Salı , Temmuz 23 2024

Hayatını Zorlaştıran Sağlık Probleminden Kurtuldu

İngiltere’de yaşayan 2,5 yıldır yaşadığı bel ağrısı ve bacak uyuşması problemlerinden dolayı hayat şartları zorlaşan 65 yaşındaki Howard Tringham Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’nde geçirdiği başarılı ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Rahatsızlığından dolayı en fazla 200 m yürüyebildiğini ifade eden Howard Tringham : “Seyahat etmeyi çok seven biri olduğum halde artık seyahat etmekte zorlanıyordum. İstanbul iç ve dış hatlarda valizlerimle yürümek benim için bir kabusa dönüşmüştü. Uzun bir yolu yürümek çekilmez bir işkenceydi. Artık uçak inmeden tekerlekli sandalye kiralamayı düşündüğüm zamanlar oldu. Hayat şartlarım iyice zorlaşmıştı.

Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’de gerçekleşen başarılı operasyonlarla ilgili duyumlar almıştım. Buna istinaden Lokman Hekim Esnaf Hastanesi Uluslararası Hasta İlişkileri departmanıyla iletişime geçtim. Sonrasında Beyin Cerrahisi uzmanı Dr. Kemal Ertuna ile tanıştım. Rahatsızlığım ile görüşlerini aldım. Yapılan tahlil ve tetkikler ile tatmin edici açıklamalar sonrası ameliyat olmaya karar verdim.

Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Kemal Ertuna: “Hastamız  Howard Tringham  uzun zamandan beri hissettiği ve son 2,5 yıldır artan belden her iki bacağa vuran ağrı, uyuşma, güçsüzlük , uzun mesafe yürüyememe, yaklaşık 50 metre içerisinde  yürürken öne doğru eğilme, durup oturup dinlenmek zorunda kalmak gibi yakınmalar ile polikliniğimize müracaat etti. Hastamıza yaptığımız tahlil ve tetkikler sonrasında Lomber MRI tetkikinde L1-2,  L4-5  ve L5-S1 seviyelerinde listezis, L3-4 seviyesinde Spinal Stenoz saptanmış olup operasyon önerildi ve hastamızın kararıyla da ameliyata alındı. L3 ve L4 vertebralarına bilateral total laminektomi yapılarak spinal kanaldaki darlık giderildi. Spinal kanal genişletildi.Nöral foramenler genişletilerek sinir kökleri rahatlatıldı.Daha sonra L3,L4 ve L5 vertebra korpuslarına iki taraflı vidalar yerleştirildi. Bu vidalara sağlı-sollu birer adet rodlar konularak distrakte edilmek suretiyle bel omurlarının stabilizasyonu sağlandı. Hasta ameliyatın ertesi günü sabah mobilize edildi. Drenlerin çekilmesini takiben 4. gün şifa ile taburcu edildi.”

Howard Tringham  ameliyat sonrasıyla ilgili: “Tamamen şunu söyleyebilirim. Tek cümle ile hayatımı bana geri verdiler.  Sanırım bu her şeyi açıklıyor. Çok profesyonel bir iş çıkarttıklarını söyleyebilirim. Hastaneye girdiğim andan itibaren benimle kendi dilimde konuşulması, doktorumun ve ilgili departmandaki arkadaşların gün içinde beni sık sık ziyaret etmeleri, hemşire ve diğer personel arkadaşların sürekli nazik bir şekilde takipleri, temiz ve düzenli sunulan hizmetler beni çok etkilemişti. Ama en önemlisi bütün ekibin ameliyattan çıktıktan 12 saat sonra yanıma gelip sizi yürüteceğiz dediklerindeki şaşkınlığımı anlatamam sizlere. Bu söylenilen hayal gibiydi. Beni ayağa kaldırdılar. Ayaktayken hiçbir şekilde ağrı hissetmeden yürümeye başladım. Bu inanılmazdı. Şunu söylemek isterim ki Esnaf Hastanesi ve Dr. Ahmet Kemal  Ertuna bana hayatımı geri verdi. Hepsine çok çok teşekkür ederim.” dedi.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …