Pazartesi , Ağustos 15 2022
Anasayfa / Anasayfa / Öztürk, Gündemi Değerlendirdi

Öztürk, Gündemi Değerlendirdi

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gülhanım Boz ve yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu basın açıklamasında, Fethiye’nin genel sorunları konuşulup, yapımı devam eden Çalış Plajı, Ovacık-Hisarönü altyapı ve yol çalışmaları, Taşyaka yol çalışmaları, Su kesintileri, kaçak yapılar ve haşere ve sinekle mücadele konularında belediyenin yetersiz kaldığı belirtildi.  AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, aylık gündem toplantısında Fethiye’deki alt yapı ve üst yapı çalışmalarının bir an önce bitirilmesi gerektiğini belirterek, “Esnafımız pandemi sürecinde çok zorlu günler yaşadı. Turizm sezonunun açıldığı şu günlerde ilçemizdeki çalışmalar bir an önce bitirilmeli” dedi.

Turistik bir ilçeye yakışmayan görüntülerin olduğunu söyleyen AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Fethiye halkının her gün arayıp şikayetlerde bulunduğunun altını çizdi. AK Parti Fethiye teşkilatı olarak büyük projelere imza atacaklarını belirten Başkan Öztürk, anjiyo ünitesi ve 500 yataklı yeni Fethiye Devlet Hastanesini Fethiye’ye kazandıracaklarını kaydederek, önemli projeleri bir bir açıklayacağını belirtti. AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Fethiye bölgesinde yapımı devam eden alt yapı projelerinin süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Bildiğiniz üzere sevgili Fethiyelileri canından bezdiren, bitmek bilmeyen, çözüm bekleyen sorunları var. Hemşerilerimiz,  gerek siz değerli basınımız kanalıyla, gerek sosyal medya hesaplarından, gerekse bizzat bizleri ziyaret ederek ve telefonla arayıp tepkilerini dile getiriyorlar. Biz de zaman zaman bu sorunları belediye meclis toplantılarımızda, bazen basın açıklamalarımız ile bazen de yapmış olduğumuz televizyon programlarında gündeme getiriyoruz. Bu sorunların başında vatandaşımızı bezdiren, ağır yürüyen alt yapı çalışmaları bulunmakta… Kuşku yok ki alt yapı çalışmaları yapılmalı. Bizler de alt yapı eksikliklerinin giderilmesini istiyoruz. Şu an ilçemizde yapılmakta olan çalışmalar için Cumhur İttifakı Belediye Meclis Üyeleri olarak Fethiye Belediye Meclisinde yatırım kararlarına oy birliği ile destek verdik. Desteğimizi verirken de gerekli uyarıları yaptık. Vatandaşımızı, esnaflarımızı, işletmecilerimizi mağdur etmeyelim. İnşaat çalışmalarını hızla yapalım ve bitirelim. Hizmet yapılsın ama ezaya, cefaya dönüşmesin dedik. Maalesef böyle olmadı. Sanki başımıza gelecekleri önceden gördük. Sahil bandında çalışmalar 15 Nisan’da bitecek, Çalış Plajı 15 Mayıs’ta bitecek, Baha Şıkman Caddesi, Taşyaka, Ovacık, Hisarönü Haziran sonu bitecek denildi.  Bu gün 12 Temmuz. Valilik tarafından inşaat yasağı süresi uzatıldı. Her türlü destek verildi ancak durum ortada. Pandemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok sektörü olumsuz yönde etkiledi. Ancak bazı sektörler için avantajlar da vardı. İnşaat sektörümüz hiç durmadı. Sokağa çıkma kısıtlamalarında dahi çalışma imkanları sağlandı. Fakat Fethiye’de maalesef bu durumu avantaja çeviremedik. Trafik yoğunluğu yokken yollardaki kazılar hızla yapılabilirdi. Kaldı ki dünyanın her yerinde, metropollerde dahi bu tür çalışmalar yapılır ve gerektiğinde üç vardiya, gerektiğinde fazla mesai ile bu işler tamamlanır. Maalesef bu çalışmaları yapamadık, yaptıramadık” şeklinde konuştu.

