Cuma , Aralık 9 2022

Körfez Temizliği ve Kurvaziyer Limanı

 

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Kadir Sarıhan, Fethiye’nin yıllarca beklediği projelerinde gelinen son nokta hakkında açıklamalarda bulundu. Körfez temizliği ve kurvaziyer liman projelerinin çok büyük projeler olduğunu ve hemen oldubittiyle yapılamayacağının altını çizen Sarıhan,  bu projelerin alt yapı çalışması, maddi kaynak aktarımı, hangi usul ve şekillerle yapılacağı konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Kadir Sarıhan, Fethiye’nin bekleyen projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Fethiye’de geçmişte alt yapının tamamlanması için yerel belediyeler çalışmakta ama biz merkezi hükümet olarak bugüne kadar KÖYDES ve BELDES projeleriyle bütün köylerimizdeki ve beldelerimizdeki su ihtiyaçlarını ve oradaki sosyal tesislerin yapılması için geçmişte ciddi rakamlar harcadık” diyen Kadir Sarıhan, “Büyükşehir olduktan sonra Özel İdarenin görevi ve yetkileri Büyükşehir Belediyesine devredilmişti. Merkezi hükümet olarak Fethiye’de yapılması gereken yatırımları özellikle kamu binalarının değiştirilmesiyle başladık” dedi.

Fethiye’nin turizmde önemli bir paya sahip olduğunun altını çizen Sarıhan, “Antik tiyatronun restorasyonuyla, şehir merkezinde eskiyen ve kapasitesi yetmeyen okullarımızın ve bazı bölümlerinin artırarak değiştirilmesi konusunda yatırımlarımız oldu. Fethiye İlçe Emniyet Binamız yenilendi. Tapu kadastro, diş hastanesi, gençlik merkezi, kapalı spor salonu, sentetik çim saha vs gibi Fethiye’nin yerel iktidarın yapabileceğinin dışında merkezi hükümetin yapabileceği birçok şeyi yaptık. Devlet Su İşlerimize ve Bakanlığımıza bağlı kanalın kenarındaki can ve mal güvenliğini sağlayacak olan korkulukların yerel yönetim tarafından bakımı yapılabilirdi. Ama Bakanlığımız son yapılan yatırımla yaklaşık 5 kilometrelik bir kanal kenarındaki koruma alanı korkuluklarını 13 milyon gibi ciddi bir rakamla yaptı” ifadelerini kullandı.

Sarıhan; “Önümüzde yapılması gereken, Fethiye’yi şahlandıracak ekonomik ticari açıdan yatırımlarımız var. Ama bunların çok kısa sürede yapılması mümkün değil. Önemli olan iyi niyettir. Biz bu iyi niyetimizi gösteriyoruz. Bakanlarımız her geldiğinde ya da biz Ankara’ya her gittiğimizde Fethiye’de körfezin temizlenmesi ile ilgili taleplerimizi ilettik. Bilgileri var ve dikkatleri çekildi. Planlama içerisinde de var. Sadece bu işin hangi şartlarda yapılacağı, hangi tekniklerle yapılacağı ve kimin üstleneceği konusunda bir planlama söz konusu. Kurvaziyer tesisinin yapılması konusunda taleplerimiz var. Yanı başımızda Rodos Adasında haftada 4 gün 15-20 bin kişi gelip gitmekte. Kuşadası’nda da yine aynı şey söz konusu. Kurvaziyer turizmi ciddi manada ilçeye, ülkeye katkıda bulunmakta. Biz Fethiye olarak bunun bilincindeyiz ve takipçisiyiz. Yine aynı şekilde bunun kimin üstleneceği ve hangi metotlarda nerede ve nasıl yapılacağı konusunda çalışmalar yapılmakta. Biz önümüzdeki 5-10 yıllık zaman diliminde Fethiye’ye bu yatırımların olması için çalışacağız. Çünkü bazı şeyler küçük yatırımlar gibi çok kısa sürede hemen karar alınıp yapılamıyor. Bunların alt yapı çalışması, maddi kaynak aktarımı, hangi usul ve şekillerle yapılacağı konusunda çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

Fethiye turizmine en büyük ve en güzel yatırımlardan bir tanesinin Teleferik projesi olduğuna dikkati çeken Sarıhan şunları söyledi: “Babadağ Teleferik Projesini Ticaret Odası üstlendi. Fakat buradaki engellerin, sorunların aşılması, imzaların atılması milletvekillerimizin ve il başkanımızın teşkilat olarak bizlerin de çok büyük katkısı oldu. İnşallah proje tamamlanmak üzere. Çalışmalar devam ediyor. Dünyada yamaç paraşütünü en iyi sergileyen alt yapısıyla ve ünlülüğü ile Venezüella var. Ben tahmin ediyorum ki; Venezüella’dan sonra en büyük, en güzel hak ettiği yeri alan ikinci derece belki birinci de olabiliriz Babadağ Yamaç Paraşütü pistinin güzelleştirilmesi ve teleferik projesi yer almakta. Fethiye son 10 yıldaki Fethiye değil. Büyümekte ve gelişmekte. Şehir bize dar gelmekte. Özellikle trafik sorunumuz başlı başına ciddi bir sıkıntı. Bunların yapılabilmesi için yerel idarenin de planlamalar yaparak yürürlüğe koyması lazım. Burada maalesef Büyükşehir ve Fethiye Belediyesi arasındaki irtibatsızlık, aradaki çekişmeler ve bazı anlaşmazlıklar bizim hak etmediğimiz şekilde sorunlarla karşılaşmamıza neden olmakta. İnşallah hem Fethiye hem Muğla aynı yere yumruk vurduğu zaman 2019 seçimlerinden sonra daha güzel çalışmalar olacağını; Denizli, Antalya, Konya gibi iktidardan yatırım alan şehirlerimize benzer şekilde Fethiye’nin de hızlı bir şekilde kalkınacağından şüphem yok.”

About egegazetesi

Check Also

SEYDİKEMER BELEDİYESİ ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Seydikemer Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Seydikemer …