Pazartesi , Mayıs 20 2024

FETHİYE TURİZM KONSEY TOPLANTISI ONLİNE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın sekretaryasını yürüttüğü Fethiye Turizm Konsey toplantısı, online video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Koronavirüs etkisi altındaki 2020 turizm sezonun değerlendirildiği toplantıda, yamaç paraşütü, su üstü sporlar, tekne turları gibi aktivitelerde yüzde 60-70 oranında 2019 yılının yakalandığını belirtildi.

 

Fethiye’deki turizm paydaşlarının düzenli olarak bir araya geldiği Fethiye Turizm Konseyi 2020 Kasım ayı toplantısı, video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıya Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, TÜRSAB Batı Akdeniz BTK Bölge Temsilciliği Başkanı Özgen Uysal, İMEAK DTO Fethiye Şubesi Danışmanı Mehmet Eskici, FETAV Koordinatörü Dilek Dinçer, YDA Dalaman Havalimanı İş Geliştirme Direktörü Orçun Songur, Fethiye Turizm Danışma Bürosu Müdürü Saffet Dündar, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi adına Musa Ünsal, Turizmci Süleyman Kaya ve FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu katıldı.

‘Rusya ve Ukrayna pazarında artış var’

Koronavirüs etkisi altında tamamlanan 2020 yaz turizm sezonu değerlendirildiği toplantıda söz alan YDA Dalaman Havalimanı İş Geliştirme Direktörü Orçun Songur, Ağustos ve Eylül aylarının iyi geçtiğini, 418 bin 226 yurt dışı geliş olduğunu belirtti. Otellerdeki doluluk oranının ortalama yüzde 76 olduğunu ve Rusya, Ukrayna pazarlarında iyi bir artış olduğunu anlatan Sungur, son olarak genel itibariyle sezonun sıkıntılı tabloya göre fena geçmediğini aktardı.

Sezonu değerlendiren Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, 28 Temmuz’dan sonra taleplerin ciddi oranda arttığını, Ağustos, Eylül aylarının iyi geçtiğini, otellerin yüzde 75’inin işletmelerinin açtığını ve açanlarında sezondan memnun ayrıldığını aktardı. 2021 yılı için ise pandemini durumuna göre açılış tarihlerinin ötelenebileceği vurguladı.

Sezon değerlendirmesi yapan Fethiye Turizm Danışma Bürosu Müdürü Saffet Dündar ise yamaç paraşütü, su üstü sporlar, tekne turları gibi aktivitelerde yüzde 60-70 oranında 2019 yılının yakalandığını belirtti. Pazarda çeşitlilik gereğinin ortaya çıktığına değinen Dündar Rusya ve Ukrayna pazarlarından iyi sinyaller alındığını kaydetti.

Toplantının devamında ‘Koronavirüs Yeni Tedbirler’ başlıklı genelgeye göre sektörlere getirilen kısıtlamalar değerlendirildi. Kısıtlama getirilen sektörler için kredi ve hibe destekleri sağlanması ve ödemeleri başlayan kredilerin ertelenmesi gerekliliği hususunda görüş birliğine varıldı.

Başkan Çıralı, ‘Talepler TOBB aracılığıyla ilgili bakanlıklara iletiliyor’

Son olarak söz alan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, turizmcilerden gelen taleplerin Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) aracılığıyla ilgili bakanlıklara sürekli olarak iletildiğini söyledi. Konseyde dile getirilen tüm talepleri not aldığını belirten Başkan Çıralı, tümünün hayata geçirilebilmesi için gerekli çalışmaları yürüteceklerini sözlerine ekledi.