Cumartesi , Mayıs 8 2021
Anasayfa / Anasayfa / STK Temsilcileri Bu Konuda Kararlı

STK Temsilcileri Bu Konuda Kararlı

Fethiye’deki STK temsilcileri, Göcek açıklarındaki koylarda gerçekleşen kaçak yapılaşmaya dur demek için seferberlik başlattılar. Fethiye’de birçok koyda gerçekleşen kaçak yapılaşmaya karşı STK temsilcileri bir araya gelerek, “Yassıca ada ve diğer adalardaki artış gösteren yapılaşmaya” karşı basın açıklamasında bulundular. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan, TÜRSAB Fethiye Şubesi Başkanı Özgen Uysal ve bölgedeki turizm işletmecileri ve tekne sahipleri katıldı.

Pandemi kuralları sebebi ile Göcek Mahallesinde gerçekleşen ortak basın açıklamasını İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan okudu.

Arıkan açıklamasında Göcek Mahallesi açıklarındaki koylarda gerçekleşen kaçak yapılaşmaya dur demek için seferberlik başlattıklarını ifade etti.

O bölgedeki adalara yaklaşık günlük 3 Bin kişinin tur veya özel teknelerle ziyaret gerçekleştirdiğini söyleyen Deniz Ticaret Odası Başkanı Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan, “Fethiye/Göcek başta olmak üzere Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen doğal koylarımızda son yıllarda artış gösteren yapılaşmayı büyük bir kaygıyla takip ediyoruz. El değmemiş doğallıkta; özellikle charter ve günübirlik tekneler tarafından tercih edilen koylarımızda sayıları her geçen gün artan restoran, kulübe, duş, tekne bağlama yeri, iskele gibi adlar altındaki yapılaşmalar koylarımızın ve denizlerimizin doğallığını yok ettiği gibi, deniz turizminin de sonunu getirecek niteliktedir. Bölgemizin en gözde koylarından biri olan, Türkiye’nin dışa açılan tanıtım fotoğraflarında da yer alan, tekne turizminin marka değeri Yassica Adaları’nın, MUÇEV tarafından 3. kişilere kiralanarak işletmeye dönüşeceğini şaşkınlık içerisinde öğrendik. Bu endişe verici duyumdan sonra Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, FETOB ve TÜRSAB olarak ortak basın açıklamasını yapma gereği duyduk.

Bölgede planlanan tahribat ve talana dur diyoruz! Teknelere 1 litre atık için 70 bin TL ceza kesilirken, Yassica Adalar’a yapılması gündemde olan işletmeyle birlikte kanalizasyon ve atık sular denize dökülecek; bölgeye, doğal yaşama ve sağlığımıza büyük zarar verecektir. Bu, resmen çevre ve doğal yaşamın katliamıdır. Nasıl Topkapı Sarayı’na veya Pamukkale’de bulunan travertenlere inşaat yapılamıyorsa, ülkemizin en önemli tanıtım yüzlerinden biri olan Yassica Adalar’a da inşaat yapılamaz. Bunun düşüncesi bile kabul edilemez. Bölgemizdeki koylarda artan yapılaşma, doğal güzelliklerimizi geri döndürülemeyecek şekilde tahrip etmektedir. Bu endişe verici gelişmeler ülkemizin uluslararası platformda prestijini ve turizm potansiyelini yerle bir etmektedir. Doğa harikalarımızın, kültürel değerlerimizin geleceğimizin yok edilmesine asla izin veremeyiz. Talan edilmek istenen değerler, hepimizindir. Körfezimizde ve koylarımızdaki tüm yapılaşmanın önüne geçilmedikçe, bölgemize gelen misafirlerimizin huzur bulduğu el değmemiş koylarımız rant uğruna yok edilmeye devam edilecektir. Bölgemizin deniz turizminde tercih edilme sebebini de ortadan kaldıracak nitelikteki bu yapılaşmaların acilen durdurulması için yetkili makamları göreve davet ediyoruz. Yassica Adalar ile bölgemizdeki tüm kıyı ve koylarda devam eden inşaat talanına son verilmesi için tüm yetkili kurumlara, gereğini yerine getirmeleri için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

About egegazetesi

Check Also

MUĞLA İLİ BORSA VE ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

Muğla Ticaret Borsası (MTB), Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO), Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası …