Cuma , Haziran 21 2024

Kullukçu; “CHP Olarak Kesinlikle Reddediyoruz, Karşısındayız”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu, ABD Başkanı Trump’un, Kudüs’ü, İsrail Devletinin yeni başkenti olarak açıklamasına sert tepki gösterdi. Kullukçu, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına ilişkin yaptığı açıklamasında  “CHP olarak bunu kesinlikle reddediyoruz, karşısındayız” dedi.

ABD Başkanı Trump’un, Kudüs’ü, İsrail Devletinin yeni başkenti olarak açıklamasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Fethiye’deki tepkilerden biriside Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu’dan geldi. Kullukçu yaptığı açıklamasında, “Üç büyük dinin kutsal mabedi olan Kudüs’ün böyle bir siyasi olaylara alet edilmesi ve bu noktada Kudüs üzerinden bir güç savaşı yaratılmasını doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

Kudüs’ün siyasi bir araç olarak kullanılmaması gerektiğini söyleyen Kullukçu, “Gerek genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerekse de dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcımız Öztürk Yılmaz’ın açıklamalarında görüldüğü üzere ne yazık ki AK Parti iktidarının uygulamış olduğu yanlış Suriye politikası ile başlayan tüm hatalar zinciri Ortadoğu’da da Amerika Birleşik Devletlerini bir aymazlık noktasında İsrail’in Kudüs’ü başkent olarak değerlendirmesi ile birlikte büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını uygulamaya sokmuş olmasını büyük bir tebessüm ile izliyoruz. Bunun kabul edilmesi üç büyük dinin kutsal mabedi olan Kudüs’ün böyle bir siyasi olaylara alet edilmesi ve bu noktada Kudüs üzerinden bir güç savaşı yaratılmasını doğru bulmuyoruz. Bu noktada Birleşmiş Milletlerin uygulamış olduğu ve uluslar arası hukukun gösterdiği Kudüs’ün üç büyük dinin kutsal mabedi olarak değerlendirilmesi ve siyasetin kirli oyunlarına alet edilmemesi, uluslar arası hukuk çerçevesinde hareket edilmesi gerektiğini Cumhuriyet Halk Partisi olarak tekrar hatırlatmak istiyoruz” diye konuştu.

 

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …