Pazartesi , Mayıs 20 2024

Bu ayıp Herkese Yetmez mi?

Karadeniz tarafında bir tünelden ikincisine ve onlarca tünele bedava geçilirken devlet kendi yaptığı tüneli dahi trafik geçişine açamıyor.

Gözünü para hırsı bürümüş işletme sahipleri her geçen gün skandallara imza atmaya devam ediyor. Bu kez büyük skandal ise içinde hasta taşıyan ambulans para vermedi diye tünelden geçirilmediği çekilen kamera kayıtları ile ortaya çıktı. Daha önce resmi plakalı araçlardan ücret almayan işleteme içerideki bir kişinin işletme sahiplerine tünel peşkeş çekiliyor. Dolayısıyla siz ve işletmeniz zarar ediyor diyerek mevcut müdürün işine de son verildiği öğrenildi. Resmi araçlara izin verilmemesi halk arasında işletme resmen devlete kafa tutuyor şeklinde yorumlanıyor. Devlet bu işletmecilere dur diyemediği için ikinci tüneli trafiğe açamadığı iddia ediliyor.

“Ayıptır sizin yaptığınız”

Türkiye’nin tek geçiş ücretli tüneli olan Göcek Tüneli aynı zamanda en güvensiz tüneller arasında yerini alıyor. Hiçbir tünel standartlarına uygun olmadığı daha önce defalarca yazılmış olmasına rağmen bu tünel çalışmaya devam ediyor. Bu olaylar böyle devam ederken işletme yeni skandallara imza atmaya devam ediyor. Şaka gibi bunlar,  geçmek isteyen ambulanstan ücret talep edildi. Tünel işletmesi, ambulansı ücretsiz geçirmeyince ambulans dağ yolundan gitti. Araçta bulunan sağlık personelin cep telefonuyla kaydettiği görüntülerde, bütün ikna çalışmalarına rağmen görevlilerin ambulansı geri çevirdiği görüldü. Sağlık görevlilerine ücretsiz, daha uzun ve dar olan dağ yolunun alternatif olarak gösterilmesi de görüntülerde yer aldı. Sağlık görevlilerine yol verilmemesinin yer aldığı görüntüler sosyal medyadan yayınlanınca bu uygulama eleştiri topladı. Olayı izleyen ve duyan vatandaşlar gazetemizi arayarak , “Ayıptır sizin yaptığınız, ya o ambulansın içinde ananız, babanız, çocuğunuz veya bir yakınız olsa yine aynı mı davranacaktınız. Sağlık hizmeti din, ırk, mezhep, kişi ayrımı yapmadan yapılır. Bu tür davranışlar işletmenin para hırsını ve kanun nizam tanımadıklarını gösteriyor. Devletin yetkilileri bir an önce bu olaya çözüm bulmalıdır ki yoksa önü alınmaz olaylar yaşana bilir” şeklinde konuşların ardından cevap gecikmedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, vatandaşın sağlık hizmetini kimsenin durduramayacağını belirterek, tüneli işleten şirket yetkilileriyle görüşüp sorunu çözüme kavuşturacaklarını söyledi.

TÜRKİYE’NİN TEK PARALI TÜNELİ

Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak yapılan Göcek Tüneli, 2006 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. 13 hükümet ve 8 başbakan eskiten, 17 yılda tamamlanabilen, Muğla ile Antalya’yı birbirine bağlayan, 12 metre genişliğinde ve 7.40 metre yüksekliğindeki 950 metrelik tünel, kamuoyunda sık sık Türkiye’nin tek paralı tüneli olma özelliğiyle gündeme geldi.

İKİZİ DE TAMAMLANDI ANCAK HİZMETE AÇILMADI

9 yıldan bu yana özel sektör tarafından işletilen gidiş-geliş olarak kullanılan tünelde, trafiğin daha da rahatlaması için yanına çevre yoluyla birlikte ikizinin yapılması amacıyla 9 Temmuz 2013’te düğmeye basıldı. Bu projenin yapımını ise Karayolları 13’üncü Bölge Müdürlüğü üstlendi. 868 metre tüp uzunluğuna sahip, toplamda 964 metre uzunluğundaki bu tünel de tamamlandı, ancak hala hizmete girmedi.

VAATLER HEP BOŞ

Her seçim döneminde tünelin ücretsiz olacağı yolundaki vaatlere rağmen halkın beklentisi karşılık bulmadı. 1 Haziran Perşembe günü de Göcek Tüneli’nden geçmek isteyen hasta nakil ambulansından diğer araçlar gibi ücret talep edilmesi tepki çekti.

SAĞLIK ÇALIŞANI O ANLARI GÖRÜNTÜLEDİ

Fethiye’den Göcek yönüne giden sağlık çalışanlarının bulunduğu aracı durduran ve 7 lira geçiş ücreti isteyen görevliler, ambulansların da ücretli geçiş yapacağını söyledi, ücretsiz geçişe izin vermedi. Araçta bulunan sağlık personelin cep telefonuyla kaydettiği görüntülerde, bütün ikna çalışmalarına rağmen görevlilerin ambulansı geri çevirdiği görüldü. Sağlık görevlilerine ücretsiz, daha uzun ve dar olan dağ yolunun alternatif olarak gösterilmesi de görüntülerde yer aldı. Sağlık görevlilerine yol verilmemesinin yer aldığı görüntüler sosyal medyadan yayınlanınca bu uygulama eleştiri topladı.

Konuyla ilgili olarak konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, “İşletme özel bir şirket. Konuyla ilgili olarak Karayolları Genel Müdürlüğüyle görüştüm. Şirketle de görüşeceğim. Benim vatandaşımın sağlık hizmetini kimse durduramaz. Özel sektör de durduramaz. Çözeceğiz. Gerekli çalışmaları da yapıyorum. En kısa sürede bu konuyu çözeceğimize inanıyorum” dedi.

Göcek Tüneli’ne geçiş ücretleri ise şöyle:

Birinci sınıf araçlar (otomobil) için 5 lira, ikinci sınıf araçlar için (kamyonet) 7 lira, üçüncü sınıf araçlar (dingilli kamyon) için 10 lira, dördüncü sınıf araçlar (TIR) için 15 lira.

About egegazetesi

Check Also

“Çok Güzel Bir Proje Yapacağız”

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Değirmenbaşı Konaklamasız Orman Parkı’nın işletme ihalesi gerçekleştirildi ve …