Cuma , Aralık 4 2020
Anasayfa / Anasayfa / MAHALLELİ; “ÖLMEK İSTEMİYORUZ”

MAHALLELİ; “ÖLMEK İSTEMİYORUZ”

Halk ayaklandı; “Radyasyon yayan yüksek megavatlı baz istasyonu istemiyoruz. Bugün 4,5G, yarın 6 G olacak Buda burada yaşayanlar için ölüm demektir” dediler.

MAHALLELİ; “ÖLMEK İSTEMİYORUZ”

Tuzla ve Babataşı Mahallesi’nde özel bir şahsa ait tarım arazine konulmak istenen ve inşaatına başlanması üzerine bölgede yaşayan mahalleli ve halk tarafından eylem yapıldı. Eylemde alkışlar eşliğinde basın açıklamasıyla yapıldı, bölgeye baz istasyonu yapılmasını istemediklerini, yaşlısı, genci, çocuğu, kadını, kızı, öğretmeni, avukatı ve işletmecisi sesini duyurmak için baz istasyonu yapılmak istenen yerin önünde toplandılar. Daha imza toplanmış ama tekrar tüm yaşayanlardan imza alınıyor.

Mahalleli; “Kesinlikle baz istasyonu istemiyoruz, illahi yapmak istiyorlarsa yetkililerin yaşadığı yerlere yapılsın.

Halk isyanda; “Biz virüs öldürmez ise Baz İstasyonu Öldürecek.

Mahalleliler; “Devlet vatandaşını yaşatmak için uğraşması gerekirken zararlı olduğu bilindiği halde neden iki mahallenin ortasını çok kuvvetli baz istasyonuna izin veriyor?.

Bölge haklı; “Ölmek istemiyoruz, Gerekirse Kaymakamlık ve Belediyeye kadar yürürüz dediler.

“Çoluk çocuk, yaşlı, genç, kadınlar olarak yaşamak istiyoruz, baz istasyonu istemiyoruz” dediler.

Mahalle Sakinleri adına basın açıklaması Yapan Öğretmen Uğurcan Küçükala, “Değerli Komşularımız, Sayın Basın Mensupları, Öncelikle sağlığımıza sahip çıkmak için buraya toplanmış bütün komşularımıza ve katılanlara teşekkür ediyorum. Buraya toplanmamız, arkamızda yapımına başlanan baz istasyonunun, mahallemize hatta hiçbir yerleşim yerine yapılmaması içindir.

Baz istasyonları teknolojinin bir gereğidir. Buna karşı çıkmamız mümkün değil. Ancak bu ölçekte, bu büyüklükte bir baz istasyonunun yerleşim yerinin ortasına kurulması mümkün değildir. Bu tür büyük istasyonlara  “MAKROCELL” adı veriliyor ve yerleşim yeri dışına kuruluyor. Bakın bu büyüklükte baz istasyonunu nerede görüyoruz: Oyuktepe’de var, yakınında yerleşim yok. Katrancı- Günlüklü arasında ormanın içinde var. Yine yakınında yerleşim yok. Burada ise 40-50 metre yakınında evler var. Bu, açık açık insan sağlığı ile oynamaktır. Ne yazık ki paragöz şirketler ve arazi sahipleri insan sağlığını hiçe sayarak böyle bir inşaata başlamışlardır. En üzücü olan da burayı baz  istasyonu şirketlerine kiralayanların da aynı mahallede oturmaları ve onların da sağlığının tehdit edilmesidir.Değerli komşularımız hepimiz bu istasyonun buraya kurulmaması için mücadele etmeliyiz. Bunun için ilgili yetkili kim varsa  kapısını çalıp derdimizi hep birlikte anlatacağız. Yasalar çerçevesinde bütün hukuki ve demokratik haklarımızı kullanacağız. Bu istasyonu yaptırmayacağız.Ama öncelikle şirket yetkilileri ve arazi sahiplerine buradan seslenmek istiyoruz.Sizin de çorunuz çocuğunuz var. Vicdanlarınıza sesleniyoruz. Bu istasyonu yerleşim yeri dışına taşıyınız.Değerli basın mensupları,Bu yaptığımız açıklama bu konudaki mücadelemizin başlangıcı. Önümüzdeki günlerde Sayın Kaymakamamıza, Belediye Başkanımıza, siyasi partilere gidip derdimizi anlatacağız. Sizlere de bizim sesimizin duyulmasında gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkür ediyoruz. Katılan herkese  şükranlarımızı sunuyoruz.

Ardından söz alan Tuzla Mahallesi Muhtarı Bekir Çalış, “Bu büyüklükte bir baz istasyonu yapılmaması gerekmektedir. Yapılmaması için de elimizden geleni yapacağız. Yetkililere gerekli bilgileri verdik. Bu baz istasyonu ve başkaları mutlaka gerekli izinlerin alınmasıyla yapılmaktadır. Daha önve de bu konuda çeşitli girişimlerimiz oldu” dedi.

Daha sonra kesinlikle sınırları içerisine baz istasyonu yapılmasını istemeyen Babataşı Mahallesi Muhtarı Emray Yetim de “Biz mahalle sakinleri olarak Bu vericiyi istemiyoruz. Gereği yapılacaktır. Biz Kaymakamımız ile gerekli görüşmeleri yaptık. Yardımcı olacağını söyledi. Yine de görüşmelerimiz devam edecek. İmza topladık ve toplamaya da devam edeceğiz. Burada toplanan Babataşı ve Tuzla mahalle sakinlerine teşekkür ediyorum. Bu verici inşaatı iptal oluncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Mahalle Sakini Osman Özdenizli “Biz mahallemizde bu baz istasyonunu istemiyoruz. Gerekli müdahalelerin yapılmasını istiyoruz. Yetkilileri Göreve davet ediyoruz. Hiçbir şekilde baz istasyonu yaptırmayacağız” dedi.

Mahalle sakinleri Öğretmeni Sebahat Şahin;  “Baz istasyonu yetkilileriyle görüşmeye gittik ama bizi azarladılar. T. Keloğlu’nun kızı bizleri azarladı. Bizlerin sağlığı ile oynuyorsunuz dedik. Bu baz istasyonunun gücü Salı Pazarına kadar gidiyor dedik. Hiç umursamadı. Baba buradan ayda 20 bin lira para kazanacak dedi. Bizler burada baz istasyonu istemiyoruz. Bizlere Kaymakam Beyimiz halk ayaklanırsa kurulmaz dedi. Mesafenizi koruyarak yürüyün. Aynı şekilde Kaymakamlığa da yürüyeceğiz. Bu konuda Camideki imam arkadaşla da konuştum. Bunun hamile kadınların karnındaki çocuğa bile zararı olduğu bilinmektedir. Buradan T. Keloğlu rant kazanıyor. Para kazanacağım diye halkın sağlığı ile oynayamazlar. Ben gerekirse öğrencilerimle de gerekli yerlere giderim” dedi.

Mahalle Sakini Şeniz Küçükala;             Burada baz istasyonunu görmek en çok insanın ruh sağlığını bozmaktadır. Bu konuda çeşitli araştırmalar yaptık. Ruh sağlığını da etkilediğinden çeşitli iptal olayları olmuştur” dediler.

Mahalle Sakini Ali Selvi; “Çocuklarımızın oyun alanı burada mutlaka çocuklarımız zarar görecektir. Mahalle sakinleri olarak baz istasyonunun buraya yapılmasını istemiyoruz. El ele verip bunu yaptırmayacağız. Herkesten destek istiyoruz.

About egegazetesi

Check Also

Şehir Merkezi Sıcak Asfalta Kavuşuyor

Fethiye Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında ikisi gündem dışı olmak üzere 10 madde görüşüldü. Fethiye …