Pazar , Haziran 16 2024
İNGİLİZ ÇİFTE TÜRK DÜĞÜNÜ FAYTONA BİNEN ÇİFT, DAVUL ZURNA EŞLİĞİNDE ÖLÜDENİZ SOKAKLARINDA TUR ATTI

İngiliz çifte Türk düğünü

 

Tatil için Fethiye’ye gelen İngiliz Dale Davies, sevgilisi Anita Jonson ile Türk usulü düğünle evlendi. Faytona binen çift, davul zurna eşliğinde Ölüdeniz sokaklarında tur attı.

İngiltere’nin Lincoln şehrinden Ölüdeniz Mahallesi’ne tatil için gelen 52 yaşındaki Dale Davies, Anita Jonson çifti, Hisarönü mevkiinde bir otele yerleşti. Çift, tatil sırasında evlenme karar aldı. Kaldıkları otel işletmecisi Erkan Tümen’e tatil sırasında Türk düğünden çok etkilendiklerini söylediler. Otel işletmecisi Tümen çift için Türk düğünü organize etti. Davul zurna eşliğinde faytona binen çift, Hisarönü Çarşısı’nda tur attı. Faytonun önüne kesen çarşı esnafı damat tarafından harçlık verildi. Yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı olan çift, çarşıda tur attı. Çarşı Meydanı’nda faytondan inen çift, davul zurna eşliğinde oyun oynadı. Oyun sırasında çevredeki restoranlarda yemek yiyenler alkışla tempo tuttu. Daha sonra otele dönen çift davul zurna eşliğinde oyun oynamaya devam etti.

Damat Dale Davies, her yıl tatil için Türkiye’ye geldiklerini daha önce gördükleri bir Türk düğününden çok etkilendiklerini ve düğünlerini bu şekilde yapmak istediklerini söyledi. Davies, tatil için 20 yıldır Türkiye’ye geldiğini, Hisarönü’nü ve Türk geleneklerini çok sevdikleri ifade etti.

Gelin Anita Jonson ise davul, zurna ve atla meydana gitmekten çok keyif aldığını, düğünlerini hiç unutmayacaklarını vurguladı.

Otel işlemeci Erkan Tümen de, “20 yıl önce Türkiye’ye gelmişler. Burada tatil yaparken Türk düğünü görmüşler ve etkilenmişler. Bizde anlattık örf ve adetlerimizi onlara, çok hoşlarına gitti. Bugünde onlara bir düğün yaptık davul zurna ve payton eşliğinde hisarönü sokaklarında gezdirdik. Çiftimizin çok hoşuna gitti bu kadar güzel olacağını düşünmüyorlardı. Sokakta bulunan esnaf ve tatilcilerde eşlik etti” dedi.

 

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …