Pazartesi , Temmuz 22 2024

“Aromatik Bitkiler Üzerinde Marka Olacak”

Muğla Valisi Esengül Civelek, Türkiye’de endemik, tıbbi ve aromatik bitkiler açısından söz sahibi olan Muğla’da bu bitkilerin korunup daha da yaygınlaştırılıp ekonomiye kazandırılması için yoğun bir destekleme yapılmakta olduğunu bildirdi. Vali Civelek Fethiye’nin İncirköy Mahallesini Tıbbi ve Aromatik bitkiler üzerinde marka olacağını da ifade etti.

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından İncirköy Mahallesinde tıbbi ve aromatik bitkiler tanıtıldı. Fethiye Belediyesi Cahit Beğenç Salonunda düzenlenen toplantıya Muğla Valisi Esengül Civelek, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü İlkay Türkoğlu, İncirköy Muhtarı Orhan Orhun, Üzümlü Mahalle muhtarı Erkan Arıkan ve mahalle sakinleri ile diğer yetkililer katıldı.

Muğla ve ilçelerinde ıtri ve tıbbi bitkiler konusunda hazırlanan videonun izlenmesinin ardından İncirköy Mahallesinde zeytin budama, sürü yönetimi, organik tarım ve arıcılık kursunu başarıyla tamamlayan çoğunluğu kadınlardan oluşan kursiyerlere sertifikalarını Muğla Valisi Esengül Civelek, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürü Şakir Fırat Erkal sundular.

41 BİN 496 ADET ADAÇAYI, 14 BİN 136 ADET KEKİK VE BİN 600 ADET DEFNE FİDANI DAĞITIMI YAPILDI

İncirköy Muhtarı Orhan Orhun, “20 yıldır tütün üretiminin bitmesiyle birlikte alternatif gelir kaynağını araştırdık. Köyümüzde ve bölgemizde tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin yapılabileceğini öğrendik. Köyümüze 41 bin 496 adet adaçayı, 14 bin 136 adet kekik ve bin 600 adet defne fidanı dağıtımı yapıldı. Önümüzdeki günlerde 100 bin adet daha fidan dağıtımı yapılacaktır. Köyümüzde ve çevresinde bin dekar üretim alanına ulaşacağız. Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinde köyümüzün Muğla’nın merkez köyü olmasını hedefliyoruz” dedi.

ÜRETİCİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, “2015-2018 yıllarını kapsayan tıbbi ve aromatik bitkiler ile yağ bitkileri, boya bitkilerini Bakanlığı bir proje şeklinde verildi. Bu projenin içinde bizde varız. Bu proje Muğla’da başarıyla yürüyor. Üreticilerimizin gayret ve katkısı çok büyük. Bizi bu işi yapmamızda zorlayan ve destek veren üreticilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

MUĞLA TARIMDA GÜÇLÜ BİR KENT

Muğla Valisi Esengül Civelek, “Muğla’mız tarımsal alandaki ürün çeşitliliği ve üretim miktarı ile tarımda güçlü bir kent. Yeryüzü cenneti olarak tanımladığımız Muğla’mıza yüce Rabbim o kadar cömert davranmış ki havasıyla, suyuyla, bereketli ve verimli toprağı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğünün gerçekleştirdiği bütün projeler çok büyük bir başarıyla sonuçlanmaktadır. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ve vatandaş odaklı hizmet anlayışı ile vatandaşlarımızın yaşam kalitesi yükseltmek, refah seviyesini artırmak ve her alanda sosyo ekonomik anlamda güçlendirmek ve yine vatandaşlarımızın huzur ve mutluluğunu temin etmek bizim öncelikli hedefimiz. Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğünün vatandaşlarımızın bir meslek sahibi olmaları için çeşitli kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde gerçekleştirmiş olduğu kurslara katılan vatandaşlarımızın bilgi ve becerisini geliştirmelerini fevkalade önemsiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından börek açan kadınları ziyaret eden Vali Esengül Civelek, kadınlarla sohbet edip yediği saç böreğin tadını unutamayacağını söyledi.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …