Pazartesi , Temmuz 22 2024

Mete; “Fethiye Körfezi Temizlenecek”

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine yedi ilçe belediye başkanı ile gittikleri Ankara’dan, müjdelerle geldiklerini belirterek, “Bakanlarımız ile saatler süren toplantılar gerçekleştirdik. Ve bu toplantılar oldukça olumlu geçti” dedi. Diğer ilçe belediyelerin sorunlarını ise kendisinin aktardığını söyleyen Mete, “ Bu sorunların tabiki en önemlisi  Fethiye Körfezinde yaşanan sorun. Zaten bu sorun hakkında bakanımızın ve yetkililerin bilgisi vardı. Ama biz konunun aciliyetine  önem vermek istedik. Ne yazık ki Fethiye Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi  bu sorumluluğu kabul etmiyor” dedi.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, geçtiğimiz hafta 7 belediye başkanı ile gittiği Ankara ziyaretleri hakkında il binasında, yerel ve ulusal gazeteciler ile bir araya gelerek bilgiler aktardı. Basın Açıklamasına Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Töksöz, İl Kadın Kolları Başkanı Ümmühan Toksöz ve  parti yöneticileri katıldı.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete; “Normal şartlarda ve prosedüre göre onların bu konuyu çözmesi gerekiyor. Ama ne yazık ki gördüğümüz kadarı ile bu sorunu çözmek için pek bir çalışma içerisinde değiller. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, Fethiye Körfezine 2019 yılında deniz dibi temizleme aracının gireceğini sözünü verdi. Biz hükümet olarak körfezi temizleyeceğiz fakat kapasitesini yetmeyen arıtmanın bir an önce kapasite çoğaltmasını Muğla Büyükşehir Belediyesi bir an önce yapmalıdır “dedi.

Yaklaşık bir saat süren toplantıda açıklamalarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Marmaris’teki  görüşmelerinden bahsederek  başlayan AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, “Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel başkanımız  Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris’in  Karaca Mahallesindeki Devlet  Konut Evinde idi. Marmaris İlçe Başkanımız Osman Ülgen bey ile o köyün camisine Cuma namazına gittik. Namazın ardından ilçe başkanımız ile birlikte konut evine davet edilerek , Valimiz, İl Jandarma Komutanımız ve İl Emniyet Müdürümüzün de katıldığı  Cumhurbaşkanımız ile yaklaşık iki saatlik bir toplantı yaptık. Bu toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımıza ilimiz ve sorunları hakkında brifing verdik. Bu toplantımız sohbet  ortamında gerçekleşti. Ben o ara hemen Cumhurbaşkanımızın kendisine “Efendim seçimlerin hemen arkasına 20 Nisan tarihinde beni aradığınızda, ilçeler hakkında görüşürken, 3 belediye sayısını 7 belediyeye çıkardık. İlçelerin içerisinde de ilk kez belediyesini kazandığımız belediyeler var. İlimizi bir ziyaretinizde bu ilçeleri ziyaret  etmek isteriz dediğimde, siz de bana tamam böyle bir program yapın demiştiniz. Sizin yoğunluğunuzu da göz önüne getirerek, eğer müsaade ederseniz  ilçe belediye başkanlarımız ile bir araya gelmek istiyoruz. Hem siz onlarla tanışmış olursunuz, hem de  bu fırsatta onlar size ilçelerinin sorunlarını aktarma fırsatı bulurlar” dedim.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanımız Cumartesi günü için randevu verdi. Bu programa belediyesini kazandığımız yedi ilçe belediye başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, il ve ilçe kadın kolları başkanlarımız ve ilin yürütme kurulu davet edildi. Yaklaşık 64 kişiden oluşan bu heyetle biz Cumartesi günü Cumhurbaşkanlığı konutunda Cumhurbaşkanımız ile bir araya geldik. Bu toplantı yaklaşık 4 buçuk saat sürdü. Bu süre içerisinde belediye başkanlarımız kendi ilçeleri ile alakalı sorunlarını iletirken belediyesini kazanamadığımız ilçelerimizin sorunlarını ve taleplerini ise ilçe başkanlarımız ifade etme fırsatı buldular. Bunun ardından il başkanı olarak Muğla’mız hakkında ben genel bir değerlendirmede bulundum” diye konuştu.

Marmaris’te yapılan toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini Ankara’ya davet ettiğini ifade eden İl Başkanı Kadem Mete, “ Bizde yedi ilçe belediye başkanımız ile birlikte Ankara’ya giderek, Çarşamba günü Cumhurbaşkanı yardımcımız Fuat Oktay bey başkanlığında toplantıya katıldık. Bu toplantıya Muğla Milletvekillerimiz Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan’da katıldılar. Orada da toplantımız yaklaşık üç buçuk saat sürdü. Her bir belediye başkanımız o toplantıda kendi ilçeleri ile ilgili sorunları aktardı. Toplantının bitiminden hemen yarım saat sonra da bakanlar kurulu toplantısı vardı.  Biz girdiğimiz toplantıyı biraz daha uzatmak istediğimizi belirttik ve bize bakanlar kurulu toplantısının olduğu söylendi.   Bizim sorunlarımızın çözümü genel itibari ile  Tarım ve Orman Bakanımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanımızla ilgili olduğu için   toplantı sonrası ilgili bakanlıklara davet edildik.. Burada yaptığımız toplantılarda da ilçe belediye başkanlarımız,  ilçelerindeki sorunları ve beklentilerini aktardılar. Ben ise daha önce hazırlığını yaptığımız, ilçe başkanlarımdan aldığım bilgiler neticesinde Milli Eğitim Bakanlığında ve Sağlık Bakanlığında görüşmeler yaparak, taleplerde bulundum” dedi.

“BELEDİYELERİMİZ KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMAK İSTİYOR”

Muğla’da toplanan gelirin tamamen Muğla Büyükşehir Belediyesinde kaldığını söyleyen Mete, “ Büyükşehir’in yasasında gelirin yüzde 10’unu ilçe belediyelere aktarır. Ama ne yazık ki Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı  bu yüzde 10’luk  bütçeyi hangi belediyelerde kullanıyor onu da bilmiyoruz. Şunu biliyoruz ki bu bütçe bizim ilçe belediyelerimize aktarılmıyor. Bizim ilçe belediyelerimiz Büyükşehir Belediyesine çok da fazla muhtaç olmamak için, kendi ayakları üzerlerinde durabilmek için hem makine teçhizat eksikliklerini ve bütçe sorunlarını dile getirdiler.

Ula Belediye Başkanımız, Maliye Bakanlığını Eğitim ve Dinlenme Tesislerinin belediyeye tahsisini, ilçede kullanmak üzere binek araç, kepçe,  arazöz ve süpürge aracı talebinde bulundu. MUÇEV’e ait kıyı bandı ve Mendirek’in belediyeye tahsisini istediler. Yine Ula’nın karşısındaki sahilin tahsisini talep ettiler. Çınarcık İzci Kampının belediyeye mesire alanı olarak tahsisini istediler. Boğa Güreşlerinin yapıldığı alanda bir arena istediler. İlçeye bir kapalı spor salonu talebinde bulundular. İki halı saha ve derelerin ıslahı konusunda taleplerde bulundular.

Yatağan Belediye Başkanımız, Milas ve Bodrum’a  giden  Yatağan’ın da ortasından geçen yolun bulunduğu bulvarın düzenlenmesi talebinde bulundu. Şehir Stadyumu, Gençlik Merkezi, Adliye Sarayının inşaatı,Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bir miktar hibe para ve araç tahsisinde bulundu.

“SEYDİKEMER DEVLET HASTANESİNİN İHALESİ YAPILIYOR”

Seydikemer Belediye Başkanımız, 150 yataklı Seydikemer Devlet Hastanesinin ihalesi 24 Eylül tarihinde yapılacak. Bu konuda görüşmelerimiz oldu ve sonucunu da aldık. Başkanımız millet bahçesi talebinde bulundu. Ardından  Saklıkent Milli Parkının protokolünün tekrar uzatılmasını, Yaka Tlos kara yolunun statik asfalt kaplamasının yapılmasını, İlçe sınırları içerisinde bulunan iki köprünün onarılmasını, çöp kamyonu, süpürme makinaları, bisiklet yolunun desteklenmesi, TOKİ’nin yapılması gibi taleplerde bulundu.

Dalaman Belediye Başkanımız, Kayacık Sahili projesi, Kille yolunun belediyeye tahsisi, Hükümet Konağı, mesire alanları projesi, Sarsala Koyunun protokolünün uzatılması, kırıcı ve yükleyici iş makinaları, çöp kamyonları, bir miktar hibe para, Tema suyunun olduğu alanda bakanlığın bir proje yapması konusunda taleplerde bulundu.

“İZTUZU PLAJININ BİR BÖLGESİNİN  BELEDİYEYE DEVREDİLMESİ”

Ortaca Belediye Başkanımız Dalyan’daki İztuzu Plajının bir bölgesinin Belediyeye devredilmesi, kapalı yüzme havuzu ve tenis kortları, iş makinaları, kırma eleme tesisinin ruhsatlandırılmasını, bir hayvan barınağı, kapalı Pazar yerinin kapatılması, sosyal tesisler ve sıcak asfalt gibi taleplerde bulundu. “KÖYCEĞİZ’E MİLLET BAHÇESİ TALEBİ”

Köyceğiz Belediye Başkanımız, kapalı spor salonu, halı saha, gençlik merkezi , iş makinaları, millet bahçesi, damperli kamyon, bisiklet ve yaya yolu, sokak sağlamlaştırması, Tabiat Varlıkları sahası içerisinde kalan mahallelerin imarlaştırılması, 16 adet hazine arazisinin satışının düzenlenmesi gibi  taleplerde bulundu.

“KAVAKLIDERE’YE DOĞALGAZ”

Kavaklıdere Belediye Başkanımız, İlçeye doğal gazı getirilmesi konusunda,  iş makinaları talebinde, gençlik merkezi, araç, AFAD yardım talebinde, Pazar yeri ve kültür merkezi taleplerinde bulundu” diye konuştu.

“BODRUMVE MARMARİS’DE HASTANE İÇİN GEREKLİ GÖRÜŞMELER YAPILDI”

Bulundukları taleplerin hemen hemen hepsinin onaylandığını da aktaran Kadem Mete, “Bodrum İlçemizde yarım kalan Devlet Hastanesi konusunda Sağlık Bakan Yardımcımız ile görüştüm. Burada ihaleyi alan firmanın işi bırakması söz konusu. Süratle firma ile görüşülecek ve çözüme kavuşacak. Aynı şekilde Marmaris Devlet Hastanesi var. Her şeyi hazır halde bekliyor. Onu da inşallah 2019 yılında ihalesini yapacak hale getireceğiz. Milas ilçemizin elektrik sorununu,  gençlik ve spor merkezinin yapılaması talebinde bulunduk. Datça’da marinanın bir an önce bitmesi gerektiği talebinde bulunduk. Bu taleplerimize benzer daha bir çok talepte bulunduk ve taleplerimizin hemen hemen hepsi de yetkililerimiz tarafından onaylandı. Bizler Muğla için hizmetkar olmaya devam edeceğiz. Çok kısa sürede bu taleplerimiz işlev hale gelecek ve halkımız hizmetler ile buluşmaya başlayacak” dedi.

“YANAN ORMANLARIMIZI AĞAÇLANDIRACAĞIZ”

Yapılan basın toplantısının ardından, bir gazetecinin, “ Yanan orman alanları ile ilgili görüşmeler yaptınız mı? “ sorusuna da cevap veren AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, “Zaten ilimiz sınırları içerinde yaşanan orman yangınları esnasında Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli afet yerine gelerek hem söndürme esnasında hem de yangın sonrasında araştırma ve inceleme yapıp, halkımız bilgilendirmek adına basın açıklamasında bulunduk. Bu anlamda zaten bakanlık tarafından  bir proje hazırlandı ve bu yılın son aylarına doğru yanan alanların vatandaşlarımızın da katılımları ile  komple ağaçlandırılacak” diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …