Çarşamba , Mayıs 29 2024

Gaziler Günü Törenle Kutlandı

Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Beşkaza Meydanı’nda düzenlediği Gaziler Günü Kutlama programına; Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Garnizon Komutanı Asteğmen Muhammet Gündoğdu, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Rüştü Şen, İlçe Emniyet Müdürü Cemil Emre Süel, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Yüzbaşı Raşit Gödelek, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, Fethiye İlçe Tarım Müdürü Şaban Sarıkaya, CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, gaziler ve belediye daire amirleri katıldı.

Tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de 19 Eylül Gaziler Günü gerçekleşen sade bir törenle kutlandı. Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önünde yapılan törende gazi torununun okuduğu şiir, duygu dolu anlar yaşattı. Törende konuşan, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Şahin ‘Aziz milletimiz asırlardır Anadolu toprakları üzerinde varoluş mücadelesinin şifresi ‘Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi’ deyişinde saklıdır’ dedi.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Atatürk Anıtına çelenk sunduktan sonra tüm şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunulup Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşımız okundu.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı, Kıbrıs Gazisi Süleyman Şahin yaptı. Şahin konuşmasında “19 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gündür. 19 Eylül Gaziler Günü bu toprakların vatan olmasında ve bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür. 19 Eylül; Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejiminin üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik koruyucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür” dedi.

Dernek Başkanı Şahin, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan Sakarya Meydan Muharebesi’nden bahsederek, bu zaferin ardından Ulu Önderimize Gazi ünvanının 19 Eylül 1921 tarihinde verildiğini ve o günden bu yana 19 Eylül’ün ülkemizde Gaziler günü olarak kutlandığını dile getirdi. Şahin, “Vatanını canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir. Aziz milletimiz asırlardır Anadolu toprakları üzerinde varoluş mücadelesinin şifresi ‘Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi’ deyişinde saklıdır. Ülkemiz dün olduğu gibi bugün de emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. 19 Eylül muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Kahraman gaziler gününüz kutlu olsun. 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğruna toprağa düşen şehitlerimizi rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlık ve esenlikler diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından, Kıbrıs Gazisi Durmuş Ali Dağdelen’in torunu Vali Recai Güreli İlkokulu 4-B sınıfı öğrencisi Ceylin Ümmü Dağdelen’in ‘Gazilerimize’ adlı şiiri okumasıyla tören son buldu. Törenden sonra protokol yetkilileri, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne ziyarette bulunarak, burada bir süre sohbet ettiler.

About egegazetesi

Check Also

Seydikemer “Bi Dünya Çocuk” İle Şenlenecek

İlçemiz Seydikemer Esnaflarından Murat YAYA’nın kardeşinin açmış olduğu “ Özel Seydikemer Bi Dünya Çocuk Kreş …