Cuma , Haziran 21 2024

Vali Civelek Dastarhaneyi Gezdi

 

Muğla Valisi Esengül Civelek, Fethiye Belediyesi tarafından yaptırılan Üzümlü Mahallesi’ndeki Dastarhaneyi ziyaret etti. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve Dastarhane ilgililerinden dastarhane hakkında bilgiler alıp, Fethiye Belediyesi Üzümlü Müzesinde sergilenen yöresel giysileri inceledi.

Fethiye Belediyesi tarafından Üzümlü Mahallesinde yaptırılan kaybolmaya yüz tutmuş yöre dokuma el sanatı dastar dokumasının üretileceği tezgahları inceleyen Muğla Valisi Esengül Civelek, Dastarhane hakkında Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve diğer yetkililerden bilgi aldı. Dastar dokuması ve iplik çeşitleri hakkında bilgiler alan Muğla Valisi Esengül Civelek Fethiye Belediyesi Üzümlü Müzesinde sergilenen yöresel giysileri de inceleyip, yöresel kültürün yaşatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirip, “Yörenin dokuması olan dastarını yaşatmak için böyle bir merkez yaptıran Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı tebrik ediyorum. Bu tezgahların sayısı arttırılacaktır. Burada üretilen dastar ve kıyafetler yörenin kültürel zenginliğini yerli ve yabancı turistlere de tanıtacaktır. Muğla Valiliği olarak bu projeye bizim katkımız ne olacaksa biz de destek oluruz.” dedi.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı henüz açılışı yapılmayan ve kaybolmaya yüz tutmuş Üzümlü dastarını yaşatacak olan dastarhane projesini yerinde gören Muğla Valisi Esengül Civelek’e teşekkür etti.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …