğrultusunda tüm gücüyle iyilik yolculuğuna devam edecektir.”

About egegazetesi

Check Also

“Çok Güzel Bir Proje Yapacağız”

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Değirmenbaşı Konaklamasız Orman Parkı’nın işletme ihalesi gerçekleştirildi ve …