Perşembe , Mayıs 23 2024

‘Kırmızı Çizgi’ Uygulamasına Başlandı

İçişleri Bakanlığı yaya geçitlerinde önceliğin yayalarda olduğunu belirten farkındalık çalışmalarının ardından bu kez de ‘Kırmızı çizgimizi çekiyoruz’ şeklinde yaya geçitlerinin kırmızı renkle boyanması için çalışma başlattı. Yurt genelinde başlatılan etkinlikle kavşak giriş ve çıkışlarıyla, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, geçmek üzere olan yayalara durarak ilk geçiş hakkı verilme farkındalığının oluşturulması hedefleniyor. İçişleri Bakanı Soylu da sosyal medya hesabından ’30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz’ paylaşımıyla çalışmayı duyurmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sosyal medya hesabından ’30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz’ paylaşımının ardından Fethiye’de de ‘Kırmızı çizgi’ uygulamasına başlandı. Yayalara öncelik tanınmasına dikkat çekilen uygulama kapsamında, belediye ekipleri yaya geçitlerindeki beyaz renkli şeritlerden bazılarını kırmızı renge boyamaya başladı. İlk kırmızı çizgi boyama işlemini Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Ayhan ve İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Öztürk gerçekleştirdi.

Fethiye Belediyesi ekipleri de yaya geçitlerinin beyaz renkli şeritlerinden bazılarını kırmızı renge boyamaya başladı. İlk kırmızı çizgi boyama işlemini Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Ayhan ve İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Öztürk gerçekleştirdi. Fethiye Atatürk Caddesi üzerinde Gazi İlkokulu öğrencilerinin de katıldığı etkinlikte Kaymakam Fırat ve beraberindekiler, özel olarak yaptırılan maske, t-shirt ve şapkaları giyip öğrencilerle birlikte yaya geçidinde fotoğraf çektirdiler. Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Polisleri, öğrencilere üzerinde “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” yazılı şapka, maske ve t-shirt ile kırmızı düdükler dağıttılar. Öğrenciler ellerinde, “Kuralsızlığa Kırmızı, Hayata Yeşil Işık Yak”, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”, “Evdeyim ama Trafik Kuralları Aklımda” yazılı afişler taşıdı. Yaya geçidine kırmızı çizginin çizilmesinin ardından Kaymakam Eyüp Fırat ve beraberindekiler, minik öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı. Etkinliğe, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya’nın yanı sıra İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Serpil Çalışkan ve diğer yetkililer de katıldı.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat yaptığı açıklamada, “Ülke genelinde yaya önceliğini vurgulama adına sahalardayız. Öğrencilerimiz de bu programda bizlere eşlik ettiler. Öğretmenlerimize ve velilerimize çok teşekkür ediyorum. Farkındalık oluşturmak adına eş zamanda bu organizasyonun yapılması çok önemliydi. Bu projenin mimarı Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

About egegazetesi

Check Also

“Çok Güzel Bir Proje Yapacağız”

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Değirmenbaşı Konaklamasız Orman Parkı’nın işletme ihalesi gerçekleştirildi ve …