Pazartesi , Aralık 5 2022

Buranın Ayıbı Kimin?….

Yetkilerden biri yol kapatıldığı ana denk gelmiş olsa ve bir yakını ambulans ile oradan geçemiyor olsa acaba  ne olur?… Allah kimseyi böyle bir durumda bırakmaması için, bu taşınmanın  bir an önce yapılması gerektiğine inanıyoruz…

Buranın Ayıbı Kimin?….

Fethiye’nin kanayan yarası 2.Karagözlar Yat tamir yerin bir türlü taşınmaması ilgili oluşan kötü sonuçları gündeme alıyoruz. Ne siyasiler, nede idareciler masaya vurup buranın bir an önce taşınması gerekiyor sözünü söyleyemiyor. Sebep aranıyorsa denize, mahalleye, imaja, yerliye, yabancıya verdiği zararlar yeterli değil mi?.  Şuan tekneler yapılması için karaya çekiliyor yol bazen dakikalarca, bazen de saatlerce trafiğe kapanıyor. Bir nevi her tekne karaya çıkartılırken yol kapatma eylemi, birde deniz sezonu başlarken denize inerken aynı eylem gerçekleştiriyor. Bu yolu kapatmak için, tersanedeki  bu eylemi gerçekleştirenlerin, resmi dayanağı var mıdır?.  Yolda bekleyen ambulans, vatandaş kimsenin umurun da?.. Olsa da umurun da  o tekne ya karaya, yada denize inmeden geçmek mümkün değil. Başka bir yerden yol gidiş ve gelişi olmadığı içinde mecburen beklemek zorundasınız!….. İşte burası bunun için bile tek başına taşınmasını gerektiren  en büyük sebep. Buranın taşınma işlemini kim yapamıyor veya yaptıramıyorsa “Bu Ayıp” onun veya onlarındır. Önümüzde uzun bir zaman varken  yerli  ve yabancı turistlerde yokken , daha fazla rezil olmadan buranın bir an önce taşınma kararın alınması gerektiğini, etkili, yetkili, idari, sivil toplum örgütleri ve siyasilere açık çağrıda bulunuyoruz.  Bu ve daha sonra yazılacak yazılarımız yine birilerini kızdıracak. Ama bilin ki Mesut  BÖLÜK’ün  ve  Ege Gazetesinin var oluş sebebi çiçek böcek yazmak için değil, bu tür yapılamayan, yapılması mümkün olduğu halde, yapılması için uyarmak ve takipçisi olmak içindir.

TEKNE YAPIM YERİ KANGRENE DÖNÜŞTÜ…

Fethiye’de sorunlar hep görmezlikten geliniyor. Bu denli sorunları çözüme kavuşturacak kişiler harekete geçmek yerine görmezlikten ve duymazlıktan geliyorlar. Yok öyle değil dediklerini duyar gibiyim. Ama alın size koskoca örnek, 2.Karagözler yat tamir (Tersane) yeri neden yıllardır taşınamıyor?. Burası bizi her şekilde rezil eden bir yer haline geldi. Nasıl mı?. Bir tekne çekilebilmesi için dakikalarca veya saatlerce yol kapatılıyor. Yazın buradan mecburen  geçmek zorunda olan iki tatil köyü ve 6 tane koy var. Bu koylara gidenler daha çoğunlukla yerli, geri kalan kısmı yabancılardan oluşuyor.  Tatil köylerine tatile geçmek   isteyenlerin çoğunluğu yabancı, azda olsa sosyete ve yerli turist. Bunun yanında bu kadar yoğun kullanılan yol hiçbir şekilde bilgi verilmeden birilerinin tekneyi denizden karaya çıkartması için yol kapatılıyor. Araç içinde bekleyenler veya otobüs içinde bekleyenler kimsenin umurunda değil. Dakikalarca bekleyen  turistler of, buf etmeye başlayınca tatil köyünden başka bir araç çağırarak yolcularını yürüterek, ellerinde valizleri ile korku dolu dakikalar içinde karşıya ulaştırarak gelen araca teslim ediyor. Şimdi kamuoyu adına soruyorum.  Bu olayın adı nedir sizce?. Sayın yetkililer, Siyasiler, daha geçen gün oyuk tepeden uçan araca ulaşmak isteyen itfaiye ekibi geçemedi. Yazın defalarca ambulans ve salık ekipleri geçemedi. Bu kangreni kim çözecek?… Yıllardır yaşatılan yol kapama olayı yüzünden yerli yabancı turistler fotoğraf çekiyor gittikleri her yerde başlarına böyle bir olayın geldiğini anlatıyorlar. Şimdi sosyal medya var, herkes anında paylaşım yaparak istediği her yere duyurabiliyor. Ben bir gazeteci olarak bu ayıbın veya adını ne koyuyorsanız olmak istemediğim için yazdım. Sorumlu olduğum kamuoyunu buradan beyan ediyorum.

YAT TAMİR YERİ KÖRFEZİ ÖLDÜRMÜYOR MU?…..

Fethiye’nin   her yerinde yat tamir  yeri (tersane) olabilecek bir çok yer olduğu belirtiliyor. Koca Çalışın olduğu yer yani türbenin olduğu yer. Karaot, ona varıncaya kadar bir çok sahil şeridinin olduğu yerlerin uygun olduğu işaret ediliyor. Her yıl bu şekilde rezil olmaktansa bir an önce buranın taşınması daha iyi olmayacakmıdır. Ağzını açan deniz yok oluyor. Deniz bitti. Körfezin içinde yapılan bu çalışmanın hiç mi kabahati yok?.  Boyalar, kimyasallar, tekne atıkları ve daha bir çok sayabileceğimiz zararları bulunmuyor mu?. Sirkülasyonun sağlanması için denizin nefes alması lazım. Bu deniz öldüğünde belki bir çok yetkili burada görevde olmayacak. Belki hayatta olmayacak. Ama iyi anılmak isteyen yetkili, idareci, siyasetçi var ise bu işin çözüme kavuşması için, bir an önce masaya oturmasını ve çözüm bulmasını kamuoyu adına talep ediyoruz.

ZENGİNLERİN TEKNELERİ BAŞKA ÜLKELERE TAŞINIYOR

2.Karagözler yat tamir yeri yıllar önce küçük balıkçı barınağı gibi kullanılmaya başlanmış ardından da sektör gelişmeye başlayınca orada ekim ve dikime son verililerek kayıklar, sonra günü birlik tekneler, ve dahası yapılmaya başlanmış. Tamir atölyeleri derme çatma derken bu haline gelmiş olarak biliyoruz. Gerçek manada bakıldığında burasını dışarıdan teknesi ile gelen zenginler burada bakım ve tamir yaptırmıyor. Bunu nereden mi biliyoruz. Şövalye adasının önüne devamlı gelen yük gemilerinden. Lüks yatları yükleyip götürmesinden biliyoruz. Her yüklediği yatlar ile dövizlerin gitmesinden dolayı biliyoruz. Yani kısacası resimlerdeki gemiler, yazın koylarımızda konaklayan tekneleri Fethiye’de modern bir tesis olmadığı için kışlık bakım için Yunanistan veya italya’ya götürmektedir. Yani yatlarla giden dövizler, yatlardan kalan atıklar, pisliklerini yine yaz başı tekrar geri gelmeleri ile biz temizliyoruz. Paralarını almak yerine geride kalanları temizlemek kalıyor bize. Sebebi ise Fethiye bölgesinde modern bir yat tamir yerinin olmamasıdır. Bu modern tesislerin yapılabilmesi de bu yerin acilen taşınmasından geçtiğini araştırdık gördük. Ne zaman taşınacağı belli olmadığı için tersane de yeri olanlarda yatırım yapamamaktan yakınıyor. Bir taraftan sorunun parçası olmalarına rağmen onlarda bu durumdan memnun olmadıklarını beyan ediyorlar. Bize düşen kamuoyuna olanları olduğu aktarmak ve bu yerin artık bir kangren olduğunu duyurmaktır. Her zaman olduğu gibi bana Mesut BÖLÜK’e yine birileri kızacak. Ama gazeteci olmak kimsenin konuşmaya cesaret edemediğini yazmaktan geçer. Çünkü bu tür olaylar bir kesimi veya bir kısmı ilgilendirmiyor olduğu gibi tüm Fethiye’nin içinde yaşayan ve yaşamaya gelen her kesimi ilgilendiriyor. Nerede bir haksızlık ve adaletsizlik var ise yazmaya devam edeceğim. Bu yazım bunun ile sınırlı kalmayacaktır. Bundan sonraki yazımda daha derin ve detaylara yer vermek için araştırmalarıma devam edeceğim. Haberde kullandığımız fotoğrafların bir kısmı geçmişten çektiğimiz ve arşivden çıkartıklarımızdan doluşmaktadır.  Haber  Mesut BÖLÜK

About egegazetesi

Check Also

BAŞKAN DEMİR’DEN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı …