Pazartesi , Mayıs 20 2024

“Uygun Kredi Desteği Bekliyoruz”

Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, Fethiye ve bölgedeki turizm işletmeleri olarak sezona hazır olduklarını ve gözlerinin, kulaklarının 1 Haziran tarihinde Bilim Kurulunun alacağı karar neticesinde çıkacak sonuçta olduğunu belirtti.  Turizm İşletmecileri olarak hemen hemen 2 senedir zor süreçte olduklarını belirten Uysal, “Turizmciler olarak bize uygun kredi desteği bekliyoruz” dedi.

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, 1 Haziran tarihinden itibaren beklenen normalleşme ve güvenli turizm sertifikası ile birlikte sektörde yaşanacak beklentiler hakkında bilgi aktardı.Uysal, açıklamada, ‘Sezonluk tesislerimizin büyük bir çoğunluğu Haziran itibaren açılacak ama Nisan’ın 20’sinden itibaren pek çok tesislerimiz kapılarını açtı. Fethiye’de ki yaklaşık 12 tane tatil köyümüz var, bu tatil köylerin tamamı kapılarını açtı. Tesislerimiz an itibariyle Ukrayna ve yerli turistlerimize hizmet vermekte. Önümüze bakacak olursak İngiltere ve Rusya bölgemizin ana pazarı. İngiltere 28 Mayıs, daha önce açıkladıkları kategoriler var, yeşil, kırmızı, sarı olarak. Biz daha önce kırmızı kategorideydik, bugün açıklayacaklar ama muhtemel sarı kategoriye Türkiye olarak düşeriz’ ifadelerinde bulundu.

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, Turizm sektöründe beklenen gelişmeleri anlattı. Pandemi nedeni ile geçtiğimiz yıl tesislerini açmayan turizmcilerin bu yıl tesislerini açtığını pek çoğunun da güvenilir turizm sertifikasını alarak, açmaya hazırlandığını ifade etti. Güvenilir turizm sertifikası bulunan tesislerin tüm çalışanlarının Kovit-19 aşısı yaptırmakta olduğunu anlatan Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, internetten tatil paketi alanların olası dolandırılmalarına karşı da uyarılarda bulundu. Turizmciler olarak pandemiden en fazla etkilenen sektör olduklarının altını çizen Uysal, “Turizm tesislerine konaklama sektörüne özel ayrı bir nefes kredisi bekliyoruz” diye konuştu.

“SALGIN VAKALARININ BİRAZ DAHA DÜŞMESİ GEREK”

Fethiye ve bölgede 12 tatil köyünün kapılarını sezon için açtığını belirten Bülent Uysal, “Geçen sene olduğu gibi bu sene de 1 Haziran itibaren muhtemel Cumhurbaşkanımız yeni genelgeyi hazırlayacak, bizde bu genelge doğrultusunda tesislerimizi hizmet vermeye devam edeceğiz. Şuan için konaklama ve turizm sektörünün durumunu açıklamak gerekirse şehir içi tesislerimizin tamamı açıldı.  Sezonluk tesislerimizin büyük bir çoğunluğu Haziran itibaren açılacak ama Nisan’ın 20’sinden itibaren pek çok tesislerimiz kapılarını açtı. Fethiye’de ki yaklaşık 12 tane tatil köyümüz var, bu tatil köylerin tamamı kapılarını açtı. Tesislerimiz an itibariyle Ukrayna ve yerli turistlerimize hizmet vermekte. Önümüze bakacak olursak İngiltere ve Rusya bölgemizin ana pazarı. İngiltere 28 Mayıs, daha önce açıkladıkları kategoriler var, yeşil, kırmızı, sarı olarak. Biz daha önce kırmızı kategorideydik, bugün açıklayacaklar ama muhtemel sarı kategoriye Türkiye olarak düşeriz. Tüm vatandaşlar olarak ülkemizde ki vaka sayılarını hijyen ve pandemi şartlarına uyarak sayıları düşürmemiz gerekiyor, bu bizim sorumluluğumuz. Bizim sayılarımız maalesef yüksek, Türkiye geneli olarak yüz binde yüzün üzerindeyiz. Ülke ekonomisine katkı açısından turizmin gelişmesi adına bu yüz binde yirmi rakamına ulaşmamız gerekiyor. Bölge için önemli olan Rusya da bizim sayılarımızı bahane ediyor ama ben biraz daha siyasi olduğunu düşünüyorum. Dış İşleri Bakanımız ve Turizm bakanımız bu konu da çok ciddi çalışmalar yapıyor. Geçen hafta Rus heyetlerini Antalya’da ağırladı, gerekli bilgilendirmeyi yaptılar. İnanıyorum ki Haziran ayı itibaren Rus misafirlerimizi Ülkemiz de ağırlamaya başlayacağız. Rusya ve Ukrayna arasında savaşta sona erer. Haziran ayı sonunda İngiltere ve Rusya’nın devreye girmesi, Temmuzdan itibaren Almanya pazarının açılması ümit ediyor ve bekliyoruz. Dün itibariyle Dış İşleri Bakanımız ve Turizm bakanımız Almanya’da girişimlerde bulundular. İkili ilişkilere bunun da katkısı olacağını düşünüyorum, Ağustos’tan itibaren tesislerimiz doluluk oranına ulaşacağını düşünüyorum. Bu dönemde tabi ülke olarak bizim de yapmamız gereken aşılamaya önem vermemiz gerekiyor, bu salgını bitirmenin tek yöntemi aşılama. Ülkede aşılanma oranını yüzde altmışa çıkarıp ekonomik, turizm açısından ve sosyal olarak normal hayatımıza geçmemiz gerekiyor bir an önce. Sağlık bakanımızda bu yönde açıklamalar da bulundu, yanılmıyorsam toplamda iki yüz milyon yakın aşı anlaşması yapıldı. 30 yatak ve üzeri tüm turizm tesisleri güvenli turizm sertifikası almak durumunda. Güvenli turizm sertifikasına sahip ve açık olan tesislerin tüm personellerin, önceden 35 yaş sınırı vardı” dedi.

“TURİZMCİLERE YÖNELİK KREDİ BEKLİYORUZ”

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen sektörün turizm olduğunu vurgulayan Uysal, “Özellikle biz turizmcilere ayrı kredi bekliyoruz, malum 2 senedir tesislerini açmayan işletmeler var. Turizm tesislerine konaklama sektörüne özel ayrı bir nefes kredisi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“VİLLA TURİZMİ OTEL TURİZMİNİ ETKİLEMEZ”

Pandemi döneminde izole tatil yapmak isteyen ailelerin villalara yöneldiğini belirten Uysal, “Villa turizm sektörü diye dünyada var, özellikle İspanya’da yıllardır tercih edilen yöntem bu. Otelden villaya geçmek veya villa turizm otelciliği söylemek çok doğru değil. Pandemi döneminde biraz daha izole tatil yapmak isteyen ailelerin tercih ettiği konsept oldu. Bizde duyuyoruz villa turizminde fiyatlar yüksek, özellikle bayram dönemi ve Temmuz, Ağustos dönemlerinde oldukça yüksek tutuyorlar. Bizim tek istediğimiz uluslararası hava trafiğin bir an önce açılması ve yurtdışından misafirlerimizi ağırlamak istiyoruz. Villa turizm de kötü niyetli kullanımlar var, bunların önüne geçebilmek adına daha profesyonelce yapılan TÜRSAB belgesine sahip yerlerden villa kiralamasını yapmalarını biz tavsiye ediyoruz. Vergi kaçağı olmaması adına TÜRSAB belgesine sahip acentelerden randevu alırlarsa mağduriyet yaşamasınlar” diye konuştu.

“FİRMA GÜVENİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Son günlerde internetten tatil paketi alanların gittikleri otel kapılarında dolandırıldıkları ile ilgili haberlerin sıklaştığının hatırlatılması üzerine Uysal, “Maalesef her sene sahte internet aracılığıyla çıkıyorlar. Acentaların, otellerin internet sitelerin bilgileri kopyalanıp tatile gelmek isteyen misafirler mağdur oluyor. Benim tavsiyem şüphelendikleri hiçbir internet sitesinden bu ürünleri almasınlar. Güvenilir firmalardan ve internet sitelerinden tatillerini satın alsınlar. Çünkü bunun dönüşü çok zor oluyor, acentalardan tatillerini aldıktan sonra da oteli arayıp teyit ettirsinler” diye konuştu.

“AÇIKLANAN KURALLARA UYMAYA DEVAM EDİLECEK”

Bülent Uysal, 1 haziran ya da daha yakın zamanda başlayacak normalleşmede bile genelgelere uyularak, güvenli turizm sertifikası kuralları içerisinde turizm yapılacağını belirtti. Uysal, “İç İşleri Bakanlığı son genelgesinde de otel rezervasyonları olan misafirlerimizin ulaşımıyla ilgili herhangi bir kısıtlama yok. Bu çok olumlu bir adım, ama tabi ki hiçbir yasaklama kalkmayacak geçen senek otellerde canlı müzik eğlencesi yasak hala da devam ediyor. Pandemi süreci devam ediyor, İç İşleri Bakanlığımız ve Sağlık Kurumumuz bunların değerlendirmesini yapacak. Ama biz bu şartlarda hizmet vermeye başlıyoruz” dedi.

About egegazetesi

Check Also

“Çok Güzel Bir Proje Yapacağız”

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Değirmenbaşı Konaklamasız Orman Parkı’nın işletme ihalesi gerçekleştirildi ve …