Çalış plajında yapılan Büyük Çalış plajı projesinin sezonun açılmasına rağmen bitmediğine değinen Başkan Öztürk, “Çalış Plajı inşaat çalışmaları için vatandaşlarımız sürekli bizleri arayarak tepkilerini dile getiriyorlar. Müteahhitlerin taahhütlerini yerine getirmediği, işi bırakıp gittikleri ve belediyemizin personelinin yarım kalan işleri tamamlamak için çalıştırıldıklarını söylüyorlar. İzine çıkarılan personelin burada çalıştığı konusunda iddiaları var. Belediye personeli ve belediye şirketinin personeli neden böyle bir işte çalışır anlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Taşyaka, Patlangıç, Baha Şıkman Caddesi ve AVM önündeki çalışmaların yavaşladığını ve bu hızla yürümediğini vurgulayan Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Bu bölgedeki çalışmalar maalesef tamamlanmadı. Baha Şıkman Caddesinde kaldırımlar için parke paletleri cadde üzerine indirildi. Bir ay bekletildi, trafiği de aksattı. Herhangi bir ilerleme olmadı. Şimdi parkelerin paletleri tekrar toplandı. Niçin yol kenarlarına indirildi ve uzun süre orada kaldıktan sonra kaldırıldı anlamak mümkün değil. Yolların daraltılmış olması esnaftan alışveriş yapabilmek için kısa süreli park yapılmasına maalesef imkan vermiyor. Şimdiden sokak ortalarında kavgalara sebep oluyor. İnşaat esnasında gerekli tabela çalışması neredeyse hiç yok. Kazılan çukurların kapatılmaması yüzünden içine düşen insanlar var. Yol üzerinde trafik işaretlerinin olmamasından dolayı birçok aracın çukura düştüğü basına yansıdı. Bu çalışmalar neden yapılamıyor.  Müteahhitler yeterince güçlü değiller mi? Belediye ihalede müteahhitlerin yeterliliğini yeterince iyi tespit edemedi mi? Yoksa eşik değerin altında teklifler kabul edildi de müteahhit zarar ettiği için mi işleri tamamlayamıyor?

Başkan yaptığı bazı açıklamalarda bazı ihalelerde eskisine göre yarı fiyattan hizmet ve mal alımı yaptıklarını söylüyor. Kamu İhale Kanununda belirtilen ihale konusu işin türü, niteliği ve yaklaşık maliyeti ile ihale edilme usulüne göre aşırı düşük tekliflerin tespiti, değerlendirilmesi ve ekonomik açıdan en avantajlı tekliflerin belirlenmesi için yazılı açıklama isteyebilir ve bazen de açıklama istenmeden sınır değerlerin altıda olan teklifler doğrudan reddedilebilir. Acaba belediyemiz tespit ettiği yaklaşık maliyetin çok altın da bir teklifi kabul ederek göz göre göre işin tamamlanmama riskini göze mi almıştır? Tüm bunlar irdelenmesi gereken hususlar. Bunların dışına bilmediğimiz başka bir şey varsa şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşılmalı” dedi.

Ölüdeniz, Ovacık ve Hisarönü bölgesinde devam eden alt yapı çalışmaları yüzünden vatandaşların ve esnafların isyan ettiğini belirten Başkan Öztürk, “Hep söylediğimiz bir şey var. Bu altyapı çalışmaları yapılmalı ancak doğru planlama, başarılı organizasyon olmazsa olmaz. Ovacık’ta her iki caddeyi ve caddeleri bağlayan sokakları aynı anda kazmanın bir mantığı yoktu. Vatandaşlarımız dört gözle sezonun başlamasını beklerken bir de kazılmış yollar, hendekler, toz, toprak ile mücadele ediyor. Hisarönün’de Kaldırımı olmayan çarşıda müşteriler alışverişe çıkar mı? Böyle bir ortamda tatil yaparlar mı? Parasını ödemiş oldukları için bu yılki tatilini yapsalar dahi bir daha gelirler mi? Yakınlarına tavsiye ederler mi?  Bazı esnaflardan öğrendiğimize göre misafirlerin bir kısmı tatilini kısa kesip dönüyor. Bir kısmı da bir daha gelmeyeceklerini söylüyorlar. Ovacık bölgesinde başka bir riski dikkatinize sunmak isterim. Bildiğiniz gibi Ovacık semtinde çevre yolu ile Ovacık Caddesi arasındaki sokaklar kazıldı, kapatıldı ve asfaltlama yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde ülkemizin birçok bölgesinde yağan şiddetli yağmurlar ile sel felaketleri meydana geldi. Allah korusun böyle bir yağmur bölgemizde yağacak olsa, üstü kapatılmayan sokaklardaki tüm çamur aşağı kotlarda bulunan otel, konut ve havuzların içine akar. Bu konuda derhal önlem alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Fethiye’nin merkezinde ve çevre mahallelerde bir süredir devam eden su kesintileri ile ilgilide konuşan Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Fethiye’mize reva mı bu. Su kaynakları açısından belki de ülkemizin en şanslı coğrafyasında yaşıyoruz. Cazibeyle kullanıcıya ulaşan, herhangi bir pompalama maliyeti olmayan suyumuzu ülkemiz genelinde otuz büyükşehir arasında en pahalı kullanan iller arsındayız.  Bu imkanlara rağmen vatandaşımız suya hasret. Tüketici su fiyatının pahalılığından geçti. Günlerce su alamayan semtlerimiz var. Turizm sezonu başladı. Oteller ve tatil köyleri susuzluk çekiyor. Vatandaşlar MUSKİ’ yi aradıklarına aldıkları cevap ilginç : “başınızın çaresine bakın”.  Bu nasıl bir anlayıştır. Bu nasıl bir vurdumduymazlıktır anlamak mümkün değil. Bir de komik bir mesaj ile aboneleri sözde bilgilendiriyorlar: “ Fethiye Merkez Mahallelerinde yoğun kullanım nedeniyle su kesintisi yaşanabilir”.  Hem su sıkıntısı var deniyor hem de vatandaşlarımızın bize aktardıklarına göre su patlakları MUSKİ’ye bildirilmesine ve bir hafta geçmesine rağmen tamir edilmeyen patlaklardan bahsediliyor. Belediyeler vatandaşların sorunlarını çözmek için vardır. Komik bahaneler üretmek için değil. Belediyecilik heykel yaparak olmuyor. Hizmet üretmek, çözüm bulmak ile oluyor. Her şey güzel olacak derken sizleri rezil edeceğiz demek istediler herhalde” ifadelerini kullandı.

Bir çok bölgede kaçak inşaat yapıldığını ve bunu engellemenin de belediyenin temel görevi olduğunu vurgulayan Başkan Öztürk, “Bildiği üzere imar çalışmaları, inşaat ruhsatları ve kaçak inşaatla mücadele belediyelerimizin temel görevlerindendir. Fethiye’nin başta Kaya, Karakeçililer ve Faralya mahallelerinde olmak üzere hemen hemen tüm mahallelerde kaçak inşaatların devam ettiğini üzülerek görmekteyiz. Bu konuda gerek büyükşehir gerekse ilçe belediyemizi sorumluluğa davet ediyorum. Kaçak inşaatın önünün alınamadığı Kaya Mahallemizde imar ile ilgili çalışmalar konusunda Ak Parti Fethiye İlçe teşkilatı olarak gerekli çabaları sarf ediyoruz. Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerekse Tarım ve Orman bakanlığı nezdinde girişimlerimizi yaptık Muğla Milletvekillerimiz Sayın Yelda Erol Gökcan ve M. Yavuz Demir ile İl başkanımız Sayın Kadem Mete’ye bu konudaki destek ve gayretleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Yaz sıcaklarının gelmesiyle birlikte sinek ve haşerelerin arttığını ve bu yöndeki çalışmaların yetersiz olduğuna değinen AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Temmuz ayının ortasına geldik, hava sıcaklığı kırk dereceye ulaştı.   Vatandaşlarımız Sivrisinek ile mücadele konusunda bir çalışmaya şahit olmadıklarını bizlere iletiyorlar.  Ev ve işyerlerinde su yok. Hijyen şartları yerine getirilemiyor. Her taraf toz toprak içinde.  Maalesef bir kaos düzeni var” şeklinde konuştu.

Kocaçalış bölgesinde turistik bir ilçeye yakışmayan görüntülerin olduğunu söyleyen Başkan Öztürk, “Önceki hafta il başkanımız Sayın Kadem Mete bazı tesisleri ziyaret için Fethiye’mize geldiler. Bu ziyaret esnasında Kocaçalış bölgesini gezdik. Bu bölgede turistik bir ilçeye yakışmayacak görüntülere şahit olduk.  Sahilde işgaller, gecekonduyu andıran yapılar, kötü bir görüntü vardı. İl başkanımız burada yaptığı açıklamada derhal bir planlama yapılarak bu keşmekeşliğin düzeltilmesi ve planlanması gerektiğini,  buraların Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ya da belediye tarafından bir düzenleme gerektirdiğini söylediler. Belediyemizin böyle bir niyeti var ise bakanlığa başvurmasını ve her türlü desteği vereceğimiz söylediler. Ben de AK Parti Fethiye İlçe Başkanı olarak Fethiye’mizin hem Kocaçalış bölgesindeki düzenlemelerin yapılması hem de diğer ihtiyaçların bakanlıklarımıza iletilmesi konusunda sayın milletvekillerimize ve il başkanımıza ile birlikte elimden geleni yapmaya hazırım. Fethiye’miz her şeyin en güzeline layıktır ”ifadelerini kullandı.

