Pazar , Haziran 16 2024

6-7-8 Nisan Tarihlerinde Yapılacak

Yeşil Üzümlü ve yöresi dastar ve mantar festivali 6-7-8 Nisan tarihlerinde yapılacak. Fethiye Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek 3 gün sürecek festivalde, konferanslardan yarışmalara, eğlenceden klasik müzik dinletisine kadar yoğun bir program hazırlandığı öğrenildi. Festivalde bu yıl Türk Halk Müziği sanatçılarından Koray Avcı, Üzümlü halkını coşkuya boğacak.

Bu yıl 10.’su gerçekleştirilecek Yeşil Üzümlü ve yöresi dastar ve kuzu göbeği festivali, yine renkli gösterilere sahne olacak. 6-7-8 Nisan tarihlerinde Fethiye Belediyesi’nin öncülüğünde Üzümlü Mahallesinde yapılacak festivalin coşkulu geçmesi bekleniyor. Yeşil Üzümlü’nünkuzu göbeği mantarı ve yöreye has dastar dokumacılığının tanıtılıp sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla ayrıca yöreye has Üzümlü şarabının kalitesinin arttırılarak markalaştırılmasını gündeme taşımak için geleneksel hale getirilen festivalde, bu yıl da dolu dolu 3 günlük etkinlikler hazırlandı. 6 Nisan Cuma günü saat 15:00’te davul,zurna,delbek dinletileri ve bando takımı gösterisi ile açılışı gerçekleştirilecek festivalde geleneksel mantar çorbası ikramlarında bulunulacak. Fethiye Belediyesi tarafından yaptırılan dastarhane açılış töreni Yeşim Saraç’ın yan flüt ve Engin Çatal’ın piyano dinletisi ile renkli hale getirilecek. Yeşil Üzümlü ve yöresi şarap yarışması ve ödül töreni ile devam edecek festivalin ilk gün etkinliklerinde mantar konulu video sunumunu Yrd. Doç. Dr. Hakan Allı gerçekleştirecek. Kent Orkestrası solisti Özer Cengiz’in saat 19:00’daki konserinde bestelediği Üzümlü şarkısını söyleyecek. Aynı gün saat 20:00’de de Türk Halk Müziği’nin yöredeki sevilen sesi Mustafa Selçukoğlu’nun konseri festivalin ilk gününe damga vuracak. Festivalin 2. gününde uzmanlar eşliğinde yerel mantar avcıları önderliğinde Cadianda’da mantar avı yapılacak. Doç. Dr. Elman Bahar tarafından da yöresel üzümcülük ve bağcılık paneli gerçekleştirilip Cadianda Antik spor alanında çocuklar, gençler ve yetişkinler arasında koşu yarışması gerçekleştirilecek. Aynı gün Şef Mavi Profesyonel Aşçılar Derneği tarafından Yeşil Üzümlü ve yöresi ödüllü yemek yarışması ardından zehirli mantarlar ve mantar zehirlenmeleri konulu panel yapılacak. Fethiye okullar arası mantar yemekleri yarışmasının da yapılacağı festivalde çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler, ebru, resim, çini sergileri, yöresel tatlar ve dastar sokağının yanı sıra gece de Türk Halk Müziği sanatçısı Adem Kazan’ın konseri Üzümlü halkını coşturacak. Festivalin son gününde de Kızılbel ve Geyran dağına mantar avına çıkılacak. Prof. Aysel Soysaldı yönetiminde dastar, sunum ve defilesi gerçekleştirilecek. Mantarla yapılacak olan yemek çeşitleri, mantar ve şarap buluşması, Cadianda’da klasik müzik dinletisi, halk oyunları gösterilerinin yer alacağı festival kapanış konserinde Türk Halk Müziği’nin sevilen seslerinden Koray Avcı yöre sakinlerini coşkuya boğacak. Fethiye Belediyesi yetkilileri festival hazırlıklarının son aşamaya getirildiğini bildirdiler.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …