Cumartesi , Temmuz 20 2024

Suç Duyurusunda Bulundu

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde imamlık yapan H. Ö.’ün sosyal medya hesabından yaptığı skandal paylaşım büyük tepki çekti. Paylaşımda CHP’yi şeytanla ilişkilendiren imam, “Şeytana sormuşlar, Türkiye’ye niye uğramıyorsun? En son uğradığımda CHP’liler ezana yuh çekip, ıslık çalıyorlardı. CHP varken benim Türkiye’ye uğramama gerek yok demiş” ifadelerini kullanmıştı. Konu ile ilgili olarak, Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye Gençlik Kolları Üyesi Turhan Doğu, Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İşte Doğu’nun suç duyurusu:  Seydikemer Çaykenarı Mahallesi Güzeller Cami İmamı Sayın H. Ö. sosyal medya hesabından “Şeytana sormuşlar, Türkiye’ye niye uğramıyorsun? En son uğradığımda CHP’liler Ezan’a yuh çekip ıslık çalıyorlardı. CHP varken benim Türkiye’ye uğramama gerek yok demiş” diyerek Anadolu toprağında ezanlarımızın özgürce bayrağımızın bağımsızca dalgalanmasına sebep olan, imam hatip liseleri açan, imamlar yetiştiren ulusun kurucu partisi CHP’ye son günlerde din üzerinden yapılan hakaretlere yenisini eklemiş ve haddini aşmıştır. Söz konusu şahıs, kamu görevlisinin Türk milletine örnek olması gerekirken, toplumu gererek, kutuplaştırarak, ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozucu söylemlerle Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurumsal kimliğine zarar vermiştir. Hiç kimse hele ki; ibadet yerinde, kutsal değerlerimizi kullanarak; bir cami imamının; ne Cumhuriyet Halk Partisini ne de başka bir partiyi kullanarak kişisel şovenizm yapması kabul edilemez. Kanunlarımızı açıkça çiğnediğini düşündüğüm H. Ö. aleyhinde yüce Türk adaletine suç duyurusunda bulundum. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

MÜRSEL ALBAN’IN VERDİĞİ SORU ÖNERGESİ ŞÖYLE: “Ülkemizde özellikle dinin siyasete alet edilmesi, siyaset dışı kalması gereken kamu görevlilerinin siyaset yapması, aşılması pek zor ciddi toplumsal sorunlara yol açmaktadır.

Bir ülke için en tehlikeli şey siyasetin cami, okul ve orduya girmesidir. Eğer siyaset buralara girerse cami de, okul da, ordu da esas görevlerini bırakırlar, siyaset alanı haline gelirler ve asıl işlevlerini yitirirler.

Her türlü uyarıya rağmen, bazı din görevlilerinin gerek vaaz ve sohbetlerinde, gerekse de sosyal medya paylaşımlarıyla aktif siyasetçi gibi konuşma yapması, paylaşımda bulunması vatandaşın tepkisine neden olmakta, bu olaylar gönül rahatlığı içinde ibadet etmek isteyen yurttaşların huzurunu kaçırmaktadır.

Tüm uyarılara rağmen “Dinin siyasete alet edilmesi” sorununda, ne yazık ki tam da böylesi bir “sınır ihlali” olayı, Muğla ilimiz Seydikemer ilçemizde yaşanmıştır.

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde imamlık yapan H. Ö.’ün sosyal medya hesabından yaptığı skandal paylaşım büyük tepki çekmiştir.

Bu ülkenin kurucu partisi ve halkın verdiği görevle şu anda ana muhalefet partisi konumunda olan Cumhuriyet Halk Partisi’ni şeytanla ilişkilendiren imam,  “Şeytana sormuşlar, Türkiye’ye niye uğramıyorsun? En son uğradığımda CHP’liler ezana yuh çekip, ıslık çalıyorlardı. CHP varken benim Türkiye’ye uğramama gerek yok demiş” ifadelerini kullanmıştır.

Buna göre; Bu olayda adı geçen ve Seydikemer ilçesinde görevli olduğu belirtilen kişi Diyanet İşleri Başkanlığı personeli midir?

Diyanet İşleri Personeli ise bu kişinin kurumdaki görevi nedir?

Bu kişinin sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili olarak, tarafınızdan bir inceleme-işlem, yapılacak mıdır?

Özellikle son yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu tür olaylarla gündeme gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçtiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı için verilen cuma hutbesinde, ülkemizin kurucusu ve değişmez lideri Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsetmemesi, onu yok sayması gibi ihanet duygusu yüklü olayların, adı geçen imamın sosyal medya paylaşımı gibi, bu tür davranışları ve söylemleri cesaretlendirdiğini düşünüyor musunuz?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve din görevlilerinin, siyasi söylemlerden uzak durmalarıyla ilgili olarak tarafınızdan bir çalışma ve eğitim programı hazırlanacak mıdır? Bu yönde bir çalışmanız var mıdır?”

CHP’Lİ GİRGİN; İMAM ŞEYTANA UYDU CHP’YE SATAŞTI

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Seydikemer’e bağlı Çaykenarı mahallesi Güzeller camiinde imamlık yapan ve CHP’yi şeytana benzeten imamı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

“İMAMIN BU SÖZLERİ AYMAZLIK VE KÜSTAHLIK”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; “Muğla ilimize bağlı Seydikemer ilçesi Çaykenarı Mahallesi Güzeller Cami’sinde imam olarak görev yapan H. Ö. geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda; Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olan Cumhuriyet Halk Partisi’ni şeytanla ilişkilendirerek, “Şeytana sormuşlar, Türkiye’ye niye uğramıyorsun? En son uğradığımda CHP’liler ezana yuh çekip, ıslık çalıyorlardı. CHP varken benim Türkiye’ye uğramama gerek yok demiş” ifadelerini kullanmıştır. Diyerek yaşanan olaya tepki gösterdi ve yaşanan durumu affedilemez bir aymazlık ve küstahlık olarak nitelendirdi.

“YAŞANAN BU DURUM KABUL EDİLEMEZ, NEFRET SÖYLEMLERİNDEN KAÇININ!”

CHP’li Girgin verdiği yazılı soru önergesinde; “Devlet adına kamu görevi yapan bir şahsın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olan ve kuruluşu Cumhuriyet’e eşdeğer Cumhuriyet Halk Partisi’ne yaptığı bu hakaret kamuoyunda büyük bir infiale neden olmuştur.” Diyerek yaşanan durumun kabul edilemez olduğunu söyledi ve aşağıdaki sorularını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltti.

1- İddialara konu H. Ö. Atatürk’ün kurmuş olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı personeli midir?

2- Bu şahıs Diyanet İşleri Personeliyse din görevlilerinin toplumsal bütünlüğümüze zarar verecek bu tür nefret söylemlerinden kaçınması için kurum dahilinde bir çalışma mevcut mudur?

3- Türkiye Cumhuriyeti adına kamu görevi yapan İmam H. Ö.’e gerçekleştirmiş olduğu bu çirkin paylaşım nedeniyle her hangi bir disiplin işlemi başlatılmış mıdır?

4- Türkiye Cumhuriyeti adına kamu görevi yapan İmam H. Ö.’e gerçekleştirmiş olduğu bu çirkin paylaşım nedeniyle her hangi bir yasal süreç başlatılmış mıdır?

5- İktidarın kamu görevlilerinin nitelik yönüyle nefret suçu olarak kabul edilebilecek bu tip açıklama ve paylamışları ile ilgili tavrı nedir?

6- Diyanet İşleri Başkanlığı Cumhuriyet Halk Partisi’nden kurumsal anlamda özür dileyecek midir?

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …