Cumartesi , Temmuz 20 2024

Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuş Yönergesi iptal mi edildi?

Muğla’nın Fethiye İlçesi’ndeki 1965 rakımlı dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ’da 6 yıldır uygulanan ‘Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuş Yönergesi’nin iptal edildiği öne sürüldü.

Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’ndeki 1965 rakımlı Babadağ’da, Türk Hava Kurumu (THK), yamaç paraşütü şirketi temsilcileri ve yamaç paraşütü pilotları tarafından hazırlanan ‘Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuş Yönergesinin geçen 11 Ocak’ta Fethiye Sportif Turizm Kurulu tarafından iptal edildiği öne sürüldü. Babadağ’dan ticari tandem (ikili) uçuş yapan pilotların uyması gereken kuralları belirleyen yönergenin iptal edilmesinin ardından Babadağ’da kuralsızlığa geri dönüldüğü kaydedildi. Ölüdeniz Pilot Kooperatifi Başkanı Semih Sayır, yaklaşık 200 pilotun ticari uçuş yaptığı Babadağ’da, birçok pilotun yönerge kurallarına uymaya devam ettiğini, ancak bazı pilotların ihlallerini tespit ettiklerini kaydetti. Kuralların uçuş güvenliğini arttırdığını vurgulayan Sayır, “Şuana kadar bazı pilotların kask kullanmadığını, uçuş ayakkabısı giymediğini tespit ettik. İniş alanları düzenlenmediği için, yürüyüş yapan tatilcilere çarpan pilotlarımız oluyor. En önemli sorunlardan bir tanesi uçuş sayısının sınırlandırılması. Bir insanın dikkatinin belli bir süre çalıştıktan sonra yorgunluk nedeniyle azalması, bilimsel testlerle sabittir. Bu nedenle Babadağ’da pilotların günde en fazla 5 uçuş yapabileceği ön görülmüştür. Geçmiş yıllarda bu sayının üzerine çıkan pilotlar ciddi kazalara neden olmuştur. Arkadaşlar yorgun çıkıp gerekli kontrolleri yapmadığı için ağır sonuçlar meydana geldi. Biz şuanda kooperatif olarak kendi kendimizi denetliyoruz. Ancak yaptırımımız yok. Tespit ettiğimiz ihlaller oldu. Bu duruma acil bir çözüm getirilmesi gerekiyor. Geçici bir çözüm ise bu sezon için getirilmeli.” dedi.

Yeni kurulan Türkiye Hava Sporları Federasyonu’nun yasal olarak uçuş güvenliğini düzenleyebilecek kurum olduğunu aktaran Sayır, “Bizde pilotlar arasından bir kurul oluşturarak, eski yönergenin eksiklerini de kapatıp bir rapor hazırlayacağız. Bu raporu federasyona ve diğer birimlere ileteceğiz. Zorunlulukları yok, ama umarım bu rapordan istifade ederler. Kuralları ihlal eden sporcular şuan herhangi bir ceza almıyor. Ancak bunların lisanslarının dondurulması, uçuşlarının kısıtlanması gerekiyor. Bu yetkiler şuan kaymakamlık ve valilikte var. Yalnızca ‘Şu suçu işleyenin cezası şudur’ demeleri gerekiyor.” diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …