Cuma , Ağustos 19 2022
Anasayfa / Anasayfa / Avukatlar Günü Kutlandı

Avukatlar Günü Kutlandı

Avukatlar Günü, Fethiye’de de kutlandı. Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen programa Muğla Barosu Fethiye Temsilciliği Başkanı Avukat Fatih Taşer, CHP Fethiye İlçe eski Başkanı Avukat Ali Özgür Kullukçu ve avukatlar katıldı. Törende ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunulurken; saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımız söylendi.

5 Nisan Avukatlar Günü tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de törenle kutlandı. Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen programa Muğla Barosu Fethiye Temsilciliği avukatları katıldı. Pandemi tedbirleri altında yapılan etkinlikte konuşan Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi Avukat Fatih Taşer, ‘Üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün egemen olduğu, ülkemizin barış ve huzura kavuştuğu, yargıya olan güvenin tekrar sağlandığı, mesleğe olan inancın ve güvenin arttığı günlere ulaşmak umuduyla, tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü gönülden kutluyorum’ dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muğla Barosu Fethiye Temsilciliği Başkanı Avukat Fatih Taşer yaptı. Taşer konuşmasında, “Hakları savunurken hukukun üstünlüğüne güvenerek yılmadan yola devam biz avukatlar; sırf mesleğimizi icra ediyoruz diye hedef alındık çıktığımız bu yolda hakarete uğradık, dövüldük, sövüldük, öldürüldük, haince katledildik. Biz avukatlara yönelik her saldırıdan sonra söyledik, yılmadan söylemeye de devam edeceğiz. Avukat yargı mekanizmasının saç ayağıdır. Biz avukatlar, adaleti yerine getirme faaliyeti olan iddia, savunma ve karar üçlü yapısı üzerine kurulmuş bulunan yargı faaliyetinde; yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı temsil ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasını sürdüren Taşer, “5 Nisan Avukatlar Günü özelinde mesleğimizi, sorunlarımızı konuşmamız ve bunlara çözüm önerilerini dillendirmemiz gerekirdi belki de ama ülkemiz hukuk devleti olmaktan çıkacaksa, o ülkede zaten avukat olmanın bir anlamı olmayacağı gibi, demokrasiye inanmış bir yurttaş olarak ta mutlu olmaktan bahsedilmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle mesleki sorunlarımızı hukuk devleti olmaktan uzaklaşmayla doğacak sorundan daha önemli ve özel görmüyoruz. Ülkemiz hukuk devleti olmayı gerçekten içselleştirdiği gün, zaten biz avukatlardın da sorunları sona ermiş olacaktır. Büyük Atatürk’ün kurduğu tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetinde Cumhuriyetin temel ilkelerine laik sosyal hukuk devletine yargı bağımsızlığına evrensel hukuk kurallarına temel hak ve özgürlüklere olan inancımızla hukuk mücadelemize devam edeceğiz. Üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün egemen olduğu, ülkemizin barış ve huzura kavuştuğu, yargıya olan güvenin tekrar sağlandığı, mesleğe olan inancın ve güvenin arttığı günlere ulaşmak umuduyla, tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü gönülden kutluyorum” diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

Göcek Meydanı’nda Müzikli Akşamlar

Müzikli Fethiye Akşamları Göcek Meydanı’nda sanatçılar Aysun Karasaçlı, Adem Kazan, Ali Tunç ve Mustafa Selçukoğlu …