Anjiyo Ünitesi ve 500 yataklı yeni Fethiye Devlet Hastanesinin projesini anlatan Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Muğla Milletvekilimiz Sayın Yelda Erol Gökcan geçtiğimiz aylarda Fethiye’mize yaptıkları ziyarette ilçemize bir Anjiyo Ünitesinin Kurulması ve Yeni bir Devlet Hastanesi yapılması konusunda müjde vererek bizleri sevindirmişlerdi. Sayın vekilimiz Yelda Erol Gökcan hanımefendiye bizlere verdiği bu destekten dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu müjdeli haberden sonra hem anjiyo ünitesi hem de yeni Fethiye Devlet hastanesi yapımı konusunda çalışmalarımızı hızlandırdık.  Bu konu ile ilgili olarak Muğla İl Sağlık Müdürümüz İskender Gencer gerekli raporları hazırladılar. Bunun üzerine yer tahsisi konusunda Muğla Orman Bölge Müdürümüz Yasin Yaprak’ın talimatıyla orman teşkilatına bir çalışma yürütüldü ve gerekli dosyalarımız 19 Mayıs 2021 tarihinde bir program için Muğla’da bulundukları sırada Sayın Milletvekillerimiz ve il başkanımız ile birlikte Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli beye sunduk. Daha sonra sağlık bakanımız ile görüşmek üzere il başkanımız Sayın Kadem Mete ile istişare ettikten sonra Ankara’ya giderek ve 29 Haziran 2021 tarihinde Milletvekillerimiz sayın M. Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan ile sağlık bakanımız Sayın Fahrettin Koca beyi ziyaret ettik. Hem anjiyo ünitesinin hızlandırılması hem de 500 yataklı yeni Fethiye Devlet hastanesinin yapılması hususunda görüşmeler yaptık. Yer tahsisi ile ilgili gerekli dosyayı bakanımıza sunduk. Sayın bakanımız gerekli talimatları anında verdiler. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Sağlık yatırımlarında dünyada çığır açan Türkiye’mizin cennet köşelerinden biri olan Fethiye’mize bu sağlık tesislerini kazandırılması için çalışmalarından dolayı sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya minnettarız. Bu çalışmalar için ilk günden beri desteğini gördüğümüz il başkanımız Sayın Kadem Mete beye, Muğla Milletvekillerimiz sayın M. Yavuz Demir beyefendi ve Yelda Erol Gökcan hanımefendiye şükranlarımız sunuyoruz. İlçe başkanlığım döneminde yönetim kurulundaki kıymetli arkadaşlarım ile birlikte 500 yataklı devlet hastanemizi Fethiye’mize mutlaka kazandıracağız. Ak Parti Fethiye İlçe Teşkilatı olarak ben ve yönetim kurulu üyelerimiz, kadın ve gençlik kollarımız ile birlikte Fethiye için çalışıyoruz. Gerçekçi, somut ve Fethiye’ye değer katacak projeler üzerinde çalışıyoruz. Önce sağlık diyoruz. Ardından takip ettiğimiz önemli projeleri bir bir açıklayacağız. Bazıları gibi popülist işlere yönelmiyoruz. Heykel gibi projeler bizi hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Ülke yönetimine talip olduğunu iddia eden ana muhalefet partisinin ilçedeki temsilcilerine önerimiz hükümete saldırmak yerine önce iktidarda olduğunuz belediyelerde insanlara zulümden vazgeçin. Yarım yamalak işler bırakmayın. Vatandaşı ve turizmciyi sıkıntıya sokmayın” şeklinde konuştu.

“15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi Ve Milli Birlik Günü”

15 Temmuz Şehitlerini anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü olduğunu vurgulayan Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “15 Temmuz 2021 Perşembe günü,  2016 yılında yaşamış olduğumuz ve milletin zaferiyle sonuçlanan hain darbe girişiminin 5. Yıldönümü. Ülkemizde bu günü unutmamak ve unutturmamak için 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kabul edildi. Fethiye Kaymakamlığımız 14 Temmuz Çarşamba gününden başlayarak 15 Temmuz Perşembe günü devam edecek olan anma program hazırladı. Fethiyeliler olarak bizler milli birliğimizi daha da güçlendirmek ve şehitlerimizi anmak üzere 15 Temmuz Perşembe akşamı saat 20:30 da Beşkaza Meydanında olacağız. Bu vesile ile 15 Temmuz hain darbe girişimini lanetliyor, hain girişimde şehit olan 252 vatandaşımızı rahmetle, minnetle yâd ediyor ve 2196 gazimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum” dedi.

About egegazetesi

Check Also

Süper Lüks Yat “THE RAGNAR”10 Milyon TL Bıraktı

Malta Bayraklı “THE RAGNAR” isimli 68 metre uzunluğundaki süper lüks yat Muğla’nın Fethiye ilçesinde su …