Perşembe , Temmuz 25 2024

BİRBİRİNDEN GÜZEL EL İŞİ ESERLER GÖZ KAMAŞTIRDI

Fethiye Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu tarafından Kargı Mahallesi’nde açılan ahşap boyama ve takı tasarım kursunu tamamlayan kursiyerlerin açtığı sergiye mahalle sakinleri yoğun ilgi gösterdi. 12 kursiyerin yaklaşık 2 ayda ürettiği

Fethiye Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ile Kargı Güzelleştirme Derneğinin iş birliği ile açılan ahşap boyama ve takı tasarım kursunun ardından açılan sergiye mahalle sakinleri yoğun ilgi gösterdi. Halk Eğitim Merkezi Kurs Öğreticisi Işın Aydın Gündoğdu’nun önderliğinde 14 kursiyerin yaklaşık 2 ayda yaptığı bir birinden güzel ahşap, taş ve kumaş boyama ile takı tasarımları sergisi beğeni topladı. Serginin açılış törenine Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Cazağ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, MHP İlçe Başkanı Cengiz Çay, Kargı Mahallesi Muhtarı Baha Koyuncu ve mahalle sakinleri katıldı.

Aralarında 56 yaşındaki Meral Yiğit isimli kadının da katılıp, çanta ve taş boyama eserleri yaptığı serginin açılışını İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya ile diğer yetkililer birlikte yaptı. Açılışta kurs öğreticisi Işın Aydın Gündoğdu, kursiyerlerin yaptığı el işi göz nuru eserler hakkında bilgiler aktardı. Serginin açılışında konuşan Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Cazağ, 2 ay gibi kısa bir sürede hazırlanan eserlerin aile bütçesine katkı sağlayabileceği söyledi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya da hayat boyu öğrenim çatısı altında açılan bu kursun meyvelerinin toplama zamanı olduğunu belirtip; “El işi göz nuru bu beceri kursları milli eğitimimizin hayat boyu öğrenim politikası çerçevesinde yapılmaktadır. Kurslara katılımın artmasını arzuluyoruz. Bu kurslarla çağın hastalığı gösterilen alzheimer gibi hastalıkların önüne geçilebilmektedir. Burada hobi kazanımının yanı sıra maddi kazanç sağlanabileceği de düşünülmektedir. Pek çok dış ülkelerde bu el emeği yerine oturmuştur. Zamanla bizim ülkemizde de çok daha iyi yere gelecektir. Geçmişte dedelerimizden kalma dokunmuş halı ve kilimleri köylere bir minibüsle gelip makine halısı verip o değerleri topladılar. Bizler el işi göz nuru dokunan o eski kilim ve halılarımızın değerini çok sora anladık. Bu yüzden bu el sanatlarımızın değerini bilmeliyiz” dedi.

About egegazetesi

Check Also

Airbnb cezaları gelmeye başladı! Ev sahipleri 100 bin lira ödeyecek

Yıl başında yürürlüğe turistik amaçlarla konut kiralama uygulamasını ihlal eden ev sahiplerine cezalar gelmeye başladı. …