Cumartesi , Aralık 2 2023

Ortaylı; “Ev Yerine Zeytinlik Alın”

Prof. Dr. İlber Ortaylı Fethiye’den seslendi: “Altın değerindeki zeytinlikleri peşkeş çekmenin bir anlamı yok!” Muğla’nın Fethiye ilçesinde, Fethiye Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Likya etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. İlber Ortaylı, Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde sevenleriyle buluştu. Söyleşide, kendine has yorumuyla Kültür Merkezini dolduran vatandaşlara seslenen Ortaylı, turizm ile ilgili tedbirler alınması gerektiğinin altını çizerek, “Turizm denilen olayı tarım arazilerinin aleyhine kullanamazsınız” dedi.

VATANDAŞLAR FBKM’YE AKIN ETTİ

Prof. Dr. İlber Ortaylı söyleşisinin yapıldığı FBKM, 3-4 saat önceden doldu. Fethiye Belediyesi ekipleri, Kültür Merkezi önüne ve amfi alanına sandalyeler koyarak, Ortaylı’nın konuşmasını dev ekranla dışarıya aktardı. Konuşma alanına beraberinde Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, CHP eski milletvekili Ceyhun İrgil, Dağcı-Yazar Nasuh Mahruki, Gazeteci Murat Ağırel ile birlikte gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı, vatandaşları selamlayarak,  konuşma alanına geçti. Yoğun alkış ve ilgiyle karşılanan Ortaylı, “buraları boş bırakmayacağız, sürekli geleceğiz” diyerek sözlerine başladı. Öncelikle Alim Karaca’ya böyle bir etkinlikte, Fethiye halkıyla kendisini buluşturduğu için teşekkür eden Ortaylı, ülke tarihiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

ORTAYLI; “EV YERİNE ZEYTİNLİK ALIN”

Ülke turizmi ve tarımıyla ilgili tespitlerde bulunan Ortaylı, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Turizmden dolayı doğa aşırı derecede tahrip ediliyor. Buna karşın ciddi tedbirler almazsak, sade ve sadece belirli ellerde toplanan servetlere hizmet etmiş oluruz. Başka hiçbir şey olmaz. Turizm denilen olayı arazilerin aleyhine kullanamazsınız. Çünkü bu bölgedeki zirai kapasite dünyanın acil ihtiyacına yöneliktir. Ben talebe iken ortalama bir Amerikan kasabasında, çok cahil adamı söylemiyorum;  ilkokul öğretmeninin evinde zeytinyağı denildiğinde, Amerikan ansiklopedisine bakıyorlardı. Eski Rus ansiklopedilerine zeytinyağı olarak baktığında diyor ki; zeytin dağındaki ağaçların yağıdır. Orası için zeytinyağı çok mümkün olmayan bir şey. Şimdi bunların hepsi (Amerika, Rusya) sabah akşam zeytinyağı içiyorlar. Zeytinyağlı yemekler yapıyorlar. Buna Çin bile dahil. Altın değerindeki zeytinlikleri ona buna peşkeş çekmenin hiçbir anlamı yok. Garip bir göç politikası var. Gelenler zeytincilik yapmak için değil, orayı değiştirip, hayvan otlatmak için geliyorlar. Zeytinyağı pahalı bir gıda. Arkadaşlar ev almaktansa; 1 dönüm, 5 dönüm, 50 dönüm zeytinlik alın. Vatanı ancak bununla kurtarırsınız”  Konuşmasının ardından Ortaylı’ya, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner tarafından çiçek, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca tarafından Atatürk silueti bulunan saat hediye edildi.

TÜRKİYE’NİN TANINAN YÜZLERİ KARACA’YI ZİYARET ETTİ

Likya etkinlikleri kapsamında Fethiye’ye gelen Prof. İlber Ortaylı, Dağcı-Yazar Nasuh Mahruki, Gazeteci – Yazar Murat Ağırel, CHP Bursa eski Milletvekili Ceyhun İrgil, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’yı makamında ziyaret ettiler.

Misafirlerini tek tek belediye binası girişinde karşılayan Karaca; Fethiye’ye gelen Ortaylı, Mahruki, İrgil ve Ağırel’i makamında ağırladı. Samimi bir ortamda geçen ziyarette Ortaylı, Başkan Karaca’yı tebrik ederek, başarılarının devamını diledi. Fethiye’nin güzel bir coğrafyası olduğunu ifade eden Ortaylı, Karaca ve ekibini kutladı. Nasuh Mahruki, eşi ve çocuklarıyla Karaca’yı makamında ziyaret etti. Karaca makamı yerine misafirleriyle birlikte oturmayı tercih ederken, Nasuh Mahruki’nin oğlunu makam koltuğuna oturttu. Mahruki başarılı bir etkinlik olması temennisinde bulunarak, Fethiye’de böylesine özel bir organizasyonda bulunmaktan keyif aldığını söyledi. Bu tür etkinliklerin çok değerli olduğunu, bu yüzden de Karaca’yı tebrik ettiğini söyleyen Mahruki, “Fethiye’ye daha önce gelmiştik. Şimdi de böylesine önemli bir organizasyonda birlikte olmaktan çok mutluyum” dedi. Karaca, misafirleriyle tek tek ilgilenirken, Türkiye’nin tanınmış simaları ile samimi diyalogları dikkatlerden kaçmadı.

About egegazetesi

Check Also

AB Tescili İçin İlk Adım Tamam

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) GEKA destekli  ‘Fethiye Kaya İnciri Coğrafi İşaret Tescili AB …