Pazartesi , Ağustos 15 2022
Anasayfa / Anasayfa / 7 Bin 314 Kg Elektronik Atık Toplandı

7 Bin 314 Kg Elektronik Atık Toplandı

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü 2020 yılında okullardan, işletmelerden ve vatandaşların talepleri doğrultusunda konutlardan toplam 7 bin 314 kg elektronik atık toplanarak geri kazanım sürecine etti.

Birleşmiş Milletler 2020 Küresel E-Atık İzleme Raporu’nun verilerine göre her yıl kişi başı 7,3 Kg elektronik atık ürettiğini açıklamıştı.  Elektronik atıkların da diğer atık türlerinde olduğu gibi uygun metotlarla geri dönüştürülmesi gerektiğini bilen Fethiye Belediyesi ekipleri okullardan, konutlardan ve iş yerlerinden 2020 yılı boyunca da elektronik atıkları toplamaya devam etti.

“200 BİN LİTRE SU KİRLENİYOR”
Atıkların doğaya karışması halinde kirlenen toprak ve su miktarının altını çizen Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Selver Hatice Kabak; “Sıfır atık uygulamasına dâhil olan atık türlerinden biri olan e-atıkların uygun şekilde toplanıp geri kazanılması hedefleniyor. Sıfır atık uygulaması kapsamında elektronik cihazların ömürlerini tamamlamadan atılmaması, bozulan cihazların mümkünse tamir ettirilerek tekrar kullanılması ve en son aşamada atık haline gelen e-atıkların belediyemiz Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile iletişime geçilerek tarafımıza teslim edilmesi büyük önem taşıyor. Fethiye halkından ricamız elektrikle çalışan tüm malzemeler atık haline geldiğinde, bize haber verilsin, biz gelip makbuz karşılığı kapınızdan alıyor, doğru şekilde işlemlerin gerçekleşmesi için koordinasyonu sağlıyoruz. Vereceğim örnek işin ciddiyetini açıklayacaktır. Bir tek atık monitörde bulunan kurşunun 10 Gr ile 25.000 Ton toprağımız ve 200.000 Lt suyumuz kullanılamaz hale gelmektedir” dedi.

Kabak, Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen okullar arası elektronik atık toplama yarışması kapsamında okullardan, işletmelerden ve vatandaşlarımızın talepleri üzerine konutlardan tüm yıl boyunca e-atık toplama işleminin gerçekleştirdiklerini de belirtti.

About egegazetesi

Check Also

Süper Lüks Yat “THE RAGNAR”10 Milyon TL Bıraktı

Malta Bayraklı “THE RAGNAR” isimli 68 metre uzunluğundaki süper lüks yat Muğla’nın Fethiye ilçesinde su …