Cuma , Haziran 21 2024

“Oluştur Grubunu, Sahnele Oyununu”

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Liseler arasında düzenlenen “Oluştur Grubunu, Sahnele Oyununu” tiyatro şenliği yürüyüş ile başladı.

Öğrencilerin sosyal alandaki gelişmelerini sağlamak, medeni cesaretlerini arttırmak, ders dışındaki zamanlarını etkili ve yararlı bir şekilde göstermek amacıyla hazırlanan “Oluştur Grubunu, Sahnele Oyununu” tiyatro şenliği başladı.

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Liseler arasında düzenlenen “Oluştur Grubunu, Sahnele Oyununu” etkinliği Türk Büyükleri Anıtı önünden Fethiye Belediyesi Kültür Merkezine kadar düzenlenen yürüyüş ile başladı. Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde başlayan yürüyüşe Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nejdet Şen, İlçe Milli Eğitim Özel Büro Yetkilisi İsmail Cazağ, Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesi, Fethiye Anadolu Lisesi, Fethiye Fatih Anadolu Lisesi, Süleyman Şatır Anadolu Lisesi, Mustafa Kemal Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri katıldı. Yürüyüşe çeşitli kostümleriyle katılan öğrenciler ellerinde ‘Tiyatrosu olan bir ülkede, çirkinlikler, yanlışlıklar sürüp gitmez.’, ‘Bir milletin güzel söyleyiş kudreti edebiyatında; edebiyatın da en canlı ifadesi tiyatrosunda belli olur.’, ‘Dünya, büyük bir tiyatro sahnesi gibidir. Herkes bu sahnede rolünü oynar, rolü bitince de bu sahneyi terk eder.’ yazılı pankartlar taşıdılar.

FBKM önünde son bulan yürüyüşün ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya yaptı. Kaya, “Öğrencilerimiz sadece sınavdan sınava koşan yarış atlarına çevrilmiş, bilinen klişeleşmiş söz yarış atının ötesinde hayatı yaşamaya çalışan, ülke için bir şeyler yapmaya çalışan, kafa yoran, düşünen, sorunlar ile çözüm önerileri nedir zaman zaman bunlarla meşgul olan bir gençliğin oluşması, bu ülkenin gençliğinin de bu kimliğe bürünmesi hepimizin ortak hedefi ve beklentisi. Tiyatro çalışmalarını önemsiyoruz. Şiir çalışmalarını, sportif faaliyetleri önemsiyoruz. Okullarımızın da bu anlamda ciddi çalışmaları var. Bu şenliğin bir kazananı ya da kaybedeni yok. Burada mesele çocuklarımızın okulların yaptığı çalışmaları sergilemek, bunu topluma yaygınlaşmasında destek olmak. Öğrenciler burada hayatı öğrenecek. Soru çözmekten, soru ezberlemekten öteye bir şey öğrenecekler. ” diye konuştu.

2-4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Oluştur Grubunu, Sahnele Oyununu” tiyatro şenliğinde ilçede bulunan 5 farklı okulun tiyatro grubu oyunlarını Şehit Yüzbaşı Özgür Özekin Mesleki Teknik Anadolu Lisesi konferansa salonunda sahneleyecek. Şenliğin ilk günü Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri oyunlarını sergiledi. Şenliğin ikinci günü olan 3 Mayıs Perşembe günü saat 10.30’da Fethiye Anadolu Lisesi, saat 13.30’da Fethiye Fatih Anadolu Lisesi tiyatro grubu, 4 Mayıs Cuma günü ise saat 10.30’da Süleyman Şatır Anadolu Lisesi, saat 13.30’da Mustafa Kemal Mesleki Teknik Anadolu Lisesi tiyatro grubu oyunlarını sahneleyecek. Aynı gün saat 17.30’da da ödül töreni düzenlenecek.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …