Cuma , Haziran 21 2024

ANADOLU GENÇLİK MEKKE ve KUDÜS PROGRAMI YAPILDI

Gecede Fethiye ve Seydikemer Ödülleri Sahiplerini Buldu. Fethiye Anadolu Gençlik Derneği tarafından düzenlenen “Mekke’nin Fethi ve Kudüs programı Fethiye Şehit Yüzbaşı Özgür Özekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli konferans salonunda geniş bir katılımla yapıldı. Geçtiğimiz günlerde sınavı yapılan Siyer-i Nebi yarışması ödüllerinin verildiği gecede eğitimci Hasan Güldal “Mekke Dönemi ve Günümüze Mesajları” başlıklı konuşma yaptı.

Kum sanatı başta olmak üzere çeşitli sinevizyon gösterimleri yapılan gecede şiirler okundu, ezgiler söylendi. Siyer-i Nebi yarışmasında başarılı olan öğrencilere altın ve çeşitli ödüller programın son bölümünde verilirken program yapılan dua ile sona erdi. Program İstiklal Marşının okunması ile başladı. Mehmet Akif Ersoy’un yâd edilmesinin ardından Veli Çetin’in tilavetiyle Kuran’ı Kerim okundu. Fethiye Anadolu Gençlik Derneğinin yıl boyu yapmış olduğu çalışmaların yer aldığı sinevizyon gösteriminin ardından Anadolu Gençlik Derneği Fethiye İlçe başkanı Vedat Sakarya bir selamlama konuşması yaptı.

Konuşmasında Anadolu Gençlik Derneğinin çalışmalarını ve gayesini anlatan başkan Vedat Sakarya; “Kâbe, yeryüzündeki bütün Müslümanların kıblesidir.  Kudüs’te ilk kıblemiz ve miraca şahitlik etmiş Mescid-i Aksa’nın şehridir.  Biz Mekke’nin fethinin önemini ve Kudüs’ü bugüne ulaşan mesajlarını özellikle genç nesle her yıl tekrar tekrar hatırlatmak gerektiğine inanıyoruz. Etrafımızda bütün bu olup bitenler üzerimizdeki sorumluluğu daha da artırıyor. Genç nesiller mutlaka fetih kavramını anlamalı, fetih ve işgal arasındaki farkı bilmeli, fetih aşkıyla yaşamalıdır. Fetih ruhu canlı tutulmalıdır. İyiliğin, doğrunun, güzelin ve adaletin fethinin ulaşmadığı nokta kalmamalıdır” dedi.

Sakarya; “Bu coğrafyada Yılbaşı Gecesi adı altında her türlü ifsadın ve tahribatın yapılmasının da emperyalist bir işgal projesi olduğu unutulmamalıdır. Sanki asırlardır bu topraklarda böyle bir şey varmış gibi oldu bittiye getirilemez. Bu coğrafyanın aslı da nesli de bellidir. Ülke genelinde dört yüz bin gencimizin katıldığı Siyer-i Nebi yarışması birilerinin ifsat etmeye çalıştığı gençlerimize Efendimiz(sas)’in en güzel örnek olduğunu hatırlatma gayemizdir. Biz, âlemlere rahmet olarak gönderilmiş bir kutlu peygamberin, önderimiz, efendimiz hazreti Muhammed Mustafa(sav)’in komutasında gerçekleşen Mekke’nin Fethini her yıl yeniden kutlayarak küresel emperyalist kuşatmaya, kültürel bir kuşatmaya cevap verdiğimizin farkındayız. Bizler, Anadolu Gençlik mensupları olarak İlk Adım Kamplarımızla, haftalık sohbet-seminer çalışmalarımızla, Asr-ı Saadet derslerimizle, Siyer-i Nebi yarışmamızla, Mekke’nin Fethi kutlamalarımızla,  Sarıkamış Şehitlerimizi anma programımızla, Şehitler gecemizle, Kahramanmaraş’ın Kurtuluşu programımızla, Prof.Dr. Necmettin Erbakan’ı Anma ve Anlama programlarımızla, Çanakkale Zaferi programlarımızla, Kutlu Doğum programlarımızla, Diyarbakır’ın Fethi, İstanbul’un Fethi, Kudüs Gecesi programlarımızla, çadır kamplarımızla, okuma gruplarımızla, yaz etkinliklerimizle, Anadolu Gençlik Dergimizle, Genç İstikbal Dergimizle, Hanzala Dergimizle, MGV yayınlarımızla, AGD TV’mizle, sosyal medya hesaplarımızla, uluslararası öğrenci ve gençlik toplantılarımızla, yurtlarımız ve öğrenci evlerimizle, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine ve çalışan gençliğe yönelik şuurlandırma çalışmalarımızla iyinin, güzelin, doğrunun, faydalının ve adil olanın hayatın her alanında tesisi için çalışmaya devam edeceğiz inşallah” dedi.

Başkan Vedat Sakarya’nın konuşmasının ardından Fetih 2017 sinevizyonu gösterildi. “Mescidi Aksa” adlı şiiri okuyan Berdenur Ünal ve Kudüs ezgisini söyleyen Muhammed Kemal Tosun salondan büyük alkış aldı. Programın konuşmacısı Hasan Güldal’a konuşmasının ardından gecenin anısına başkan Vedat Sakarya tarafından teşekkür plaketi verildi.

“Peygamber Efendimizin İzinde Siyer-i Nebi” yarışması Fethiye ve Seydikemer ödüllerinin de verildiği gecede dereceye giren öğrencilere ödülleri ve sertifaları verilirken toplu hatıra fotoğrafları çekildi. Seydikemer liseler kategorisinde Sinan Büklü ilçe birincisi, Fatih Enes Özkul ilçe ikincisi, Ahmet Dazkır ilçe üçüncüsü olarak ödül aldı. Seydikemer ortaokullar kategorisinde ise Melike Dur ilçe birincisi, Ali Üveyis Tanış ilçe ikincisi ve Zeynep Nazlı Seydikemer ilçe üçüncüsü olarak ödüllerini aldılar. Ödüllerin takdimi Seydikemer İlçe Vaizi Mustafa Ünal tarafından verildi. Fethiye liseler kategorisinde Gizem Dağlı ilçe birincisi, Selman Hub ilçe ikincisi, Esmanur Kurt ilçe üçüncüsü olarak ödül aldı. Fethiye ortaokullar kategorisinde ise Tahir Durmaz ilçe birincisi, Esma Nur Özdemir ilçe ikincisi ve Farukcan Tosar Fethiye ilçe üçüncüsü olarak ödüllerini aldılar. Ödüllerin takdimi Fethiye Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Harun Yiğit ve Memur-Sen ilçe başkanı Ramazan Girgin tarafından verildi. AGD’li gençler tarafından salon dışına Kudüs stantları ve Anadolu Gençlik Derneği Yayınları masaları kuruldu. Programa katılanlara İKRA 2018 Ocak bülteni ücretsiz olarak dağıtıldı.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …