Çarşamba , Mayıs 29 2024

Sektör Sorunlarını Konuştu

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) 8 Nolu Sigorta ve Finans Hizmetleri Grubu, online video konferans yöntemiyle toplanarak sektör sorunlarını konuştu.

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya 33 meslek grubu üyesi katıldı. Toplantıda söz alan FTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Hıra, 20 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Oda ve Borsa Disiplin Kurulu Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdi. Tüm sektör temsilcilerini, Sigorta Acenteleri İcra Komitesi ile Sigorta Eksperleri İcra Komitesi’nce alınan kararlara riayet etmeye çağıran Başkan Yardımcısı Hıra, yönetmelikte yapılan değişikliğin, kararlara uymayanlara cezai yaptırım uygulama zorunluluğu getirdiğini söyledi. Tüm sektör temsilcileri ile birlik beraberlik içinde hareket etmek istediklerini aktaran Hıra, zorlu pandemi sürecini hasarsız atlatmak istediklerini kaydetti.

FTSO Başkan Yardımcısı Kemal Hıra’nın ardından söz alarak sektör sorunlarına ilişkin konuşan meslek grubu üyeleri, fiyat istikrarsızlığının sektöre büyük darbe vurduğunu dile getirdi. Sigortacılar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) sigorta sektörüne ilişkin yeni kararlar alması gerektiği konusunda görüş bildirdi.

Taleplerin not alındığını ilgili kurumlara en hızlı şekilde yazılı ve sözlü olarak iletileceğini anlatan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, sigorta sektörüne ilişkin çalışmalar yürüttüklerini, son olarak sezon sonlarında alacaklarını garanti altına almak isteyen turizm sektörünün ‘Ticari Alacak Sigortası’ kapsamına alınmasını talep ettiklerini söyledi. Koronavirüs pandemisine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Başkan Çıralı, sağlık çalışanlarıyla başlayan aşılama çalışmalarında turizm bölgelerine öncelik verilmesine yönelik girişimler yaptıklarını anlattı. Yat sektörü ve otellerden rezervasyon talebinde bulunan yabancı müşterilerin, çalışanların aşı olup olmadığı yönündeki sorularının yaşanacak sorunu gün yüzüne çıkardığını vurgulayan Başkan Çıralı, “Turizm sektörümüz bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli. Tatil planı yapan yabancı müşteriler yat ve otel işletmecilerini arayarak çalışanların aşı olup olmadığını soruyor. Aşı olunmadığını yönünde bilgi alan müşterilerin rezervasyon yaptırmadığını öğreniyoruz. Turizm sektörünün önünü açmak adına çalışanların biran önce aşılarının yapılması gerekiyor. Aşıların 16-20 dolar civarında bir fiyatı olduğunu öğrendik. Ücretli olarak temin etme konusunda da girişimlerimiz olacak.” dedi.

About egegazetesi

Check Also

Seydikemer “Bi Dünya Çocuk” İle Şenlenecek

İlçemiz Seydikemer Esnaflarından Murat YAYA’nın kardeşinin açmış olduğu “ Özel Seydikemer Bi Dünya Çocuk Kreş …