Cuma , Haziran 21 2024

Eğitim ve Teknik Gezi Desteği

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bakanlığın “Genç Çiftçi Projesi”nden faydalanan yetiştiricilerine modern işletmeleri gezdirdi.

Tarım ve hayvancılığı meslek edinmiş, köyde kalıp üretime kendi arazilerinde ve işletmelerinde devam etmeye karar vermiş gençler önce Bakanlığın genç çiftçilere uyguladıkları destek proğramlarına projelerini hazırlayıp sundu. Projesi onay alan gençler aldıkları hibe bitkisel ve hayvansal desteklerle üretime başladı. Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü gençlerin daha bilinçli üretim yapabilmeleri ve yaptıkları işi belgelendirebilmeleri için İŞKURUMU ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa kurslar düzenledi. Ufuklarının genişlemesi, kendilerine ileriki dönemlerde hedefler koyabilmeleri ve yaptıkları işi daha modern daha bilinçli yapabilmeleri ve bilgi alışverişlerinde bulunabilmeleri için modern işletmelere geziler düzenledi.

Genç çiftçilere yönelik yapılan çalışmalarla ilgili bili veren İlçe Müdürü Engin MARAŞLI yaptığı açıklamada; “Bölgemiz  gibi gelişmekte olan yerlerde ve yakın çevresinde turizm faaliyetinin yoğun yaşandığı bölgelerde, mevsimlik iş cazibesi  kırsal alanlarda yaşayan gençlerimizin kente göçünde önemli bir sorun olmaktadır . Köyden kente göçün, sosyo-ekonomik birçok nedeni olduğu gibi yine sosyo-ekonomik birçok soncuda bulunmakta. Bizim Bakanlık ve Müdürlük olarak amacımız gençleri köylerde tutup kendi işlerini modern tarım tekniklerine uygun olarak yapmalarını sağlayarak üretime dahil etmektir. Kendi işlerinin patronu olmaları ve yaptıkları işte markalaşmaları için eğitmek ve yol göstermek” dedi  “ ikinci grup genç çiftçi “ Sürü Yönetimi Elemanı “ kursu uygulama eğitimleri ve teknik gezileriyle gençlerimizi, İş sağlığı ve güvenliği kuralları, sürünün sevk ve idaresini sağlayabilme, sürüyü besin varlığına göre besleme, dönemlere göre bakım işlerini yapma, hayvan sağlığını koruma gibi konularda kazanım sağlanmasının amaçlandığı, sahada bizzat bu işi yapan ve profesyonel olarak da hayvan yetiştiriciliği faaliyetlerine devam edecek olan gençlerimiz tarafından, bu eğitim ve teknik gezilerimizin çok faydalı olduğu ve işletmelerinde uygulamaya başladıklarını gözlemledikleri  ifade etti.”

Gezinin sonunda eğitimini tamamlayanların sertifikaları kendilerine verildi. İşletme Sahibi ve çalışanlarıyla bilgi alışverişlerinde bulunuldu. Güzel dilek ve temennilerle gezi sona erdi.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …