Cumartesi , Temmuz 20 2024

Fethiye’de Gübrelerin Denetimi Yapıldı

   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Tarımsal Mekanizasyon ve Bitki besleme Dairesinde, Kimyevi ve Organik Gübreler Tescil Belgesi biriminde görevli, Ziraat Mühendisleri Hikmet Güleç Ve Necmi Pilanhali Muğla’da görevlendirilerek denetim yaptı.

Konuyla ilgili olarak Muğla İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Muğla genelinde 276 adet “Gübre Dağıtıcı Belgeli” Gübre Bayisi ve 7 adet adedi Üretici diğerleri Fason Üretici olarak Lisanslı firmalar faaliyet göstermektedir. Söz konusu işyerlerinin denetimi ve numune alınması “Gübre Denetçi Yetki Belgeli” elemanlarca yapılmaktadır. Bakanlığımızda görevli Ziraat Mühendisleri Hikmet Güleç Ve Necmi Pilanhali ile birlikte İlimizde görevli elemanlarla; Bodrum,  Menteşe, Milas, Ortaca, Fethiye ve Yatağan İlçelerimizde Gübre Bayileri ve Üreticilerinde denetim yapılmıştır. Denetim sırasında Bakanlığımızca ürünler için düzenlenen “Tescil Belgeleri ve Onaylı Etiketler”e uygunluğunun,  piyasada satışı yapılan ürünlerle karşılaştırmalı olarak kontrol edilerek, uygun bulunmayan ürünler için uyarılar yapılmıştır.

İlimizde yıllık olarak 90 adet Kimyevi Gübre ve Organik Ürünlerde numuneler alınarak, uygunsuz sonuçlananlara, 4703 Sayılı Kanuna Göre, 2017 yılında bu tarihe kadar 32.260,00 TL.  İdari Para Cezası uygulaması yapılmıştır.

Çiftçilerimizin Gübreleri satın alırken mutlaka “Gübre Dağıtıcı Belgeli” Gübre Bayilerinden almaları, alırken ürünlerin Bakanlığımızca Tescilli olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.”ifadeleri yer aldı.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …