Cumartesi , Haziran 25 2022
Anasayfa / Anasayfa / Çay; “ABD, İslam Alemine Kudüs Üzerinden Komplo Kuruyor”

Çay; “ABD, İslam Alemine Kudüs Üzerinden Komplo Kuruyor”

 

Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Cengiz Çay, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesinin Ortadoğu’yu kan gölüne çevireceğini belirterek tepki gösterdi. ABD Başkanı Trump’un, Kudüs’ü, İsrail Devletinin yeni başkenti olarak açıklamasına MHP İlçe Başkanı Cengiz Çay sert bir tepki göstererek, ABD’nin İslam alemine Kudüs üzerinden komplo kurduğunu söyledi. Cay, Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesinin büyük felaketlere neden olacağını ifade etti.

Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesinin büyük felaketlere neden olacağını ifade eden Çay, “ABD yönetiminin Tel Aviv’deki Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma niyeti ve bu kadim şehri İsrail’in başkenti olarak tanımaya hazırlanması, Ortadoğu’yu A’dan Z’ye mahvetmeye yönelik zaman ayarlı bir bombadır. ABD’nin Kudüs üzerinden Ortadoğu’yu ateşe verme teşebbüsünde bulunması ne insanlığın emanetlerine, ne İslam’ın emirlerine, ne de bölge barışının temin çalışmalarına asla sığmayacaktır. Kudüs İslam dünyasının göz bebeği, haklı davası, meşru sancağı, gaspı ve rehniimkansız manevi tacıdır. Bu nedenle ABD’nin tahripkar girişimi istikrarsızlığa, toplumsal infiale ve kara bir leke gibi alnına yapışacak, muhtemel dinler arası çatışmaya yol açacaktır” dedi.

Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın  İslam aleminin ilk kabesi ve kıblesi olduğunu söyleyen MHP İlçe Başkanı Cengiz Çay, “İslam ülkelerinde yaşanan kargaşa, parçalanmış ve bölünmüşlüğün ateşinin altını körükleyen Amerika Başkanı Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edilmesi ile ilgili son açıklaması camiamızı ve Türk milletini derinden yaralamıştır. Mescid-i Aksa İslam aleminin ilk kabesi ve kıblesidir. Türk milleti ve İslam aleminin üzerine gelen bu zihniyetin arka planını iyi okumak lazım. Zaten İslam aleminde yaşanan gerek mezhep çatışması gerekse de adının ne olduğu belli olmayan değişik İslami örgütlerin birbirleri ile çatışması bizleri derinden yaralamaktadır. Ama son günlerde yapılan Kudüs’ün başkent edilmesi ve Mescid-i Aksa’nın zaten zulüm altında olan ibadet merkezinin tekrar İsrail’in eline geçmesi adına yapılan bu gayret Türk milletini derinden yaralamış ve aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partilileri ve ülkücüleri daha çok üzmüştür. Bunun için biz ne sokaklarda Amerika Büyükelçiliğinin önüne çelenk koymak nede tepkimizi sosyal medyadan göstermek adına Türk milletinin birlik ve beraberlik içerisinde olmasını, İslam aleminin en kısa zamanda toparlanıp net tepkisini koymasını istiyoruz” diye konuştu.

Elçilikler önüne koyulan siyah çelenkler bu işin çözümü olamaz diyerek sözlerini sürdüren Çay, “Burada İslam aleminin  ve Türk Milletinin uyanık olup, birlik ve beraberlik içerisinde olarak bu hassas konunun arkasında neyin olduğunu okumak lazım. Bize göre eğer bugün Kudüs’ü ele geçirirler veya Mescid-i Aksa’yı ele geçirirlerse bu konunun ikinci planında Mekke ve Medine’nin olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Eğer Mekke ve Medine de otonom bir bölge oluşturup Vatikan tipi bir yapı oluşturmak istiyorlarsa ve oraya birde kukla bir halife koymak istiyorlarsa İslam alemini tamamen birbirlerine düşürürler. Böylelikle terör umulmadık bir şekilde tırmanır. Bugün tarafsız gibi görünen ve hiçbir konu ile ilgilenmeyen Müslümanlarda yarın farkında olmadan bir terörist grubun içerisinde kendilerini bulurlar. Buda İslam alemini ve dünyadaki huzuru bozar. MHP Genel Başkan’ımız Devlet Bahçeli’nin de söylemiş olduğu gibi Amerika’nın aklını başına almasını ve İslam aleminin üzerinde oynadığı oyunlara dur demesini bilmesini istiyoruz. İslam ülkeleri olarak dünyada 54 tane İslam ülkesi var. Bu ülkelerin 30 tanesi Amerika’nın güdümünde. Bu ülkeler Amerika ne derse onları yapıyorlar. İslam ülkelerinin bu işe sahip çıkması adına bir araya gelmeleri gerekiyor. İnşallah Amerika bu tavrından geri döner. Ve Kudüs üzerindeki hesaplarını tekrar gözden geçirmeli. Asla ve asla dünya huzurunu bozmasın. Bizim kıblemizin, kalbimizin ve şah damarımız Mescid-i Aksa üzerinde çalışanlar bir gün yok olacaklardır” ifadelerini kullandı.

About egegazetesi

Check Also

SIVILAŞTIRILMIŞ DOĞALGAZ (LNG) VEYA SIKIŞTIRILMIŞ DOĞALGAZ (CNG) SATIN ALINACAKTIR

Milas Devlet Hastanesi Başhekimliği’nce sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) veya sıkılaştırılmış doğal gaz (CNG) alımı 4734 …