Cuma , Aralık 4 2020
Anasayfa / Anasayfa / Adliyeye Sevk Edilen 6 Kişinin 3’ü Tutuklandı

Adliyeye Sevk Edilen 6 Kişinin 3’ü Tutuklandı

Aralarında Orman İşletme Şefi, Kooperatif Başkanı, Orman Muhafaza Memuru da bulunan 6 şüpheli gözaltına alınmış olup 12.10.2020 günü mevcutlu olarak Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığında sevk edilmişti. Kooperatif Başkanı (R.G) Orman İşletme Şefi (M.A) Orman Muhafaza Memuru (B.A.) tutuklandı.

Toplanan delillerin ardından “Nitelikli Dolandırıcılık”, “İhaleye fesat karıştırmak” ve “Rüşvet” suçlarını işlediği belirlenen aralarında Orman İşletme Şefi, Kooperatif Başkanı, Orman Muhafaza Amirleri-Memurları ve Şoförlerin de bulunduğu 16 kişi, Fethiye, Isparta ve Denizli’de düzenlenen operasyonlarla yakalandıkları öğrenildi. Şüphelilerin ev ve işyerinde yapılan aramalarında çok sayıda suça ilişkin belge ve dokümanları ele geçirildi.

Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı ile Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği tarafından koordineli yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 6 şüpheli sabah saatlerinde Fethiye Adliyesine sevk edildiler.

Şüpheliler hakkında; Fethiye Orman İşletme Müdürlüğünden ihale alan bir şirketin devleti zarara uğratıp, nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediği ve bazı kurum memurlarının maddi menfaat temini elde edip rüşvet aldıkları iddia edilmişti.

Bunun üzerine başlatılan çalışma kapsamında yapılan teknik ve fiziki takiplerin ardından Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Fethiye KOM Grup Amirliği ekiplerince düzenlenen operasyonda şüpheli olarak belirlenen 16 kişiden 6’sı gözaltına alınmıştı.

Orman Bölge Müdürlüğü ile koordineli olarak yürütülecek soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilen 6 şüphelinin Emniyetteki işlemlerinin ardından Adliye’ye sevk edildi. Ekipler tarafından Adliye’ye getirilen şüphelilerin sorguya alındığı öğrenildi. Şahısların getiriliş anında yakınları da bulunurken, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi. Olay ile ilgili yapılan yazılı açıklamada “Fethiye KOM Grup Amirliğimizce alınan saha bilgisinde Fethiye Orman İşletme Müdürlüğünden ihale alan bir şirketin; ihale bölgesi dışında da işlem yaptığı, devleti zarara uğratıp, nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediği ve kimi orman işletmesi amir, memurların yapılan faaliyete göz yumarak maddi menfaat temini elde edip rüşvet aldıklarının tespiti üzerine dosya çalışması başlatılmıştır. Dosya kapsamında alınan tanık ifadeleri ve yapılan takiplerle birlikte delillendirme aşaması tamamlanmıştır. Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığından alınan talimatla 09.10.2020 tarihinde eş zamanlı olarak operasyon başlatılmıştır. Şüpheli olarak belirlenen 16 kişiden 6’sı hakkında gözaltı talimatı verilmiştir. Orman Bölge Müdürlüğüyle koordineli olarak yürütülecek soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilmeyen 10 şüphelinin durumu, alınacak ifadelerden sonra dosya savcısı tarafından tekrar değerlendirilecektir. Gözaltına alınan 6 şüpheli ifade ve sorgu işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edilmişlerdir” denildi.

Polisteki ifade işlemlerinin ardından gözaltına alınan 16 şüpheliden 10’nu emniyetteki ifadelerinin ardından savcılık talimatı ile serbest bırakıldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından şüphelilerden Orman İşletme Şefi M.A, Kooperatif Başkanı R.G, Orman Muhafaza Memuru B.A, Nakliye Sorumlusu Y.G ile Çekici Şoförleri H.D. Ve E. Ç adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden Orman İşletme Şefi M.A, Kooperatif Başkanı R.G ve Orman Muhafaza Memuru B.A çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Eşen T Tipi Kapalı Ceza Evine gönderilirken, Çekici Şoförleri H.D. Ve E. Ç. , Nakliye Sorumlusu Y.G Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

About egegazetesi

Check Also

Şehir Merkezi Sıcak Asfalta Kavuşuyor

Fethiye Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında ikisi gündem dışı olmak üzere 10 madde görüşüldü. Fethiye …