Çarşamba , Haziran 19 2024

“Kadına Yönelik Şiddete Hayır”

Fethiye Kadın Meclisi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yürüyüş düzenlendi.

Düzenlenen yürüyüşe ADD Fethiye Şubesi, CKD Fethiye Şubesi, ÇYDD Fethiye Şubesi, FETAV, İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Birimi, Mavi Kuş Sanat ve Dayanışma Derneği, TKB Fethiye Şubesi, Mor Pedallar Bisiklet Grubu, Yörük ve Türkmen Derneği, AK Parti, CHP ve MHP’nin kadın kolları başkanları ve üyeleri destek verdi. Saat 12.30’da Özgecan Anıtı önünde toplanan kadınlar ellerinde ‘Şiddetin büyüğü küçüğü olmaz, şiddet her türlü şiddettir.’, ‘Kadına değil, şiddete karşı el kaldırın…’, ‘Sevgi ve hoşgörüye evet, kadına şiddete hayır.’, ‘Kadına şiddete hayır.’ Yazılı pankartlarla Beşkaza Meydanına kadar yürüdü. Kadınlar burada Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına karanfil bıraktılar. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Fethiye Kadın Meclisi Başkanı Deniz Şarlak yaptı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Fethiye Kadın Meclisi Başkanı Deniz Şarlak, Türkiye’de geçtiğimiz yıla göre kadın cinayetlerinde artışa dikkati çekti. 2016 yılında toplam 328 kadın öldürülürken, 2017 yılının ekim ayına kadar öldürülen kadın sayısının 339’a yükseldiğini belirten Şarlak; “Ekim ayında 40 kadın erkekler tarafından öldürülmüş, 25 kadına cinsel şiddet uygulanmış, 32 çocuk ise cinsel istismara maruz bırakılmıştır. Yüzlerce kadın fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, ekonomik şiddet ve cinsel şiddet görmüştür” dedi.

Kadınların bugün her zamankinden daha çok birlikte hareket etmeleri ve güçlerini birleştirmeyi öğrenmesi gerektiğinin altınız çizen Şarlak şöyle konuştu: “Kadın cinayetlerinin, şiddetin, tacizin her geçen gün hızla artması toplumda endişe ve korku yaratsa da kadın bu gidişe dur demek için bütün gücüyle mücadele etmeye kararlıdır. Kadın, bu engelin en başta kadın sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek güç birliği yapmasıyla aşılacağının farkındadır.

Şiddeti önlemenin bir tek yolu vardır o da eğitimli kadınlardır. Kadın sivil toplum kuruluşları olarak, duyarlı babalar olarak hep birlikte kız çocuklarımızın okuması için mücadele edeceğiz. Kadınla ilgili hiçbir haksızlık karşısında susmayacağız. Hiçbir siyasi partinin kendi çıkarları için kadını kullanmalarına izin vermeyeceğiz. Toplumda ulusal bilinci yeniden yakalayıp, geleneklerimize, kültürümüze sahip çıkarak Atatürk ilke ve devrimleri ışığında yetişecek bir nesil geleceğimizin kurtuluşu olacaktır. Bu nesli yetiştirecek olan kadınların eğitimli olması ise en büyük zorunluluktur. Kadın dernekleri olarak birinci önceliğimiz kız çocuklarının zorunlu eğitimi ve kadınların toplumda söz sahibi olmaları yönündeki çalışmalar olmalıdır.”

Özgecan Anıtı önünde yapılan basın açıklamasının ardından kadın meclisi, kadınlara yönelik tüm olumsuzlukların ve şiddetin giderilebilmesi için öneri ve talepleri okudu.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …