Perşembe , Mayıs 23 2024

Kaymakam Fırat Semt Pazarlarını Denetledi

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile sadece Cumartesi günleri açılan semt pazarlarında, koronavirüs tedbirleri kapsamında gün boyunca denetim yapıldı. Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat da, pazarda denetimlerde bulunup, esnaf ve vatandaşlara pandemi kurallarına yönelik uyarılarda bulunurken, “İlçemizde 12 noktada semt pazarları kuruldu. Vatandaşlarımızdan ricam kendilerine en yakın semt pazarlarına araçsız gitmeleri”  dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile tam kapanma döneminde semt pazarlarının 8 Mayıs ve 15 Mayıs’ta açılması kararlaştırılmıştı. Bugün Fethiye’de 12 noktada semt pazarları açıldı. Pazar alanlarında gün boyunca önlemler alınarak denetimler gerçekleştirildi. Bu denetimlerde hem polis, hem Jandarma,  hem de zabıta ekipleri görev başındaydı. Fethiye’deki Salı Pazarı olarak bilinen Semt Pazarı’ndaki denetime Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat da katıldı. Fırat, pazar tezgahlarını tek tek gezerek, pazarcılara ve vatandaşlara  uyarılarda bulundu.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat’a incelemelerde, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü İsmail Ayhan, İlçe Jandarma Komutanı, Jandarma Binbaşı Rüştü Şen, Fethiye Sabit Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Adem Hıra ile birlikte bazı daire amirleri de eşlik etti.

“İLÇEMİZDE 12 NOKTADA SEMT PAZARI KURULDU”

Denetlemelerin akabinde gazetecilere değerlendirmede bulunan Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat,  “Tam kapanma sürecinde ilk haftayı bitirdik. Bu sürecin belki de en önemli ayaklarından bir tanesi de kurulan semt pazarlarıydı. Bugün ekip arkadaşlarımız ile birlikte sahada semt pazarlarında incelemelerde bulunduk. Fethiye’de belirlediğimiz noktalarda 12 tane Pazar kurduk. Burada hedefimiz, insanlar kendilerine en yakın pazara araç kullanmadan gidebilsinler düşüncesi idi. Sabahtan bu yana arkadaşlarımız sahada ve gördüğümüz kadarıyla halkımızın da kurallara uyduğunu görüyoruz. Çok ciddi yığılmalar yok. İnsanlar, kendi mahallelerine en yakın olan pazara gidip, ihtiyaçlarını görmeye çalışıyorlar. Bu anlamda pazarcı esnaflarımız da ellerinde bulunan ürünleri bitirime derdinde” şeklinde konuştu.

“VAKA SAYILARINDA HİSSEDİLİR DERECEDE DÜŞÜŞ VAR”

Vatandaşların  biraz daha duyarlı ve dikkatli olmaları yönünde çağrıda da bulunan Kaymakam Fırat, “Kısıtlama sürecinde şuana kadar ilçemizde hiçbir problem yaşanmadı. Vaka sayılarında çok ciddi düşüşler gerçekleşiyor. Sağlık Bakanlığı tarafından da yapılan açıklamalarda ülke genelinde zaten düşüşler görülmekte. İlçemiz Fethiye’de ve Muğla ilimizde de çok şükür çok ciddi manada sayılarımız düşüşte. Fethiye’de tam kısıtlamanın verdiği sonuca göre bugün itibari ile vaka sayıları yüzde 50’nin altına düştü. Buda çok sevindirici haber elbette” dedi.

“MAKSADIMIZ CEZA YAZMAK DEĞİL”

Fethiye’de 17 günlük tam kısıtlama döneminin ilk haftasının geride kaldığını ifade eden Kaymakam Eyüp Fırat, “Kısıtlama sürecinde dışarıda gördüğümüz insanların hepsi izin alarak işlerini yürütmekte olan insanlar değil. Kısıtlamada muaf tutulan kişi ve meslekler var. Bu kapanma sürecinde devletimiz belli konularda olanak sağladı. Üretim tedarik zincirlerinin sekteye uğramaması adına. Bizim derdimiz halkımıza ceza yazmak değil. Ama tabiî ki kurallara uymayan, insanlara ceza yazıldı ve yazılacakta. Kısıtlama sürecinde yazılan cezalar ilçemizde oldukça yüksek. Belli bir otoriteyi sağlamak adına ısrarcı vatandaşlarımıza ceza yazmak zorunda kalıyoruz. Ben halkımızdan biraz daha sabır etmelerini ve kurallara biraz daha riayet etmelerini istiyorum” diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

“Çok Güzel Bir Proje Yapacağız”

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Değirmenbaşı Konaklamasız Orman Parkı’nın işletme ihalesi gerçekleştirildi ve …