Perşembe , Eylül 29 2022
Anasayfa / Anasayfa / Belgelerini Törenle Aldılar

Belgelerini Törenle Aldılar

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile TOBB MEYBEM işbirliği ile düzenlenen 2. El Motorlu Taşıt Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları, bugünlerde galericilerin bir numaralı gündemi. Sektöre yönelik mesleki yeterlilik için FTSO, MEYBEM işbirliğiyle yapılan ikinci sınavda başarılı olan 55 kişinin belge heyecanı ile üçüncü kez gerçekleştirilen sınavlara giren 67 kişinin sınav heyecanına sahne oldu.  

  1. El Motorlu Taşıt Alım Satımı yapan ve yasal olarak zorunlu hale gelen Mesleki Yeterlilik Belgesi almak üzere 2018 Kasım ayında FTSO ile TOBB MEYBEM tarafından düzenlenen sınavlarda başarılı olan 55 kişiye belgeleri törenle verildi. Törende Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ve Başkan Yardımcısı Kemal Hıra sınavlarda başarılı olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazananları tebrik etti ve başarılarının devamını diledi. Törende yaptığı konuşmada Mesleklerin belirli standartlar içerisinde yürütülmesi ve denetlenmesi için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından Mesleki Yeterlilik Belgesi verildiğini belirten Osman Çıralı, “Mesleki Yeterlilik Belgesi kanun ve yönetmeliklerle birçok meslekte zorunlu hale geldi. Bu kapsamda 2. el alım satımı yapan ya da yapmak isteyenleri de ilgilendiren yönetmelik 1 yıl önce yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre bu işi yapmak isteyen firmaların ağustos ayına kadar yetki belgesi almaları gerekiyor. Yetki Belgesi şartlarından birisi sınavlarda başarılı olarak almaya hak kazandığınız Mesleki Yeterlilik Belgesi. Diğer şartlarda yönetmelikte belirtilen ve işletmede bulunması gereken özellikler. Bu şartlara haiz firmalar online sistem üzerinde Ticaret İl Müdürlüğüne yetki belgesi başvurusunda bulunacaklar. Bu belgenin bir diğer avantajı da işverenin mevcut çalışanları için ödediği sosyal güvenlik primi işveren paylarının 12 ay İşsizlik Sigortası Fonundan ödemesi… Yeni giriş yapacak çalışanlarda süre uzuyor. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2018 yılı Eylül ve Kasım aylarında 2 kez 2. El Motorlu Taşıt sınavı açtık. Sınavların 3’üncüsü ile birlikte bugüne kadar başvuru yapanların sayısı 165’e ulaştı. Odamızın yaptığı iki sınavda toplamda 95 kişi belge almaya hak kazandı. Bu kişiler arasında çalışanlar ve firma yetkilileri var.

Sınavda başarılı olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanan herkesi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” diye konuştu.

BELGE ALMAK İÇİN SON SINAVA 67 KİŞİ GİRDİ

Fethiye Ticaret Odası’nın düzenlediği, İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden firma yetkilileri ile çalışanlarını yakından ilgilendiren sınavların üçüncüsü 20-22 Şubat 2019 tarihleri arasında yapıldı. Sınavlar öncesinde FTSO’da adaylara bilgilendirme yapıldı. Teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamalı yapılan sınavlarda sabah saatlerinde FTSO Hizmet Binası’nda düzenlenen teorik sınava katılan 67 aday, öğleden sonra Kocatepe Nissan Otomotiv’de yapılan uygulamalı sınavda belge alabilmek için ter döktü. Yoğun ilginin olduğu sınavların sonuçları Mart ayında açıklanacak.

About egegazetesi

Check Also

BAŞKAN OTGÖZ PARKE TAŞI DÖŞEDİ

Seydikemer Belediyesi’nin Ceylan Mahallesinde devam eden parke çalışmalarını yerinde inceleyen Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz’e …