Çarşamba , Mayıs 29 2024

Belediyespor Hangi Ligde Oynayacak?

2019-2020 sezonunda çok başarılı bir performans göstererek, Covid-19  nedeniyle liglere ara verilen güne kadar oynanan 24 haftanın 12’sini lider geçen Fethiye Belediyespor’un  yeni sezonda hangi ligde oynayacağı halâ netleşmedi.

DENİZLİ MERKEZEFENDİ’DEN KRİTİK HAMLE

Basketbol Federasyonu’nun Bakırköy Basketbol Kulübü’nü (İTÜ) finansal kriterleri yerine getiremediği için bir alt lige (TBL) düşürmesinin ardından Süper Lig’e alınacak takım ve Süper Lig’den özellikle maddî imkânsızlıklar nedeniyle çekilmesi beklenen Teksüt Bandırma’nın yerine alınacak ikinci takım için 14 Ağustos’a kadar ek katılım süreci başlatılmıştı.

Liglerin durdurulduğu gün Fethiye Belediyespor’un önünde yalnızca averajla lider olan İzmir ekibi  PETKİM’in ardından, şimdi de Denizli Merkezefendi Belediyesi Süper Lig için Federasyona başvuru yaptı.

Basketbol Federasyonu’nun istediği belgeleri tamamlayan ve Azerî petrollerinin ana sponsorluğunu arkasına alan PETKİM’in, yarıda kalan ligin birincisi olarak Bakırköy Basketbol’un yerine Süper Lig’e alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. Nitekim İzmir ekibi transferlerini de Basketbol Süper Ligi için yapmıştı.

Ancak bu defa, yarıda kalan ligde Fethiye Belediyespor’un arkasında 3. sırada bulunan Denizli Merkezefendi Belediyesi ekonomik açıdan zor durumda bulunan Teksüt Bandırma’nın çekilme ihtimaline karşılık Süper Lig’e alınma talebiyle Basketbol Federasyonu’na başvurdu.

Federasyonun istediği şartları tamamladığına inanan Denizli ekibi, Teksüt Bandırma’nın önümüzdeki 10 gün içinde Süper Lig’den çekilmesi halinde Süper Lig’e katılmak istiyor. Basketbol çevrelerinden alınan bilgilere göre, Denizli ekibi bu hukukî sürecin uzaması halinde ise, Federasyon’dan davet alsa bile Türkiye Basketbol Ligi’nde devam etmeyi planlıyor.

FETHİYE NE YAPACAK?

Türk basketbolunda hemen her gün ciddi gelişmeler yaşanırken, Fethiye Belediyespor ise sessizliğini koruyor.

Fethiye’nin spor geçmişinde hiçbir branşta Süper Lig’e bu kadar yaklaşılmamışken, şehrin Basketbol Süper Ligi konusunda nasıl bir tercih yapacağı henüz netleşmedi.

TARAFTAR İKİYE AYRILDI

Fethiyeli sporseverler Fethiye Belediyespor’un Süper Lig’e katılım başvurusu yapıp yapmaması konusunda tam anlamıyla ikiye ayrıldılar.

Bir grup,  Fethiye’nin imajına ve ekonomisine yapacağı katkılar göz önüne alındığında, bir daha böyle bir imkânın ne zaman yakalanabileceğinin belirsizliği de düşünüldüğünde, Belediye’nin önderliğinde, şehrin önde gelen isimlerinin ve kuruluşlarının maddî katkılarıyla bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini düşünüyor.

Bir diğer grup ise, özellikle Covid-19’un sarsıcı etkisi altındaki Fethiye ekonomisinin sadece basketbolda değil, herhangi bir spor branşında Süper Ligi taşıyamayacağını, Fethiye dışından kuvvetli sponsorlar bulunmadıkça Fethiye’nin Süper Lig’de temsil edilmesinin mümkün olmadığını değerlendiriyor.

Sonuç olarak, Fethiye Belediyespor’un 2020 – 2021 sezonunda Anadolu Efes, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi takımlarla Süper Lig’de mi, yoksa Mamak Belediyesi, Semt77 Yalova, Budo Gemlik gibi takımlarla TBL’de mi oynayacağı kısa süre içinde netlik kazanacak.

About egegazetesi

Check Also

Seydikemer “Bi Dünya Çocuk” İle Şenlenecek

İlçemiz Seydikemer Esnaflarından Murat YAYA’nın kardeşinin açmış olduğu “ Özel Seydikemer Bi Dünya Çocuk Kreş …