Çarşamba , Mayıs 29 2024

Yol Çalışmaları Hakkında Bilgi Verdi

Fethiye Belediyesi Mayıs Ayı Meclis toplantısı Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Bir tanesi gündem dışı olmak üzere 11 madde mecliste görüşüldü. 5 gündem maddesi oy çokluğu, 5 madde oy birliği ile geçti. Bir madde ise İmar Komisyonu’na gönderildi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca devam eden yol çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Fethiye Belediyesi Meclisi maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek Kültür Merkezi’nde toplandı. Tam kapanma dolayısıyla 17 Mayıs tarihine ertelenen meclis bugün itibariyle yapıldı.

CHP’Lİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNDEN İSRAİL’E KINAMA MESAJI
CHP’li Belediye Meclis üyeleri, Millet İttifakı olarak belediye gündemine İsrail’in Filistin’e yaptığı saldırılarla ilgili gündem maddesi getirdi.  CHP Belediye Meclis Üyelerinin 17/05/2021 tarihli dilekçesindeki; İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edecekleri yönündeki beyanlarını meclis gündemine alındı. İsrail’e kınama mesajı Cumhur İttifakı ve CHP’li Meclis üyelerinin oy birliği ile geçti.

KARACA YOL ÇALIŞMALARIYLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ
Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca tarafından, Fethiye’de birçok noktada devam eden yol çalışmaları hakkında bilgiler aktarıldı.  Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Hisarönü’nde barlar sokağıyla ilgili çalışma başladı. Kaldırım çalışmaları bitti. Parke döşemeye başlıyoruz. İnşallah Haziran’ın 15’i itibariyle bitirmek istiyoruz. Ama bazı yerlerde şu sıkıntılarımız oluyor. Müttehit firmalarla ilgili bazen mal tedarikinde sıkıntılar çekiyor. Ondan dolayı biz Ovacık Caddesi’ni daha önce bitirecektik. TÜPRAŞ’tan bütün mal alımı konusunda bir sıkıntı çektik. BSK’larımız bugün başlıyor. Zaten BSK’nın dökümü kolay arkadaşlar önemli olan kaldırım ve alt yapıyla ilgili sıkıntılar. Biraz sorun çekiyoruz özellikle ADM firmasının enerjilendirme ve trafolarla ilgili biraz sıkıntıları oldu. Onlar da çözüldü. Büyük olasılıkla İngilizlerin, Temmuz ayı itibariyle gelmesi bekleniyor. Neden bir anda her yere girdiniz diyorlar. Bakın arkadaşlar AYDEM 40 milyon TL ayırmış, hatta 80 milyon daha ayırdı. Bu rakam önümüzdeki bir yıl içindir. Bu paralar geri gitmesin, bu pandemiyi fırsat bilelim. Büyükşehir 350 milyon TL gibi para ayırdı bu bölgeye. Bu paralar bu bölgeye gelsin ki yatırıma dönüşsün. 1 Haziran itibariyle Çalış’ta taş döşeme işlemleri bitiyor. Elbette aksamalar oluyor. Mal tedarikleri ile ilgili sıkıntılar var. Ama bizim müteahhitlere borcumuz yok. Hak edişleri geliyor en geç 1 hafta içerisinde ödemesini yapıyoruz. Ovacık, Hisarönü iç sokaklarıyla ilgili ben hiçbir zaman 2-3 ayda biter demedim. Bitmez de zaten. Bu 2 yıllık bir proje. Ana arter yollarda BSK çalışması yapacağız. Ama her yerde BSK yapmıyoruz. Turizm bölgesi olduğumuz için oturup hep birlikte buralarda neler yapacağımızı konuşacağız” dedi.

“40 TL’YE ALINAN PARKEYİ 25 TL’YE ALIYORUZ”
Karaca aynı zamanda daha önce parke alım ücretlerinin 40 TL ile 50 TL arasında yapıldığına dikkat çekerek, bu rakamın şuan itibariyle 25 TL’ye düşürüldüğünü söyledi. Tüm taşların analizlerle alındığını buna rağmen fiyatların bu noktaya kadar düştüğünü belirterek, “Fethiye Belediyesi’nin 1 kuruşunu bile israf etmiyoruz. Fethiye Sahil Bandı’nın parke çalışmasını bitirdik. Tuzla Mahallesi’nde bozulan yollarla ilgili ihale yaptık. 25 TL + KDV’ye ihale alındı. Sahil Bandı’nda yeni yapılan parkede herhangi bir eğimle ilgili sorun varsa gereğini yaparız” dedi.

Karaca’nın konuşmasının ardından AK Partili Belediye Meclis üyeleri devam eden yol çalışmalarının plansız gittiğini iddia etti. Ak Partili Meclis Üyesi Hikmet Selçuk ise, yapılan her çalışmayı her zaman desteklediklerini ifade ederek, bu konuda hükümet olarak ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını söyledi. Aynı anda birçok noktanın kazılmasından kaynaklı sıkıntıların olduğunu söyleyen Selçuk, bir an önce çalışmaların bitmesini ve turizm sezonunun zarar görmemesini söyledi.

About egegazetesi

Check Also

Seydikemer “Bi Dünya Çocuk” İle Şenlenecek

İlçemiz Seydikemer Esnaflarından Murat YAYA’nın kardeşinin açmış olduğu “ Özel Seydikemer Bi Dünya Çocuk Kreş …