Pazartesi , Temmuz 22 2024

Babadağ’dan 12 Bin Uçuş Gerçekleşti

Bu yıl 20’ncisi gerçekleştirilen ve altı gün süren Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali, 70 ülkeden bin 200 sporcu katıldı. Babadağ’dan festival boyunca binlerce atlayış yapıldı. Festivalde her gün Serbest ve Akrobasi Yamaç Paraşütü Uçuşları gerçekleşti. Akrobasi pilotları tarafından yapılan gösteriler vatandaşların ilgi odağı oldu. Yapılan gösterilerde heyecanlı dakikalarda yaşandı. Tandem Yamaç Paraşütlerinden yapılan yarasa adam ve alçak irtifa serbest atlayışları ise büyük ilgi gördü.  Fethiye ilçesinde, 70 ülkeden bin 200 sporcunun katıldığı 20. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali renkli görüntülerle sona erdi. Festival boyunca Babadağ’dan 12 bin uçuş yapıldı.

Türk Hava Kurumu (THK) tarafından gerçekleştirilen motorlu yamaç paraşütü, mosquito, model uçak, microlight, sıcak hava balonu, serbest uçak atlayışları gösterileri hava oyunları festivaline damga vurdu.  Birbirinden farklı gösteriler Fethiye’nin birçok bölgesinde yapıldı. Beşkaza Meydanı ve Şehit Fethi Bey Parkı’nda devasa balon gösterilerine yoğun katılım oldu. Festivalin nefes kesen gösterilerinden birisi olan ‘Uçan Fransızlar’ gösteri ekibinin senkronize şekilde akrobasi gösterisi de izleyicilerin büyük ilgisini çekti. Etkinlikler kapsamında Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da, Babadağ 1700 pistinden tandem atlayış gerçekleştirerek, gökyüzünde Türk Bayrağı açtı.

FESTİVALİN SON GÜNÜNDE NEFES KESEN GÖSTERİLER

Fethiye ilçesinde, 70 ülkeden bin 200 sporcunun katıldığı 20. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali renkli görüntülerle sona erdi. Festival boyunca Babadağ’dan 12 bin uçuş yapıldı.

Fethiye Belediyesi öncülüğünde, 70 ülkeden bin 200 pilotunun katılımıyla gerçekleşen festival, nefes kesen skydiving (gökyüzü dalışı), wingsuit (yarasa adam uçuşu) ve akrobasi gösterilerine sahne oldu. Festival, boyunca 1965 rakımlı Babadağ’ın zirvesinden 12 bin yamaç paraşütü havalandı.

Festivalin son gününde, Ölüdeniz semalarındaki Base jump (serbest düşüş), skydiving (gökyüzü dalışı), wingsuit (yarasa adam uçuşu) ve akrobasi gösterileri, Belceğiz Plajı’ndaki vatandaşlara heyecan dolu anlar yaşattı. Çok sayıda vatandaş da gösterileri, cep telefonuyla kaydetti.

RUS PİLOT İÇİN SAYGI DURUŞU

Festivalin dördüncü gününde paraşütünün düşmesi sonucu hayatını kaybeden Rus uyruklu Pawel Trishin için de bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Festival koordinatörü kadri Tuğlu, yaptığı açıklamada, festivale Endonezya, Tunus, Cezayir, Brezilya, Amerika, Rusya gibi 70 ülkeden bin 200 paraşütçünün katıldığını söyledi.

BABADAĞ’DAN 12 BİN UÇUŞ

Festival boyunca Babadağ’dan yaklaşık 12 bin uçuş gerçekleştiğini dile getiren Tuğlu, “Festivalde çok büyük şov takımları vardı ve dünyanın en zor şovları yapıldı. İnanılmaz gösteriler gerçekleşti. Akdeniz’deki birçok tatil kentinde sezon kapanmış ve tadilatlar başlamışken Ölüdeniz’de her yer doldu. Sezon uzatıldı. Hava oyunları ekim ayını da yüksek sezona katarak görevini tamamladı. Amacımız sezonu yılsonuna uzatmak ve turizmi 12 aya yaymak.” diye konuştu.

 

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …